Tzv. „Fénixovy slzy“ též „konopný extrakt Ricka Simpsona, RSO“ atd. nejsou v ČR (ani jinde) legálním léčivem per se, zejména protože – s jednou výjimkou – na takovém přípravku dosud nebyly provedeny žádné klinické studie.
V ČR je nicméně legální léčba za použití individuálně vyráběného léčebného přípravku – konopí pro léčebné použití; její podmínky upravuje zákon 50/2013 Sb. a na něj navazující podzákonné normy.
O účinnosti léčebného konopí pro léčbu v humánní medicíně existují globálně bezvýhradně uznávané vědecké důkazy, a to konkrétně pro tři široce rozšířené symptomy – pro bolest (zejména chronickou), pro spastické stavy (typicky u neurodegenerativních onemocnění a poúrazových stavů) a pro úlevu od zvracení a těžkých nevolností, které vznikají především jako vedlejší účinek chemo- a radioterapie. Dosud existující studie o možném využití konopí a přípravků z něj pro léčbu bohužel dosud neumožňují považovat léčbu příčin nemoci pomocí konopí za postup lege artis – tedy za léčbu založenou na důkazech, jak to moderní medicína vyžaduje. Je poctivé dodat, že množství kazuistik (případových studií), popsaných v odborné literatuře i volně dostupných na zájmových webech a v různých skupinách sociálních sítí, vzbuzuje i v tomto ohledu velké naděje.
Zjednodušeně řečeno: vědecký svět uznává, že konopí a přípravky z něj léčí
- bolest u rakoviny (a také u poúrazových stavů, u zánětu střev, u neuropatické bolesti např. při diabetu a obecně řečeno u bolesti jako příznaku desítek jiných nemocí),
- křečové stavy u roztroušené sklerózy (a jiných neurologických onemocnění) a
- zvracení a nevolnost při agresivní léčbě nádorů (ale také například při onemocnění HIV a její léčbě, a u některých jiných vážných virových nemocí).
Lékařská věda ale zatím nepovažuje za prokázané, že by rakovinu, diabetes, záněty střev, roztroušenou sklerózu, HIV, anebo jakékoliv jiné onemocnění umělo konopí či přípravky z něj vyléčit.
Na téma účinnosti tzv. „Fénixových slz“ se nelze vyjádřit jinak než na téma účinnosti výchozí suroviny – tedy konopí samotného.
Vzhledem k legalitě léčebného konopí v ČR je možné, aby extrakt z konopí – pokud to uzná ošetřující lékař za prospěšné pro pacienta – připravila lékárna tzv. magistra liter.
Surovinou nicméně smí být pouze legálně vypěstované léčebné konopí, jež bylo do lékárny dodáno Státní agenturou pro konopí pro léčebné použití (SAKL; www.sakl.cz).
Příprava konopného extraktu z jakékoliv jiné suroviny (tedy například konopí vypěstovaného bez licence udělené SAKL) tak bude spadat pod příslušné paragrafy o nelegálním pěstování konopí – ať už pro vlastní potřebu (spadá mezi přestupky) nebo pro jinou než vlastní potřebu (jež je v ČR trestným činem).
V případech, kdy jsou čeští občané stíháni pro pěstování konopí s cílem léčit sebe nebo jiné, je na soudu, aby rozhodl, zda to považuje za dostatečný důvod k upuštění od stíhání resp. udělení nulového trestu (vzhledem k nízké společenské nebezpečnosti takového konání), a zda považuje tvrzení o nelegálním pěstování konopí pro léčbu za prokázané či důvěryhodné.
Pacientský spolek KOPAC považuje za nutné prohlásit, že vzhledem k administrativním a ekonomickým překážkám, jež dosud stojí pacientům v ČR v cestě za prokazatelně účinnou léčbou konopím, považuje samopěstování konopí za účelem léčby za toho času v ČR sice nelegální, ale za morálně a eticky plně ospravedlnitelné a lidsky pochopitelné. Některé vyspělé země – například Kanada – samopěstování konopí pro vlastní léčbu (z indikace lékaře) umožňují a podporují.