Italský nejvyšší soud rozhodl, že domácí pěstování konopí v malém měřítku je legální. Toto zásadní rozhodnutí spustilo volání obhájců konopí po další legalizaci a hněv konzervativců této země.

Zdroj: https://www.reuters.com/article/us-italy-cannabis-ruling/italy-court-rules-home-growing-cannabis-is-legal-reigniting-dispute-idUSKBN1YV14H

27. prosince 2019 | Napsal Gavin Jones, Giuseppe Fonte; Editace Alison Williams

Kasační soud, vyzvaný k objasnění dřívějších protichůdných výkladů zákona, rozhodl, že trestný čin pěstování omamných látek by neměl zahrnovat „malá množství pěstovaná v domácím prostředí pro výhradní použití pěstitele“.

Rozhodnutí padlo 19. prosince, ale zůstalo bez povšimnutí až do čtvrtka, kdy o něm informovaly domácí zpravodajské agentury a okamžitě vyvolalo politickou debatu o užívání konopí v Itálii.

„Soud otevřel cestu, nyní je to na nás,“ řekl Matteo Mantero, senátor ze spoluvládnoucího hnutí 5-Star Movement.

Mantero předložil pozměňovací návrh k rozpočtu na rok 2020, v němž požadoval legalizaci a regulaci domácího užívání konopí, ale mluvčí Senátu z konzervativní strany Forza Italia Silvia Berlusconiho ho označil za nepřípustný.

„Drogy způsobují újmu, zapomeňte na jejich pěstování nebo kupování v obchodech,“ uvedl Matteo Salvini, vůdce pravicové League Party v pátek v prohlášení ve vztahu k obchodům, které prodávají nízkopotentní „legální trávu” po celé Itálii.

Maurizio Gasparri, senátor Forza Italia, který je spojen s League Party, uvedl, že první zákon, který by středopravicová koalice schválila, kdyby se dostala k moci, by byl „zrušení absurdního výroku soudu“.

Salvini, bývalý ministr vnitra, který v srpnu opustil vládu, protože se nepodařilo zahájit volby, prosazoval uzavření obchodů s legálním konopím a v květnu oslavoval prohlášení Nejvyššího soudu, že mnoho konopných produktů by mělo být zakázáno.

Itálie se v posledních třech letech řídí podle právních předpisů z roku 2016, které umožňují prodej produktů z konopí s hladinou psychotropní účinné látky (THC) pod 0,6 procenta.

Zatímco opoziční hnutí 5-Star Movement upřednostňuje liberálnější přístup ke konopí, jeho středolevicoví spojenci v koalici jsou opatrnější, což znamená, že budoucí právní úprava v této otázce zůstává otázkou.