Domácí pěstování konopí je jako hnutí za místní potraviny v kombinaci s domácí lékárničkou

Matt Weeks | původně publikováno 4. dubna 2019 na https://www.rxleaf.com/home-grow-101-the-basics-of-cannabis-cultivation/

Pro nadšence do konopí, domácí kutily a zahrádkáře není nic vděčnějšího než si vyrábět vlastní konopí. Ale úspěšné domácí pěstování není pro slabé na vůli. Výnosy z domácího pěstování jsou ohromné – je to lék, který se vám zrodí přímo na zahradě! – ale péče o konopí je delikátní proces, který vyžaduje pečlivé plánování a pozornost. Až pak se dostanete ke kýženému (obrazně řečeno) ovoci.

Tak jako se oživilo domácí vaření piva díky oblibě malých speciálů, i postupující legalizace konopí vytvořila základnu oddaných fanoušků přístupu „udělej si sám.“ Je to zčásti hobby, zčásti profesionální znalectví, a zčásti jednoduchá ekonomika. Je to hnutí za lokální potraviny kombinované s domácí lékárničkou. Obliba domácího pěstování je vysoká, a je snadné chápat proč.

Úspěšné domácí pěstování může mít velký výnos použitelného konopí. Ale podobně jako zahradničení, i domácí pěstování konopí může vyžadovat zkušenost, a to i u tak otužilé rostliny, jako je konopí, které může vykvést v nejrůznějším podnebí. I když zkušenost dělá mistra, ovládnout základy pěstování není těžké.

Rady pro vaši domácí sklizeň

Domácí pěstování je k penězům šetrný způsob, jak mít vždy po ruce čisté konopí, ať už pro léčebné nebo rekreační užití. Ale ať už chcete pěstovat z jakéhokoliv důvodu, téměř vždy začnete u semínek.

Ujistěte se, že si pro své potřeby koupíte ta správná semínka (nebo naklíčené rostlinky). Zvažujte jak odrůdu, tak její profil terpenů. Pokud to nevíte, terpeny dodávají konopí většinu jejího aromatu, a mohou znamenat rozdíl mezi naplněním domova tchořovitým zápachem nebo příjemnější vůní borovic. Samonakvétací odrůdy a indicy mohou úspěšně růst v malých prostorech uvnitř budov, zatímco pokud chcete větší sklizeň nebo větší rostliny, budete potřebovat spoustu místa a prostory pro venkovní pěstování (outdoor). Pamatujte, že konopí může být opravdu mohutné – až do výšky stromů. Takže pokud máte málo místa, myslete na to při výběru odrůdy.

Za druhé moudře zvolte pěstební metodu. Konopí může růst ve vodě, v hlíně, venku, indoor a ve sklenících. Každá z těch metod má své výhody a nevýhody (kromě některých zákonných omezení – ale o těch později). Ale i když neexistuje žádná nejlepší metoda domácího pěstování, některé způsoby jsou snazší než jiné.

Vevnitř nebo venku?

Pěstování venku je výborná možnost, pokud je to legální a pokud na to máte místo. Venkovní domácí pěstitelé ale musejí myslet na pesticidy a přirozené nepřátele rostliny, a musejí dávat pozor, aby se rostlina nepřevodnila. Nevýhody jsou ale relativně malé. Neúspěšné venkovní pěstování nijak neovlivní váš byt – jen vaši peněženku.

Pěstování uvnitř budov (indoor) dává pěstitelům lepší kontrolu nad každým aspektem procesu, ale také má své významné nevýhody, jako je poškození bytu vodou a plísněmi. Ať už máte rostliny v květináčích nebo používáte hydroponickou metodu, domácí pěstování konopí znamená mít v bytě spoustu vody. Tato voda se vám může vsáknout do zdí, což vede ke škodám a k šíření plísní. Proto je pro úspěšné domácí pěstování nezbytné dobré odvětrávání. Čím lepší cirkulaci vzduchu budete mít, tím méně plísně. Pokud chcete být obzvláště opatrní, kupte si vlhkoměr a občas se mrkněte na hodnotu vlhkosti.

Domácí pěstitelé indoor také mohou potřebovat více vybavení, jako programovatelné osvětlení a speciální hnojiva. Konopí koneckonců potřebuje na počátku svého vegetačního období denně 16-20 hodin slunečního světla a asi 12 hodin denně v období kvetení.

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv metodu, každodenně kontrolujte úroveň zavlažování, zaznamenávejte si růst rostlin a sledujte hlínu nebo vodu, z níž rostou.

Než začnete pěstovat, musíte znát zákony

[Poznámka překladatele: v České republice i na Slovensku je v okamžiku překladu tohoto článku zakázáno domácí pěstování psychotropního konopí za jakýchkoliv podmínek.]

Většina států USA, které Američanům dovolují domácí pěstování konopí, tak činí za velmi specifických podmínek. Colorado například svým občanům starším 21 let dovoluje pěstovat nejvýše šest rostlin na osobu a nejvýše 12 rostlin na domácnost (místní a městské předpisy mohou být přísnější, a pravidla se mírně liší pro občany, kteří jsou oficiálními uživateli léčebného konopí).

Většina pěstitelů smí pěstovat konopí jen pro své vlastní užívání – prodej je přísně zakázán. Mnohé státy také mají zákony, určující, jak a kde se konopí smí pěstovat, zejména v obytných oblastech, kde žijí děti. Pokud domácí pěstitel sdílí domácnost s dítětem, rostliny konopí musejí být uzavřeny a uzamčeny tak, aby tam děti neměly přístup.

Domácí pěstování konopí je úžasným způsobem, jak svůj zážitek s konopím zosobnit. Je to také nejlepší způsob, jak si být jist/a, že ve vašem konopí nejsou žádné škodlivé pesticidy. A navzdory zákonným předpisům to není těžké. Zkuste to – třeba budete překvapeni, jak vám to jde. Sdílejte své obrázky v komentářích, až vám rostliny pokvetou!