Účinky legálního přístupu ke konopí oproti nelegálnímu trhu na užívání a duševní zdraví
Studie "Effects of legal access versus illegal market cannabis on use and mental health: A randomized controlled trial" (Účinky legálního přístupu ke konopí oproti nelegálnímu trhu na užívání a duševní zdraví:
Randomizovaná kontrolovaná studie) zkoumala dopady veřejnězdravotně orientovaného legálního přístupu k rekreační marihuaně ve srovnání s pokračujícím získáváním marihuany z nelegálního trhu. Jednalo se o dvou-ramennou, paralelní skupinovou, otevřenou, randomizovanou kontrolovanou studii s měřením výsledků po 6 měsících. Studie probíhala v kantonu Basilej-město ve Švýcarsku, kde legislativní změna z roku 2021 umožnila pilotní studie rekreačního užívání marihuany u dospělých, definující specifické podmínky pro tyto studie, jako je maximální obsah THC v legálních produktech. Cílem této studie bylo posoudit účinky legálního přístupu k marihuaně na užívání marihuany a související výsledky duševního zdraví u dospělých uživatelů marihuany.
Do studie bylo zařazeno 378 dospělých (ve věku ≥18 let) uživatelů marihuany, z nichž 374 dokončilo základní měření. Účastníci byli náhodně rozděleni do dvou skupin: intervenční skupina s legálním přístupem k rekreační marihuaně v lékárnách a kontrolní skupina, která nadále získávala marihuanu z nelegálního trhu. Legální přístup byl orientován na veřejné zdraví a zahrnoval regulované produkty marihuany bez kontaminantů a s definovanými standardy kvality, s horním limitem THC 20 %. Účastníci si mohli vybrat z šesti produktů (květy a hašiš) a měli povolen nákup maximálně 10 gramů celkového THC měsíčně. Součástí intervence byly také informace o bezpečnějším užívání, dobrovolné poradenství od lékárníků a studijního lékaře a žádná reklama. Primárním sledovaným výsledkem byla závažnost zneužívání marihuany po 6 měsících, měřená pomocí testu CUDIT-R (Cannabis Use Disorders Identification Test – Revised). Sekundární výsledky zahrnovaly symptomy deprese, úzkosti a psychózy, množství spotřeby marihuany, užívání alkoholu a jiných drog.
Závěry studie naznačují, že veřejně zdravotně orientovaný legální přístup k rekreační marihuaně nevedl ke zvýšení zneužívání marihuany a souvisejících škod ve srovnání s nelegálním trhem. Místo toho existují určité důkazy, že zneužívání marihuany bylo sníženo, zejména mezi uživateli marihuany, kteří užívali i jiné drogy. Autoři konstatují, že veřejně zdravotně orientovaný model legalizace marihuany by mohl být účinným politickým modelem, jak učinit marihuanu bezpečnější, aniž by se zvýšilo její užívání a související škody. Studie přispívá k důkazům pro tvorbu politiky v oblasti marihuany. Je však důležité poznamenat, že studie měla omezenou reprezentativnost vzorku a spoléhala převážně na sebe-hlášené údaje, což jsou potenciální omezení. Navíc přibližně polovina účastníků ve skupině s legálním přístupem i nadále získávala marihuanu z nelegálního trhu. Studie pokračuje v delším, dvouletém observačním sledování, aby se lépe porozumělo dlouhodobějším účinkům legálního přístupu k marihuaně.
Zdroj: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/add.70080
Můžete nás také podpořit, nebo nám pomoci v tom, co umíte (tisk, PR, organizace, překlady...) - napište nám. Děkujeme vám.