Konopí a mozek: nejnovější studie přinášejí nové chápání jejich vztahu
Současný výzkum vrhá nové světlo na účinky konopí na mozek. Odhalují složité zákonitosti potenciálních poškození a prospěšných působení, které se liší podle věku pacienta a jeho nemoci.
Catharine Paddock PhD | korektura Jasmin Coller | původně publikováno 13. listopadu 2018 na https://www.medicalnewstoday.com/articles/323673.php
Zjištění pocházejí z řady studií, které byly představeny na Výroční konferenci Společnosti pro neurovědy 2018, která se konala v kalifornském San Diegu.
Odhalují například, že expozice marihuaně před narozením a během dospívání může ovlivnit vyvíjející se mozek hned několika způsoby.
Některé z nich přerušují komunikaci mezi různými částmi mozku, další interferují s učením a paměti a snižují hladiny chemických poslíčků a metabolických sloučenin.
Na druhé straně může podání látky, přítomné v marihuaně, zlepšit paměť při Alzheimerově nemoci a dokonce může redukovat některé její příznaky.
Užívání marihuany se zvyšuje
Mezi stovkami látek v marihuaně je více než 100 tzv. kanabinoidů, které mohou pozměnit uvolňování signálních chemikálií v mozku a v nervovém systému.
Ve Spojených státech se konopí říká „nejoblíbenější nelegální droga.“ Průzkum, zahrnující celé USA, zjistil, že 22,2 milionu lidí říká, že v posledním měsíci užili konopí.
Procento respondentů, kteří udávají užité drogy během minulého měsíce, také mezi lety 2002 – 2015 vzrostlo z 6,2 na 8,3 procenta.
Stále více lidí nyní užívá konopí nejen jako rekreační drogu, ale také za léčebnými účely, jako je například úleva od bolesti nebo od příznaků roztroušené sklerózy, epilepsie a řady dalších chronických nemocí.
Vzestup užívání konopí spolu s uvolněním zákonů v mnoha státech nicméně není provázen odpovídajícím pokrokem co do konkluzivních důkazů prospěšnosti a škodlivosti jeho dlouhodobého užívání.
Studie přinášejí nové poznání
Šest studií, uvolněných pro veřejnost na výše zmíněné konferenci, přinášejí tolik potřebné nové poznatky o dlouhodobých účincích užívání konopí v různém věku. Z nejdůležitějších zjištění vyjímáme:
- Expozice nenarozených krys delta-9-tetrahydrokanabinolu (THC), což je psychoaktivní složka konopí, snižuje v pozdějším životě jejich odolnost stresu.
- Taková expozice také vede k vadnému vývoji mozkových obvodů pro paměť a učení, což vědci pozorovali na zvířatech poté, co dosáhla věku dospívání.
- Dospělé krysy, jež užívaly kanabinoidy, vykázaly zvýšenou aktivitu v mozkových obvodech, zodpovědných za formování chování.
- Užívání konopí dospělými krysami taky způsobilo fyzické změny ve vývoji oblastí mozku, které se účastní sebekontroly, rozhodování a plánování
- U dospělých myší dlouhodobé užívání kanabinoidů vedlo ke změnám konektivity a metabolismu v oblastech, zapojených do paměti a učení.
- Myši s Alzheimerovou nemocí vykázaly po podávání THC zlepšení paměti a ztrácely méně buněk než jejich neléčené vrstevnice. To by mohlo vést k vývoji léčby pro lidské pacienty s toutéž nemocí.
‚Potřebujeme tomu lépe rozumět‘
Z těchto a dalších studií vyplývají důkazy, že konopí může nenarozenému plodu způsobit dlouhodobé škody; a přesto je to mezi těhotnými ženami nejoblíbenější drog.
K experimentování s marihuanou často dochází v pubertě, období, kdy je vyvíjející se mozek stále zranitelný.
Předsedající tiskové konference dr. Michale Taffe, jenž zkoumá léčbu zneužívání drog na Scripps Research Institute v kalifornské La Jolla, poznamenal, že nejnovější studie potvrdily, že užívání konopí může být ve specifických situacích v některých ohledech prospěšné.
Varoval ale rovněž, že studie zdůrazňují vitální potřebu „lepšího porozumění také negativním účinkům, zejména u těhotných žen, dospívajících a chronických uživatelů.“
„Současné objevy vedou k novému pochopení komplexních účinků, jež má konopí na mozek.“
Můžete nás také podpořit, nebo nám pomoci v tom, co umíte (tisk, PR, organizace, překlady...) - napište nám. Děkujeme vám.