Mohli by mu říkat “otec konopného výzkumu,” i když je příliš skromný, než aby takový titul přijal. Ethan Russo tlačí káru s léčebným konopím vpřed den za dnem.

Jessica McKeil | původně publikováno 9. července 2019 na https://www.rxleaf.com/heroes-of-medical-cannabis-ethan-russo/

Jako novinářka, která píše o konopí, trávím valnou část svého dne hluboce ponořena do výzkumu. Povětšinou mne můžete najít, jak skroluji na obrazovce archívem Národní knihovny medicíny USA Národních ústavů zdraví, nebo zahrabanou do webu Google Scholar.

A protože jsem za všechny ty roky strávila stovky hodin čtením studií o konopí, neuniklo mi, že jedno jméno ční nad ostatními. Když jsem to jméno viděla mezi autory jakékoliv studie, věděla jsem, že si budu chtít dělat poznámky. Ethan Russo je hrdinou léčebného konopí, a v posouvání výzkumu o konopí vpřed pokračuje i nadále.

Proč byste měli znát Russoovo jméno? Jeho práci můžeme děkovat za velmi respektovanou vědeckou perspektivu na rostlinou, zdravotníky dlouhou dobu zatracovanou.

Ethan Russo hrál významnou roli při vývoji prvního farmaceutického léku z konopí. Navíc vedl a vede několik prestižních mezinárodních výzkumných organizací, zabývajících se konopnou politikou a studiem konopí.

Via International Cannabis and Cannabinoids Institute; Ethan Russo

Kdo je Ethan Russo?

Russo je nyní ředitelem pro výzkum a vývoj Mezinárodního institutu pro konopí a kanabinoidy [jenž sídlí v Praze; pozn. překl.] a s konopím pracuje déle než většina současných výzkumníků. Spolu se svým týmem slouží jako poradci a spolupracovníci pro subjekty, činné v pěstování psychotropního nebo technického konopí, a také provádějí nezávislý výzkum.

Jeho dnešní oficiální role atestovaného neurologa, výzkumníka v psychofarmakologii a lékařského ředitele firmy PHYTECS začala v roce 1970, kdy graduoval z psychologie na Pensylvánské univerzitě.

Lékařský titul získal na Lékařské fakultě Massachusettské univerzity. Potom dělal obvyklé povinné kolečko po dětských odděleních nemocnic a po neurologických odděleních pro děti i pro dospělé. Pak po dvě desetiletí pracoval jako klinický neurolog v montanské Missoule.

Russoův vliv na svět konopí

Na začátku tohoto tisíciletí se Russoův zájem přesunul ke konopí. Pracoval ve firmě GW Pharmaceuticals v době, kdy vyvíjeli první moderní léčivo z rostliny konopí – Sativex. Pro ty, kdo to nevědí: Sativex je sprej s vyváženým poměrem THC:CBD, který se vstřikuje pod jazyk a používal se k úlevě od bolesti při rakovině, spasticitě po úrazech mozku, a nyní se používá k úlevě od křečí u roztroušené sklerózy. Ethan Russo pomáhal léku projít klinickými studiemi a potom se rozšířit ve zdravotnických systémech napříč světem [v ČR není Sativex dostupný, i když je schválen pro léčebné použití; možné jsou jeho individuální dovozy, kdy pacient/ka hradí nemalou plnou cenu léku a cenu transportu či zaslání; pozn. překl.].

Pak byl Russo klíčovým hráčem v druhém velkém konopném úspěchu GW Pharmaceuticals – vývoji léku Epidiolex. To je farmaceutický přípravek z CBD, určený pro užívání při dětských epilepsiích, na něž nezabírají jiné formy terapie. Epidiolex znamenal historický přelom v USA; je to první na konopí založený lék, který byl schválen k užívání Ústavem USA pro léky a potraviny (FDA).

Kromě své ústřední role v GW Pharmaceuticals zvládá Russo ještě být presidentem Mezinárodní společnosti pro výzkum kanabinoidů, ředitelem Mezinárodní asociace pro kanabinoidní léky a členem Vědeckého poradního výboru Americké botanické rady.

Nyní je lékařským ředitelem organizace PHYTECS, která „je ve spolupráci s vůdčími světovými výzkumníky v čele preklinického výzkumu endokanabinoidního systému a explorativního výzkumu s cílem vyvinout přípravky, které by podporovaly a obnovovaly normální funkci a aktivitu endokanabinoidního systému u vážně nemocných pacientů.“ Že je výzkum endokanabinoidního systému hluboce propojen se studiem konopí asi nikoho nepřekvapí.

Jeho práce mluví sama za sebe

Pokud stojíte o pár doporučení na lehké čtení o konopí, Ethan Russo má pár knih v záloze. Proč nezačít třeba knihou Konopí a kanabinoidy: farmakologie, toxikologie a terapeutický potenciál (Cannabis and Cannabinoids: Pharmacology, Toxicology, and Therapeutic Potential) nebo Konopí: od párii k předpisům (Cannabis: From Pariah to Prescription), nebo Chronická bolest: průvodce konopím pro terminálně a chronicky nemocné (Chronic Relief: A Guide to Cannabis for the Terminally & Chronically Ill). Pokud u nich nebudete obracet stranu za stranou jako já, prostudujte místo toho něco z jeho výzkumu.

Právě jeho výzkum upoutal můj zájem. Jistě, Russo pracuje s mnoha velkými mozky, a jejich spolupráce má fascinující výsledky. Je jednou z příčin, proč na konopí zaměřený výzkum je dnes na tak vysoké úrovni. Je to právě jeho výzkum, který chci zdůraznit všem, kteří na něj ještě nenarazili. Tyto studie jsou z jeho nejnovějších nebo nejdůležitějších.

„Ochočování THC: potenciální synergie konopí a entourage efektů, způsobených fytokanabinoidy a terpenoidy“ (“Taming THC: potential cannabis synergy and phytocannabinoid-terpenoid entourage effects”)

Publikováno v srpnu 2011, The British Journal of Pharmacology

Zde Russo zkoumá možný vliv terpenů na psychotropní a léčebné účinky konopí. Je třeba poznamenat, že to bylo dlouho předtím, než se celá oblast na vývoj terpenů zaměřila, jako je tomu dnes.

V této publikaci z roku 2011 vysvětluje Russo, jak terpeny „vykazují unikátní léčebné účinky, které mohou významně přispívat k entourage efektu [efektu účinků celé rostliny; pozn. překl.] léčebných konopných výtažků. Zčásti můžeme Russoovi děkovat za naše současné chápání efektu účinků celé rostliny (entourage efektu), o kterém tolik čteme.

„Léčebné konopí a budoucnost neurologie“ (“Cannabis Therapeutics and the Future of Neurology”)

Publikováno v říjnu 2018, Frontiers in Integrative Neuroscience

V jedné ze svých nejnovějších prací Russo zkoumá potenciál léčiv, založených na konopí, pro léčbu neurologických onemocnění. Věnuje se především pěti tématům: léčbě vzdorujícím epilepsiím, mozkovým nádorům, Parkinsonově nemoci, Alzheimerově nemoci, úrazům mozku a chronické traumatické encefalopatii.

Jeho přehled literatury dochází k závěru: „Základní polyfarmaceutické vlastnosti konopných rostlin nabízejí jasné výhody oproti současnému farmaceutického modelu jednoho léčebného cíle jsou předzvěstí revoluce v neurologické léčbě, která povede k nové realitě účinné intervenční a dokonce preventivní léčby.“

„Praktické úvahy ve způsobech užívání konopí a jeho dávkování“ (“Practical Considerations in Medical Cannabis Administration and Dosing”)

Publikováno v lednu 2018, European Journal of Internal Medicine

Další studie, kterou při své práci často využívám, je diskusí o tom, co o dávkování konopí víme a nevíme. Russo, sám bezpochyby frustrovaný, uvádí, že „ignorování farmakologie konopí a léčiv z něj připravených je neobhajitelné.“

Proto se snaží složit dohromady kusy a kousky informací, získaných z mnoha zdrojů lékařského výzkumu. Snaží se přijít na to, jak dávkovat konopí bezpečně, konzistentně a přesně. Jde o neocenitelný zdroj pro poskytovatele léčebné péče a pro hloubavé pacienty, užívající léčebné konopí.

Když mluvíme o dlouhé kariéře Ethana Russo s rostlinou konopí, studie výše jsou jen vrcholkem ledovce. Russo má bezesporu na věc jedinečný pohled. Oceňuji jej pokaždé, když skoro každý den zkoumám literaturu a píši o léčebném konopí. I když Ethan Russo třeba není nejviditelnější tváří v oblasti konopí, stal se lékařským hrdinou moderní doby.