Farmaceutické společnosti MOTAGON, která sídlí v Praze a podniká v oblasti konopí pro léčebné použití, se podařilo uzavřít přelomovou dohodu o spolupráci s největším evropským producentem konopí pro léčebné použití a jedním z prvních výrobců konopných extraktů PHCANN INTERNATIONAL. Díky této spolupráci budou mít čeští pacienti brzy možnost léčit se nejen sušenými květy, ale konečně i extrakty.

Znamená to, že čeští lékaři předepisující konopí pro léčebné použití budou moci začít pracovat se standardizovanými extrakty s přesně definovaným obsahem požadovaných kanabinoidů THC a CBD. Z nich bude dále možné chystat v lékárnách na míru šité produkty pro konkrétní pacienty, což znamená například masti a gely s extraktem na topickou aplikaci, ale i oleje či kapsle k ústní konzumaci nebo třeba rektální a vaginální čípky.

„Nesmírně nás těší, že se nám za relativně krátkou dobu existence podařilo zajistit dovoz a distribuci velmi kvalitního konopí pro lékařské použití do lékáren v podobě sušených květů, nicméně naší snahou bylo od samého počátku dostat k českým pacientům co nejdříve i ty v mnoha ohledech účinnější formy, kterými jsou právě extrakty,“ vysvětluje jednatel MOTAGONu a výkonný ředitel mateřské společnosti HEATON Jaromír Frič. „Věřím, že lékaři a především pacienti tuto zásadní změnu ocení, stejně jako fakt, že extraktů bude více druhů na základě odlišných obsahů THC a CBD, díky čemuž budou moci pomáhat širšímu okruhu nemocných. Rád bych také vyslovil velké uznání našemu týmu, který úspěšně zvládl uspokojit veškeré legislativní požadavky a splnit někdy poměrně komplikované podmínky všech příslušných úřadů.“

Podle výkonného ředitele společnosti MOTAGON Jana Mehnera budou v nabídce extrakty, které by měly pokrývat potřeby naprosté většiny konopných pacientů v Česku: „Plánujeme postupně uvést na trh extrakty s vysokým obsahem THC a minimem CBD, dále extrakty s vyrovnaným poměrem obou látek, poté s vysokým obsahem CBD a minimem THC a v neposlední řadě i vyrovnanější produkty s mírnou převahou THC nebo naopak s převahou CBD.“

V rámci spolupráce s PHCANN INTERNATIONAL bude první MOTAGON extrakt z konopí pro léčebné použití dostupný v českých lékárnách již v září 2022.