Zastánci změny zákona říkají, že je nutné umožnit lidem pěstovat konopí pro terapeutické a léčebné účely.

Itálie se rozhodla dekriminalizovat pěstování rostlin konopí doma pro osobní potřebu, uvádí článek publikovaný tento týden. Příznivci tvrdí, že pro uživatele léčebného konopí je nutná změna pravidel. Jak uvádí profesor Michael Barnes, léčebné konopí je mnohem bezpečnější než pouliční.

Opatření, které přijal soudní výbor dolní komory země, schvaluje pěstování až čtyř rostlin konopí.

Zastánci změny zákona říkají, že je nutné umožnit lidem pěstovat konopí pro terapeutické a léčebné účely.

„Pěstování konopí doma je zásadní pro pacienty, kteří jej musí terapeuticky využívat a kteří jej často nemají k dispozici, a také pro boj proti [pouličnímu] prodeji [drogy] a následnému kriminálnímu chování,“ uvádí Mario Perantoni z Hnutí pěti hvězd.

V roce 2019 italský nejvyšší soud rozhodl, že pěstování malého množství konopí doma pro vlastní použití je legální. Pěstování a prodej konopí byl zakázán podle legislativy sahající až do 90. let, ale protichůdná rozhodnutí soudu od té doby vyvolávala nejistotu kolem zákona.

Soud prohlásil, že tresty za pěstování omamných látek by měly vyloučit „malá množství vypěstovaná na domácím trhu pro výhradní použití pěstitele“.

Toto rozhodnutí pak vyvolalo výzvy k další legalizaci od zastánců konopí a zuřivost konzervativců.

Legislativa z roku 2016 umožňovala prodej konopí s obsahem psychotropních účinných látek (THC) pod 0,6 procenta v legálních obchodech a změna zákona vedla k rozmachu obchodu.

Zdroj: www.independent.co.uk/news/world/eruope/grow-your-own-cannabis-italy-b1917212.html%3famp

Překlad: Olga Čečeleva