Podle slovníku je dávka „množství látky, jednorázově užité nebo doporučované k jednorázovému užití.“ Problém s měřením dávky konopí je v tom, že tato dávka závisí na unikátních vlastnostech vašeho mozku, na vašem metabolismu a na krevním oběhu.

Anthony Franciosi | původně publikováno 23. listopadu 2017 na https://honestmarijuana.com/thc-dose/

Zdroj: HonestMarijuana.com
(V originále je užíván výraz marihuana, přeložili jsme ho jako konopí, myšleno s obsahem THC. pozn.překl.)

„Jeden šluk či dva, tři šluky či čtyři? Nepřidám si nic, nebo si dám víc?“ To je začátek brzy již klasické rýmovačky, kterou si pozpěvujeme ve volném čase, také to ale shrnuje nejistotu, kterou mnozí uživatelé konopí cítí, když přijde na určení správné dávky THC.

Všichni jsme zažili bad trip, když jsme snědli příliš mnoho konopných koláčků nebo si potáhli příliš mnohokrát z bongu. V jednu chvíli se cítíte totálně v pohodě, a v následující chvíli se vší silou tisknete k zemi v obavě, že spadnete z planety. To není příjemný zážitek.

Ale být na rande s marjánkou nemusí znamenat „potáhnu si nebo budu pozadu.“ Bez ohledu na to, jak ji užíváte, můžete užít pokaždé správnou dávku THC. Že to zní příliš dobře, než aby to byla pravda? Nezní. Ukážeme vám, jak na to. Ale než s tím začneme, je důležité pochopit, jak se konopí měří, a co všechno je v jedné dávce.

Měření množství konopí

Základní jednotkou měření množství konopí je gram (metrická jednotka, jež je tisícinou kilogramu). Takže můžete vejít (v některých státech USA nebo v Kanadě) do jakékoliv rozdělovny konopí za úplatu a objednat si: „Pět gramů vaší nejlepší Sour Diesel, madam,“ jistě. Naneštěstí tomu tak není. Technicky vzato to můžete udělat, ale prodavač/ka vám věnuje pozdvižené obočí. To proto, že pro některé v USA je metrický systém trochu navíc.

V důsledku toho začali konopní profesionálové měřit větší množství konopí na unce (metrická jednotka hmotnosti, jež je asi třicet gramů; 16 uncí pak je jedna libra (0,454 kg)). Na první pohled je to trochu zmatek, ale zvyknete si. Pomáhá představovat si gram podle počtu jointů, které z něj ubalíte (asi 1,5 jointu). Takže pokud máte za to, že během víkendu budete potřebovat tři jointy, budete potřebovat minimálně dva gramy konopí.

Ve většině rozděloven vám přesně dva gramy neprodají, takže to po nich ani nechtějte. Namísto toho použijte tyto obecné míry množství konopí, a budete vypadat jako profík:

  • 1 gram = 1 gram (uh, jak nečekané!)
  • 3,5 gramu = 1/8 unce
  • 7 gramů = ¼ unce
  • 14 gramů = ½ unce
  • 28 gramů = 1 unce
  • 448 gramů = 1 libra

Wow! Mezi uncí a librou je sakramentský rozdíl! Jak jsme na tato čísla přišli? Tady by ve škole váš matikář také zakřičel: „Jak jste k tomu došli?“ Nuž, tak mu odpovíme.

Víme, že 1 unce je přibližně 28 gramů. Vygooglete si „ounces in pound“ a zjistíte, že jedna libra je 16 uncí. Takže 16 vynásobte 28 a dostanete 448 gramů. To je spousta konopí! Podle toho, kde v USA ho budete kupovat, bude vás libra konopí stát 4000 amerických dolarů nebo více. Většina lidí tolik peněz na utrácení za konopí nemá – ale kdo ví? Třeba vyhrajete v loterii.

Když jsme se nyní [nahrubo; pozn. překl.] prodrali zákrutami měření množství konopí, podívejme se, co tvoří dávku THC.

Definice dávky THC

Podle slovníku je dávka „množství látky, jednorázově užité nebo doporučované k jednorázovému užití.“ Problém s měřením dávky konopí je v tom, že tato dávka závisí na unikátních vlastnostech vašeho mozku, na vašem metabolismu a na krevním oběhu.

Liší se i jednotlivé odrůdy konopí, a to i stejná odrůda sklizeň od sklizně.  To, že vám udělá dobře jeden joint z loňské sklizně odrůdy Fruity Pebbles [„ovocné krystalky;“ pozn. překl.] neznamená, že zvládnete stejné množství stejné odrůdy ze sklizně letošní.

Ale nic není ztraceno. Náš průvodce dávkováním THC vám pomůže najít správnou dávku k užívání, aniž byste viděli za každým rohem Darth Vadera.

Dávka THC podle způsobu užití

Pokud jste v říši konopí úplnými zelenáči – nebo i když jimi nejste – vždy se vyplatí zkonzultovat to s věci znalými prodavači v rozdělovně konopí za úplatu. Mohou vám doporučit správný přípravek, takže – pokud chcete jen lehké omámení – si náhodně nekoupíte žádnou z nejsilnějších odrůd.

Špeky, bongy a jointy

Špeky, bongy, jointythajské tyčinky [marihuanové cigarety balené do konopných listů; pozn. překl.] jsou metodami kouření konopí, které známe již dlouho. Někteří dlouhodobí uživatelé si dokonce užívají gramové jointy nebo plně nabité bongy, my vám ale nedoporučujeme to zkoušet, dokud nemáte za sebou něco zkušeností.

Pokud máte obavy z vykouření byť jen čtvrt gramu (0,25 g), vyzkoušejte šlukovky [dýmky s hlavicí, do které se vejde konopí na jeden šluk; pozn. překl.]. Do tohoto jednoduchého zařízení se vejde asi 0,1 gramu na šluk. To usnadňuje výpočet, kolik THC potřebujete, abyste cítili omámení. Pět šluků ze šlukovky? To je asi půl gramu. Příště si můžete ubalit půlgramový joint a vyšlukovat jej, aniž byste se museli obávat předávkování a bad tripu.

Vaporizéry

Vaporizovací pera vyvíjejí nižší teploty, umožňující vaporizování THC tinktury bez jejího (s)pálení. To je zdravější pro vaše plíce a nezničí to prospěšné terpeny, které se při kouření spalují.

U vaporizérů nemůžete přesně změřit, kolik THC užíváte, musíte tedy být opatrní. A protože THC tinktura je koncentrovanější než běžná palice konopí, může vás omámit méně potáhnutí z vaporizéru než z jointu. Dobré na vaporizérech je, že nemusíte spotřebovat celou náplň naráz. Dejte si šluka, odložte vapovací pero a pozorujte, jak to na vás působí. O pár minut později si dejte dalšího šluka. Opakujte tento postup, dokud nejste příjemně omámení. Zaznamenejte si, kolik šluků a kolik tinktury jste pro tento stav potřebovali, a použijte záznamy při dalším užívání.

Potraviny a nápoje s obsahem konopí

Potraviny a nápoje jsou snadnou cestou, jak do sebe dostat potřebné množství THC. To znamená, že k omámení budete potřebovat méně konopí, než by bylo třeba v jointech. Doporučená úvodní dávka pro všechny potraviny a nápoje je 0,1 gramu (100 miligramů), pokud ale teprve začínáte s konopím jako takovým, není špatné začít jen na polovině tohoto množství – 50 miligramech (0,05 gramu).

Důležité při užívání konopí touto cestou je počkat po prvním koláčku nebo jiné potravině nejméně dvě hodiny, a až pak se případně pustit do dalšího. Než nastoupí účinky požívaného konopí, může to trvat 60 až 120 minut.

Tento dlouhý čas čekání naneštěstí znamená, že je velmi snadné to s konopím přehnat. Čekáte a čekáte a nic se neděje, a tak zbaštíte další konopný koláček. Pak uběhne dalších 90 minut a – UUUPS! – jste v pasti s hroutícími se stěnami a začíná bad trip. U potravin je nejlépe začít s nízkou dávkou, být trpělivý/á a přidávat jen pomalu.

Tinktury

Tinktura je konopný koncentrát, který se užívá kapátkem pod jazyk. Tinktury se nepolykají. Jsou připraveny tak, aby se vstřebaly cévami pod jazykem.

Doporučujeme začít s dvěma až čtyřmi kapkami vámi zvolené tinktury, a čekat, jak budete reagovat. Nečekejte, že pocítíte účinek hned. Krevnímu systému trvá několik minut (max 15 minut), než dostane THC do vašeho mozku.

Konopný výtažek

Konopný výtažek je jednou z nejpotentnějších forem konopí, které jsou k dispozici. Je vysoce koncentrovaný, takže ho ke „zkouřenosti“ nepotřebujete mnoho. Konopný výtažek se obvykle měří na kapky jako konopná tinktura, ale někteří zkušení uživatelé ho měří na gramy za den. Typická dávka konopného výtažku má zhruba velikost zrnka rýže (přibližně jedna kapka). Začněte tedy jednou kapkou denně a pozorujte své reakce.

Dabování & butanový hašišový výtažek

Butanový hašišový výtažek čili zkráceně medový výtažek je výsledkem protláčení butanu rostlinným materiálem. Butan extrahuje kanabinoidy, terpeny a flavonoidy. Když se butan odpaří, zůstane olejovitá a někdy voskovitá hmota, pryskyřice, která je nabitá příznivými účinky konopí.

Konopný vosk se obvykle užívá pomocí tzv. dabbingu. Je to velmi účinná forma užívání konopí, takže pro dosažení kýžené hladiny THC v těle není třeba vosku moc. Stejně jako u ostatních metod v tomto seznamu začněte nízkou dávkou, chvíli počkejte a dejte si dalšího šluka. Šlukněte (nebo inhalujte) z dabbovacího prstence, a počkejte 10-15 minut, co se bude dít.

THC papírky

THC papírky jsou novým a zábavným způsobem, jak do sebe dostat dávku THC, aniž byste museli kouřit nebo dabbovat. Většina THC papírků obsahuje 10 mg THC, jsou tedy dobrým prostředkem k užívání konopí pro začátečníky. Vložte si jeden do úst, počkejte, až se rozpustí, a minutu až dvě držte tekutinu pod jazykem. THC se vám vstřebá do krevního oběhu velmi podobně, jako je tomu u konopné tinktury.

U THC papírků trvá nástup účinku až 15 minut. Neužívejte další papírek, dokud těchto 15 minut neuběhne. Pokud je pro vás 10 miligramů příliš mnoho, využijte nabídku některých společností, které vyrábějí papírky s 5 mg THC. Pokud 10 miligramů není dost, můžete také sehnat extrémně silné papírky, které obsahují 20 mg THC.

Začínejte na nízkých množstvích, zvyšujte pomalu

Klíčem k nalezení správné dávky THC a k příjemnému tripu je začínat nízko a zvyšovat pomalu. Pokud se tím budete řídit, užijete si všechna konopná dobrodružství – aniž byste se museli bát, že se situace vymkne vaší kontrole.