Podle posledních zpráv posílení Demokraté v Kongresu USA plánují na příští týden schůzi na téma problémů marihuanových firem s bankovními službami. To potvrzuje návrat konopných otázek do programu na Capitol Hill, jež následuje po letech blokování daného tématu ze strany bývalého republikánského vedení této parlamentní komory.

Tom Angell | původně publikováno 5. února 2019 na https://www.marijuanamoment.net/congressional-democrats-plan-hearing-and-vote-on-marijuana-business-banking/

Marijuana Moment zjistil, že stranická vedení už sbírají podklady pro hlasování o zákoně o bankovních operacích pro marihuanový obchod.

V pondělí v noci informovalo jako první Politico, že Kongresový výbor pro finanční služby plánuje na dané téma schůzi; podle zdrojů Politica „znalých věci“ by mohla schůze proběhnout ve středu 13. února 2019 – i když v oficiálním kalendáři akcí Kongresu v tuto chvíli ještě nic není.

Odlišný zdroj řekl serveru Marijuana Moment, že přípravy jsou nyní v plném proudu pro „uzavření znění zákona během následujících měsíců,“ aby se pak konopné firmy mohly dostat k běžným bankovním službám.

Schůze 13. února na dané téma se bude konat téměř přesně pět let ode dne, kdy ministerstvo financí Obamovy administrativy vydalo Valentinské memo 2014, jež poskytuje bankám rady, jak mohou poskytovat služby konopným firmám, aniž by se dostaly do konfliktu s federálními úředníky.

Tento dokument doporučoval poskytovatelům některých finančních služeb, aby pracovali s marihuanovými firmami. Mnoho bank se ale zdráhá do toho jít, dokud nebude formálně změněn federální zákon. Výsledkem je, že mnoho pěstitelů konopí, jeho zpracovávatelů a prodejců provádí své v daném státě legální finanční aktivity jen na bázi hotovosti, což z nich dělá potenciální terče přepadení.

Během několika posledních funkčních období Kongresu blokovali novely zákonů o konopném bankovnictví jeho republikánští leadeři. Ale nová předsedkyně Výboru pro finanční služby Maxine Waters (Demokraté, Kalifornie) po posledních volbách řekla, že „je nevyhnutelné, abychom [o konopném bankovnictví] hovořili.“

V dopise vedení strany z října minulého roku kongresman Earl Blumenauer (Demokraté, Oregon) navrhoval k tomu, jak by Demokraté mohli podpořit federální legalizaci marihuany, salámovou metodu. Tento dokument navrhuje, aby Výbor pro finanční služby a další výbory nejdříve mezi lednem a březnem postupně projednávaly narůstající množství otázek typu bankovnictví, výzkumu a přístupu veteránů ke konopí, čemuž by zařazení dané schůze na příští týden dost dobře odpovídalo.

V dokumentu také Blumenauer navrhuje, aby o konopných reformních zákonech začaly výbory hlasovat v dubnu.