Pro všechny nováčky v konopné kultuře tu máme všechno, co chcete vědět o tom, jak rychle účinky konopí nastupují, jak dlouho vydrží a jak dlouho může být konopí odhaleno drogovým testem.

Calvin Hughes | původně publikováno 23. února 2019 na https://www.civilized.life/articles/how-quickly-does-cannabis-enter-your-system-and-how-long-does-it-stay-there

Jak dlouho to trvá, než konopí vstoupí do vašeho systému?

Odpověď na tuto otázku hodně závisí na tom, jakým způsobem konopí užíváte. Dr. Robert Mann – vědecký vedoucí v Centru pro závislosti a duševní zdraví na University of Toronto – říká, že kouření nebo vapování konopí je „velmi účinnou metodou, jak drogu dostat do krevního oběhu.“ Podle jeho výzkumu většina lidí dosáhne vrcholu omámení asi pět minut po vykouření jointa.

Věci jsou ale trochu jinak u potravin s obsahem konopí. Pokud raději než kouřit či vapovat budete konopí jíst, měli byste si naplánovat nástup účinků až na dvě hodiny po konzumaci.

Jak dlouho marihuana zůstane ve vašem těle?

Poté, co dosáhnete vrcholu omámení, trvá to podle dr. Manna několik hodin, než se hladina THC – chemikálie z konopí, která může z valné části za to omámení – ve vašem těle dostatečné sníží.

„Hladiny THC se během několika dalších hodin velmi rychle sníží, pak se to snižování na chvíli zpomalí, a pak, po několika hodinách, jsou myslím jeho hladiny v krvi docela nízké,“ řekl Mann serveru Global News.

Podle Manna je po šesti hodinách od konzumace možno řídit motorová vozidla, i když byste se neměli bát počkat déle, pokud máte pocit, že účinky zcela neodezněly. A pokud se rozhodnete pojídat potraviny s obsahem konopí, je asi lepší počkat s řízením asi tak 8 hodin od okamžiku, kdy jste začali cítit první účinky.

Metoda užívání konopí samozřejmě není jedinou věcí, jež určuje, jak dlouho bude vaše omámení trvat a jak intenzivní bude, říká M-J Milloy – profesor konopné vědy na University of British Columbia z Canopy Growth. Kolik si vezmete jak silného konopí svou roli sehraje rovněž.

„Účinky konopí na jedince, stejně jako možnost jejího odhalení, se skutečně liší člověk od člověka,“ říká. „Pokud se například kouří jointy s vysokým obsahem THC, je to jiná věc, než když berete gelové tobolky s konopím s vysokým obsahem CBD.“

I jednoduché věci jako „jak hluboko budete vdechovat a na jak dlouho zadržíte dech“ podle Manna ovlivňují, jaký bude váš zážitek s konopím.

Jak dlouho může konopí odhalit drogový test?

V důsledku toho, jak konopí interaguje s vaším tělem, můžete na ně být pozitivně testováni ještě dlouho po posledním užití. Různé studie zjistily konopí ve vzorcích moči ještě měsíc poté, co daný člověk užil konopí.

„Když užíváte konopí, THC se vstřebává do tuku ve vašem těle, a tak tam máte jakýsi zásobník, který uvolňuje konopí docela pomalu, takže v krvi najdete stopová množství THC po delší čas, ale jen ve velmi nízkých hladinách,“ dodává k tomu Mann.

A čím častěji konopí užíváte, tím déle je THC ve vaší moči detekovatelné, zatímco příležitostný konzument ho vyloučí mnohem rychleji.

„Pokud jste častý uživatel – a jsou lidé, kteří konopí užívají několikrát denně – tak se vašem těle hromadí. Je ve vašem těle po delší čas prostě proto, že se hromadí ve vašem těle.“

Takže pokud se chcete stát pilotem nebo začít dělat nějakou na bezpečnost náročnou práci, neberte konopí aspoň 30 dní předtím, než půjdete na test.