Domovy důchodců po celé Britské Kolumbii pořádají informační setkání, na nichž pomáhají seniorům vyznat se v novém konopném světě.

Matt Robinson | původně publikováno 10. února 2019 na https://vancouversun.com/news/local-news/b-c-seniors-interest-in-cannabis-flaring-up-since-legalization

Vysoký zájem o marihuanu mezi staršími obyvateli Britské Kolumbie vyústil v informační setkání v domovech pro seniory ve stylu „100+1 o konopí“, kde se důchodci dozví více o nové droze, jež byla v Kanadě legalizována loni v říjnu.

Terry Roycroft, zakladatel a president vancouverského Medical Cannabis Resource Centre Inc. Vancouver
Terry Roycroft, zakladatel a president vancouverského Medical Cannabis Resource Centre Inc. Vancouver

Terry Roycroft, ředitel Medical Cannabis Resource Centre Inc. z Vancouveru, soukromé organizace, která se zabývá poradenstvím léčebného využití konopí, hovoří k seniorům o marihuaně už po několik let. Nyní se ale setkává s pečovatelskými domy a centry pro seniory a jejich kluby, které se na něj obracejí aktivně a požadují informační schůzky.

Roycroft je nyní uprostřed turné takových přednášek, které dává po celé provincii.

„Spousta těchto seniorů si prošla hnutím květin, šedesátými léty minulého století, a tak mají o konopí nějaké povědomí. Ale jen o starých typech, o slabých produktech, které tehdy byly k dostání,“ říká k tomu.

A je co se dozvědět, jako třeba o rozdílech mezi delta-9-tetrohydrokanabinolem (THC) a kanabidiolem (CBD, o účincích indicy versus sativy,  o relativních metodách způsobů užití jako je kouření, vapování a pojídání či vypití. Podle expertů na farmakologii je třeba také znát možné interakce mezi kanabinoidy a klasickými léky.

Podle Roycrofta je zájem stárnoucích dospělých poháněn jejich dětmi, které rodičům říkají: „Hele, mámo, hele táto, berete protizánětlivé léky, už roky berete analgetika a už vám jich nemůžou přidat víc, protože jste dosáhli maximální dávky (anebo máte problémy se žaludkem či s játry). Tady je alternativa.“

Jednou ze základních informací, jimiž se Roycroft zabývá, je rozdíl mezi THC a CBD. Kanabinoidy typu CBD vám na rozdíl od THC nezpůsobí omámení.

Nejvíce otázek od seniorů prší na Roycrofta stran toho, jak konopí užívat.

„Nikdo nechce doopravdy kouřit staromódní jointy. Pokud někdo chce kouřit, doporučíme mu nebo jí vapování… je to lépe sledovatelné a nezapáchá to tak strašně. Je to snadné na vdechování a také se to snadněji mikrodávkuje.“

Když někdo opravdu nechce nic kouřit, zkoušíme pilulky, náplasti, spreje, krémy, všechny tyhle metody, jež lze využívat a přitom se nezkouřit.“

Podle Safe Cannabis Guide (Průvodce bezpečným konopím), vydaného Kalifornskou asociací konopného průmyslu, má inhalace marihuany téměř okamžitý účinek, kdežto snězení či vypití jídla či nápoje bohatého na konopí způsobí účinek delší a silnější.

Angie Gaddy, tisková mluvčí Lékárnické komory  Britské Kolumbie, upozornila, že pacienti by měli mluvit s lékárníky o vzájemném působení jejich předepsaných léků a konopí.

„Lékárníci mohou nejlépe poskytnout individuální poradenství každému pacientovi podle jeho konkrétní situace,“ zdůraznila.

Jako příklad Roycroft uvádí, že jeho středisko „zcela jistě nemá“ žádného pacienta s léky na ředění krve a konopí zároveň.

B.C. Cannabis Stores varují, že kombinace konopí s klasickými léky může zesílit celkové účinky, a že přehnané užívání může vést ke krátko- a dlouhodobým zdravotním následkům, a to včetně psychotických epizod.  HealthLink B.C doporučuje pacientům promluvit si před započetím užívání konopí se svými lékaři či ošetřovateli o osobní nebo rodinné historii duševních poruch.

Manažerka programu a služeb v Centru seniorské aktivity Silver Harbour v severním Vancouveru Holly Gagnier říká, že její centrum patří mezi ty, které uspořádalo informační diskusní přednášku o konopí. Na akci přišlo asi 50 lidí a plně zaplnili kapacitu sálu.

„Jde o téma, na které jsem už dlouho někoho chtěla pozvat,“ vysvětluje Gagnierová. „Myslím, že existuje zájem o konopí jako alternativu pro úlevu od bolesti a zejména na nespavost. A spousta lidí má chronické nemoci a prostě hledají alternativy.“

Silver Harbour se chystá v září uspořádat druhou přednášku pro ty, kdo se nemohli zúčastnit poprvé.

Do té doby je Roycroft objednán na čtyři další přednášky na Vancouver Island, Lower Mainland a v Okanagonu.

 

mrobinson@postmedia.com