Rozsáhlá studie podporovaná vládou bude hledat důkazy o účinnosti konopí při léčbě epilepsie

*ASAP (as soon as possible = co nejdříve, jak je to možné)

Rozsáhlé studie léčebného konopí ve Spojeném království začnou „co nejdříve“, uvedlo ministerstvo zdravotnictví a sociální péče.

Vládní Národní institut pro výzkum zdraví má dohlížet na studie, které se budou zabývat účinky konopí na pacienty s epilepsií.

NHS v současné době předepisuje léky na bázi konopí pouze jako poslední možnost a říká, že „jen velmi málo lidí v Anglii na ně dostane předpis“.

Někteří lidé trpící epilepsií, roztroušenou sklerózou nebo podstupující chemoterapii však tvrdí, že konopí může pomoci zmírnit bolest a nevolnost a mělo by být v lékařském prostředí snadněji dostupné.

Léčba konopím je v současné době v patové situaci, protože pověřující orgán NHS NICE říká, že „neexistují dostatečné důkazy“ pro úplné doporučení užívání konopí, ale že ho mohou lékaři stále zvážit, pokud je „klinicky vhodné v individuálním případě“.

V důsledku toho vláda podpořila vytvoření dvou rozsáhlých randomizovaných kontrolovaných studií s cílem tyto důkazy poskytnout. Rozumí se, že detaily studií se stále dokončují.

Liberální demokratka Christine Jardine, která již dříve předložila návrh zákona o legalizaci léčebného konopí, řekla listu The Independent, že lidé čekají na přístup k tomuto léčivu už příliš dlouho. „Rodiny po celé Velké Británii zoufale čekají na zahájení těchto studií s léčebným konopím. Viděli jsme obrovský dopad, který tato léčba může mít, a způsob, jakým může lidem vrátit život,“ řekla. „Vláda to příliš dlouho protahuje. Je vítáno, že se plánují studie, ale musí začít okamžitě – abychom mohli začít zavádět tuto léčbu co nejdříve.“

Ministryně zdravotnictví Maria Caulfield řekla: „NICE přezkoumal nejlepší dostupné důkazy při vypracovávání svých pokynů pro předepisování léčivých přípravků na bázi konopí. Zjistil však, že současný výzkum je omezený a má nízkou kvalitu. Observační studie s malým počtem pacientů nepřinášejí výsledky, které by byly dostatečně robustní, aby poskytly informace o rutinní klinické praxi nebo o rozhodnutí komisí.“

„Aby byly získány důkazy o léčebném konopí, bude ministerstvo prostřednictvím Národního ústavu pro výzkum zdraví podporovat dvě randomizované kontrolované studie epilepsie u dospělých a dětí. Studie začnou co nejdříve a výsledky budou zveřejněny, jakmile budou dokončeny a zjištění budou přezkoumána.“

Léčebné konopí lze kouřit nebo vaporizovat nebo jako součást konvenčnější přípravy užívat ve formě oleje nebo kapslí.

Užívání konopí pro léčebné účely je široce legální ve Spojených státech, kde ho v současnosti povoluje jako lék 37 států.

Zdroj: https://www.independent.co.uk/news/uk/politics/medical-cannabis-uk-legal-trial-nhs-b2037018.html