Anamnéza: Jsem muž, 45 let stár, člověk mnoha profesí od chemika přes zelináře ke strojvedoucímu.

V současné době jsem zažádal o invalidní důchod, protože trpím vápenatěním šlach, které se trhají a vytváří velmi bolestivé uzly. Bohužel se mi to tvoří na chodidlech obou nohou. Chodidlo levé nohy mi v roce 2018 operovali, dva roky noha šlapala, ale na začátku roku 2021 došlo k prudkému zhoršení, na plosce nohy vyrašily nové a daleko horší uzly.

V současnosti se belhám o dvou francouzských holích a mám v nohách soustavné bolesti (při zátěži i v klidu), na stupnici bolesti 7 až 8. Prognóza onemocnění je soustavné zhoršování a další operace nejsou doporučené.

Také se potýkám s dyspepsií (chronické zvracení).

Zpočátku mě lékaři medikovali klasicky pilulkami, ale efekt léčby byl nevalný, na slabší opiáty mám velmi rychle toleranci.

Zkušenosti:

V hodině těžké přišla spásná myšlenka: než jsem pracoval jako strojvedoucí, bezmála 20 let jsem rekreačně kouřil konopí – velmi mi pomáhalo vyrovnat se s dětstvím.

Požádal jsem tedy o možnost léčby konopím a po pohovoru s lékařem jsem dostal recept na Cannabis sativa od firmy Bakerstreet (20% THC,1% CBD).

Vaporizoval jsem na přístroji Volcano, který mi zdarma zapůjčil spolek KOPAC.

Množství konopí mám v současnosti nastaveno na 20 gramů na měsíc při potřebě vaporizovat 3 krát denně.

První výběr receptu jsem docela prožíval, o to silnější bylo rozčarování z kvality konopí: po otevření dózy se sušinou jsem zřetelně cítil pach přestárlého konopí, květy byly drobné, polámané, spousta drti. Po cca 3 výběrech jsem změnil lékárnu a konopí je o dost kvalitnější (expirace až za několik měsíců a balení obsahuje celkově větší, kompaktnější květy).

Dávkování a užívání:

Do plnící komory vapu dávám cca 0,5 gramů sušiny, kterou prohřívám horkým vzduchem, dokud se balón plní bělavým dýmem (z 0,5 g naplním 4 až 5 balónů). Mám zkušenost, že vaporizovat více než 1 g naráz je již zbytečné, další větší úleva od bolesti nepřijde, jen si podráždím krk (pomáhá heřmánkový čaj či sklenka piva).

Teplotu vapování nastavují podle síly bolesti, na slabší až střední bolest naplním komoru 0,5 g sušiny, vaporizér nastavím na 185°C (nejvíce cítím terpeny) a na tuto teplotu naplním 2 krát balón na páru, potom teplotu zvýším na 200°C a 2 krát naplním balón na páru. Pokud je bolest velká nebo nevolnost pekelná, plním komoru 0,5 g až 1 gramem, vaporizer rozpálím na 200°C a plním balón dokola, dokud je pára bělavá.

Účinky konopí pociťují již během vaporizace, vrcholu dosahuje cca 5 minut po vaporizaci a trvá cca 40 minut, poté pokračuje úleva ještě 1 až 1,5 hodiny.

Frekvence vaporizace: pokud mám „dobré dny“, kdy nezvracím a bolest je na stupnici bolesti 5 až 6, vaporizuji 3 kràt denně. Pokud mám „špatné dny“, kdy celodenně zvracim a bolest je na 7 až 8, tak vaporizuji co dvě hodiny.

Sativu od Bakerstreet hodnotím jako dobrou: stav po vaporizaci je energický, bez útlumu, somatický – méně cítím nohy (při masivní vaporizaci úplná necitlivost nohou), na nevolnost také velice dobře účinkuje a zastaví zvracení.
Hlad a chuť také zvětšuje, ne však tolik jako indica nebo afgán.

Negativa: velmi nízký obsah CBD může způsobit psychicky nepříjemný stav, kdy si uživatel vytváří v hlavě pseudoproblémy, kterými se potom zabývá.

Můj názor:

Konopí z lékárny je jako rajčata ze supermarketu – rostou v high-tech laboratořích bez slunce, větru, přírody a hlavně bez přítomnosti koncového uživatele.

V lékárně jsou dózy s konopím zamčené v trezoru, zatímco krabičky s kodeinem a tramadolem jsou volně v šuplíku.

Konopí má schopnost „napojit se“ na bytost, která se o něj stará a na prostředí, kde roste. Semínko je vlastně blokem mramoru, z kterého zahradník vytvoří svého Davida. Rostlina se během růstu přizpůsobuje osobě pěstitele.To nejsou bludy, ale fakt.

Kolem konopí je mnoho lží a hysterie.

Dokud nebude legální pěstovat konopí alespoň pro nemocné, je léčba lékárenským konopím polovičatá, znouzectnost pro ty, kteří pěstovat nemohou nebo nechtějí porušovat zákon a vytvářet si zbytečné problémy.
Jsem rád a vděčen, že je konopí z lékárny legální, ale množství a kvalita stojí za ***.

Za to dobré ve svém životě vděčím hodně konopí.