Legislativa o státem provozované léčbě konopím by otevřela pouliční distribuční centra a dovolila by podávat přírodní drogu i v nemocnicích.

Zach Harris | původně publikováno 30. ledna 2019 na https://merryjane.com/news/philippines-house-of-representatives-passes-medical-marijuana-legalization-bill

Legální konopí na Filipínách čeří vodu.

Podle zpráv CNN Philippines, sněmovna parlamentu ostrovního národa z jihovýchodní Asie v úterý 29. ledna schválila třetí a konečnou verzi Zákona 6517 čili Filipínského zákona o soucitném poskytování léčebného konopí.

Pokud vstoupí Zákon 6517 v platnost, umožní lékařům licencovaným filipínskou Národní protidrogovou centrálou předepisovat konopí pacientům s diagnózou „zneschopňující nemoci.“ Podle Zákona 6517 může být konopí používáno k léčbě jakékoliv nemoci, jež má za následek „kachexii nebo úbytě; vážné a chronické bolesti; vážnou nevolnost; záchvaty, včetně těch typických pro epilepsii; nebo závažné a přetrvávající svalové křeče, včetně těch, jimiž se projevuje roztroušená skleróza.“

Pacientům, kterým bude konopí předepsáno, se bude vydávat v licencovaných nemocnicích a ve veřejných rozdělovnách, jež budou zřízeny po celé zemi.

Zákon také předpokládá vytvoření Poradního výboru pro léčebné užívání konopí, který by byl zodpovědný za sepsání instrukcí pro pěstování a distribuci, a dohlížel by na celý státem provozovaný průmysl.

V roce 2002 filipínští zákonodárci schválili Zákon o nebezpečných drogách, který dovoluje užívání léčebného konopí jen se svolením tamního Ústavu pro kontrolu potravin a léčiv. Vzhledem k tomu, že neexistoval žádný legální způsob, jak si lék fyzicky obstarat, neměl zákon dopad, který zákonodárci očekávají od Zákona 6517.

Filipínský Zákon o soucitném poskytování léčebného konopí nyní míří do Senátu, a pak ještě před Výbor federace. Až pak přijde na stůl k podpisu prezidenta Rodriga Duterteho.

Prezident Duterte je už léta terčem hněvu za svou extrémně tvrdou politiku ve věci prodeje a užívání nezákonných drog; skupiny na ochranu lidských práv označily Duterteho tresty smrti pro drogové dealery za jasný důkaz ztráty základního vychování.

Navzdory svému tyranskému postoji k tvrdým drogám, jako je metamfetamin a heroin, Duterte řekl, že schválí jakoukoliv legislativu o léčebném konopí, která k němu do kanceláře dorazí.