MEXICO CITY (AP) – Mexický Nejvyšší soud vydal ve středu dvě rozhodnutí, podle nichž mají stěžovatelé nárok na rekreační užívání marihuany. Tak vznikl precedens, podle nějž je plná prohibice konopí neústavní.

Associated Press; původně publikováno 1. listopadu 2018 na https://www.leafly.com/news/politics/history-made-mexicos-supreme-court-strikes-down-cannabis-prohibition

Soud rozhodl, že dospělí mají základní právo na osobní rozvoj a mohou rozhodovat o svých rekreačních aktivitách bez zásahů státu.

Účinky marihuany neospravedlňují naprostou prohibici užívání,“ zní rozsudek.

„To právo není absolutní a konzumace jistých látek může být regulována, ale účinky marihuany neospravedlňují naprostou prohibici jejího užívání,“ zní rozsudek.

Národní precedens

Nejvyšší soud nařídil Federálnímu výboru pro ochranu proti sanitárním nebezpečím, aby dal stěžovatelům oprávnění k užívání marihuany, nikoliv ale k její komercionalizaci nebo k užívání jiných drog.

Tyto dva rozsudky přicházejí po třech podobných rozhodnutích z let 2015 až 2017; podle mexického práva pět rozhodnutí Nejvyššího soudu o podobném tématu nastolují obecný standard, jenž lze široce aplikovat.

„Pokud existuje pět precedentů na totéž téma, bude rozsudek závazný pro všechny soudy v zemi,“ uzavřel své rozhodnutí senát soudu.

Je to dekriminalizace, nikoliv plná legalizace

Rozsudky nicméně neznamenají legalizaci rekreačního užívání. Stanovují, že soudy je musí povolit, ale je na každém jedinci, aby svůj případ přednesl před soudní tribunál.

Mexiko zažilo něco podobného, když Nejvyšší soud vynesl pět rozsudků na téma sňatků lidí stejného pohlaví a tím je povolil, i když se příslušný zákon teprve bude muset přijmout.

Organizace Mexico United Against Crime, jež je proti prohibicionistické drogové politice, přivítala středeční rozhodnutí jako „otevření dveří k regulaci konopí“ a zdůraznila, že „Mexiko se musí dostat k regulaci drog, aby se tak zasadilo o spravedlnost a mír v zemi.“

Co přijde: formální legalizace v Kongresu

Formální legalizaci může prosadit jen kongres, a Mexico United Against Crime vyzvalo zákonodárce k činu.

„Nejvyšší soud udělal svou práci… Zodpovědnost za vydání odpovídajících zákonů je na Kongresu,“ sděluje generální ředitelka organizace Lisa Sanchezová v tiskové zprávě.

Mexiko je už dlouho zdrojem marihuany, pašované do Spojených států. Rozsudky mexického Nejvyššího soudu přicházejí poté, co mnohé federální státy USA v posledních letech legalizovaly konopí pro léčebné účely, pro rekreační užívání nebo pro oboje.