Ještě během letošního roku budou moci uživatelé marihuany na Aljašce kupovat a kouřit svou marihuanu – pod jednou střechou.

Chris Roberts | původně publikováno 13. března 2019 na https://www.marijuanamoment.net/alaska-is-officially-the-first-state-to-legalize-on-site-marijuana-consumption/

Dospělí starší 21 let si mohou koupit regulované a zdaněné konopí od licencovaných kamenných dispenzářů ve stále narůstajícím počtu federálních států USA – ale dokud aljašský guvernér Kevin Meyer (Republikáni) nepodepíše v úterý nový zákon o regulaci konzumace na veřejnosti, žádný stát nebude mít výslovně povolenu konzumaci ve veřejných prostorách.

Existuje několik dispenzářů v Kalifornii, které dovolují uživatelům konopí užít je na místě – téměř všechny jsou v San Francisku, které v období léčebné marihuany konzumaci na místě povolilo. Obchody v coloradském Denveru mohou zažádat o licenci, jež v nich dovoluje vaporizovat.

Ale až na toto, dosud je v éře legalizace bezpečné místo (kromě privátních domovů), kde by se dalo sedět a užívat legálně pořízené konopí, pouhou iluzí. A ve všech státech USA, kde je marihuana legální, je kouření venku zakázáno. Uživatelé konopí v některých nájemních bytech riskují za užití legální látky pokutu nebo vystěhování.

Nyní budou počínaje 11. dubnem 2019 licencované maloobchody na Aljašce moci začít žádat o „speciální schválení užívání na místě.“

Meyerův podpis by měl následovat po prosincovém schválení Aljašským kontrolním marihuanovým výborem, a přichází po periodě, kterou Anchorange Daily News charakterizuje jako „rok tahanic tam a zpět“ nad tím, zda regulátoři budou licencovat užívání marihuany stejně jako její prodej; tahanice začaly už v roce 2015, krátce poté, co aljašští voliči v referendu legalizovali rekreační konopí.

Není jasné, kdy se první kuřárny marihuany na Aljašce otevřou, ale podle znalců oboru by k tomu nemělo dojít dříve než v polovině července.

„Tohle je něco, co se ještě nestalo v celých Spojených státech,“ řekl agentuře Asociated Press výkonný ředitel Aljašské asociace marihuanového průmyslu Cary Carrigan. „Když jsme na tomhle začali pracovat, lidé se po nás opravdu dívali, takže vím, že každý chce, aby se to stalo správně.“

Podle nových pravidel bude muset být prostor k užívání fyzicky oddělen od prodejních prostor, a to buď stěnou nebo „bezpečnými dveřmi,“ nebo může být na venkovní terase. Obchody budou muset mít bezpečnostní plány a adekvátní ventilaci.

Pravidla také dovolují místním samosprávám užívání na tom či onom místě zakázat, nebo užívání omezit jen na vaporizování.

Zákonodárci v Oregonu zvažují legislativu, která by umožnila vytvářet prostory, vyhrazené pro kouření marihuany.