Zákony vejdou v platnost 31. ledna 2020

Thomas Edward | původně publikováno 25. září 2019 na https://hightimes.com/news/capital-australia-legalizes-recreational-cannabis-use-cultivation/

Australské hlavní město Canberra učinilo ve středu historický krok, když se rozhodlo stát prvním městem v zemi, jež zlegalizuje marihuanu.

Toto přelomové rozhodnutí prošlo Legislativním shromážděním Území hlavního města a uvolnilo cestu dospělým starším 18 let držet a pěstovat konopí.

Podle federálního práva zůstává marihuana v Austrálii nezákonná – to vytváří situaci podobnou USA, kde stále vzrůstající množství federálních států a měst legalizuje rekreační konopí, přestože je to podle federálního práva ilegální.

Historický krok, ale nikoliv bez obav

Středeční historické hlasování učinilo Území australského městského teritoria prvním státem nebo teritoriem v zemi, které legalizovalo marihuanu pro rekreační užívání. V teritoriu žije na 420 000 lidí a z nich nejvíce v hlavním městě Canberře.

Kritici nově přijatých zákonů mají obavy o legální status marihuany na území celé Austrálie.

Ministr spravedlnosti Teritoria hlavního města Gordom Ramsay ve středu uvedl, že legální pěstování a užívání marihuany zůstává riskantním krokem.

„Legislativa našeho teritoria se snaží poskytnout jasnou a specifickou zákonnou obranu dospělým, kteří na území teritoria drží malá množství konopí, jež jsou podle federálního zákona ilegální,“ řekl Ramsay podle místního rádia ABC. „Bohužel to ale nemůže obránit nikoho před zatčením, pokud to provedou federální úředníci, ani před trestem, pokud si generální žalobce Federace bude myslet, že by to tak mělo být.“

Ale odborářský vůdce z Teritoria hlavního města Michale Pettersson řekl Sky News, že by byl „ohromen,“ kdyby jakýkoliv prokurátor vznesl obvinění proti kuřákovi trávy na Teritoriu.

„Prokurátoři nebudou vznášet obvinění, protože zkrátka existuje kompletní obhajoba proti federálnímu drogovému zločinu,“ řekl. „Nebude existovat teritoriální zločin a proti federálnímu obvinění bude k dispozici dokonalá obhajoba.“

„Nemyslím, že je nějak zvlášť pravděpodobné, že se s tím federální vláda pokusí bojovat,“ dodal podle deníku The Guardian Pettersson.

Nové zákony Teritoria hlavního města obsahují omezení. Uživatelé konopí je nemohou konzumovat na veřejnosti, a konopí musí být neustále chráněno před přístupem dětí. Zákony navíc nedovolují komercionalizaci marihuany – pouze její osobní užívání.

Léčebné konopí bylo Australským parlamentem legalizováno v roce 2016. V sousedním Novém Zélandu se očekává, že voliči o legalizaci rekreačního konopí rozhodnou v roce 2020.