S tím, jak se konopí dostává do světla ramp, stále více lidí se ptá, co to přesně je, proč je zde a proč je kolem tak neškodné a užitečné rostliny tolik hádek.

Pokud se snažíte vylepšit své znalosti o konopí, prostudujte některá z následujících fakt a šiřte je dále.

1. Pěstování konopí je starší než 10 000 let

Mnohé civilizace v minulosti pěstovaly konopí a rostlinu využívaly na spoustu věcí od potravy po vlákninu. Starodávné používání konopí bylo prokázáno v řadě zemí včetně Číny, Egypta, Ruska, Řecka a Itálie.

2. Bylo nezákonné nepěstovat konopí

V historii USA byly časy, kdy mohli jít farmáři do vězení nebo být pokutováni za to, že nepěstovali konopí. Protože to byla tak cenná plodina, ve Virginii Shromáždění Jamestownské kolonie v roce 1619 přijalo zákon, kterým bylo pro každého farmáře povinné pěstovat indické konopné semeno.

3. Konopí bylo oslavováno jako sklizeň za miliony dolarů, než je vláda zakázala

V článku z roku 1938 „Popular Mechanics“ prohlásili konopí za novu cennou plodinu. Bylo oslavováno jako standardní vlákno, které je snadné pěstovat a které má nahradit importované výrobky a umělé tkaniny.

4. Konopí může uzdravovat otrávenou půdu

Díky svým botanickým vlastnostem může konopí ozdravovat hlínu dodáním živin a dusíku. Konopí pomáhá půdu čistit od toxinů, těžkých kovů a dalších znečištění procesem, zvaným fytoremediace.

5. Konopný olej je pro vás dobrý

Lidem, kteří hledají pomoc s vysokými hladinami cholesterolu, s neutralizováním volných radikálů a se zlepšením funkce nervového systému, může pomoci spousta živin z konopného oleje. Je plný antioxidantů, vitamínů a minerálů včetně hořčíku, vápníku, vitamínu E a karotenu. V konopném oleji je také plno – celých 80 % – nasycených tuků (zdravých tuků); až za ním je olej z lněných semínek.

6. Mnoho umělců tvořilo na konopí

Slovo „plátno“ (anglicky „canvas“) je odvozeno od slova cannapaceus, latinského příčestí, které doslova znamená „vyrobené z konopí.“ Malíři po staletí používali konopná plátna – od renesančních umělců po mistry 17. století, jako byli Van Gogh a Rembrandt.

7. V jednadvaceti federálních státech USA (a v ČR) je legální pěstovat technické konopí

Podle zemědělských údajů může být technické konopí legálně pěstováno v Kalifornii, Coloradu, Delaware, na Havaji, v Illinois, Indianě, Kentucky, Maine, Michiganu, Missouri, Montaně, Nebrasce, New Yorku, Severní Dakotě, Oregonu, Jižní Karolíně, Tennessee, Utahu, Vermontu, Washingtonu a Západní Virginii. Pěstování technického konopí je legální také v České republice.

8. Z konopí se dají vyrábět letadla

Letos oznámil zakladatel firmy Hempearth Derek Kesek, že vyrobí první letadlo téměř zcela z konopí, které bude létat na konopnou bionaftu. I když se tento projekt teprve musí uskutečnit, mnozí vkládají velké naděje v to, co by mohl znamenat pro budoucnost.

9. Deklarace nezávislosti USA byla napsána na konopném papíru

Většina papíru na konci 18. století byla vyráběna z kombinace konopí a lnu za občasného použití recyklované látky. Závěrečný dokument, který je uložen v Národním archívu USA, je opečováván jako jiné důležité historické dokumenty z té doby – a tím skutečně je. Poté, co bylo schváleno konečné znění (které bylo napsáno na konopném papíru), bylo přepsáno na velínový pergamen, vyrobený z ovčí kůže, což bylo obvyklé pro jakýkoliv důležitý dokument po více než tisíciletí.

10. Konopí se používá na více než 25 000 výrobků

I když by se mohlo zdát, že konopí z praktického života mizí, mnohostranné vlákno se ve skutečnosti využívá na vše – od obleků Giorgia Armaniho až po interiéry vozů BMW. Konopí lze také nalézt v předmětech každodenní spotřeby od příze přes papíry, koberce, kosmetiku, potravinové doplňky až po přípravky pro péči o tělo.

Zdroj: https://cannabisnow.com/hemp-history/