Desítky rostlin – nejen konopí – obsahují látky, které interagují s endokanabinoidním systémem

Adrian Devitt-Lee | původně publikováno 15. května 2019 na https://www.projectcbd.org/science/other-plants-work-like-cannabis

Lidský endokanabinoidní systém se tak jmenuje, protože reaguje na látky z konopí. Ale konopí není jeho jediným regulátorem – existuje spousta molekul, získaných z rostlin nebo dokonce z jednobuněčných organismů, které s endokanabinoidním systémem interagují.

Radula játrovka By Bernd Haynold - Self-photographed, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3368485
Radula játrovka By Bernd Haynold – Self-photographed, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3368485

Italští a švédští vědci publikovali v roce 2019 ve vědeckém recenzovaném časopise Planta souhrn vědecké literatury, který popisuje „kanabimimetické“ rostliny. Tyto rostliny se za konopí nevydávají, produkují ale zajímavé chemikálie, které interaguji s endokanabinoidním systémem, fundamentálním pro každého obratlovce.

Autoři nalezli desítky rostlin, produkujících zhruba 50 molekul se vztahem ke kanabinoidům. Poměrně dost těchto rostlin bylo po staletí používáno jako tradiční léky, a jejich léčebné účinky se shodují s naším moderním chápáním zásadní role endokanabinoidního systému v mnoha nemocech. Některé rostliny dokonce produkují lidské endokanabinoidy anandamid a 2-AG, i když neznáme žádnou rostlinu, která by měla kanabinoidní receptory. Quercentin, který lze nalézt v blatouchu a v mnoha ovocných rostlinách, může zvýraznit tělesnou expresi receptorů CB1. Byl studován jako potravinový doplněk pro kardiovaskulární a metabolické nemoci. Resveratrol – antioxidant, který se vyskytuje v červených hroznech, arašídech a v dalších rostlinách – s receptory CB1 interaguje rovněž. Není ale jasné, s jakým účinkem.

Jedna studie zjistila, že resveratrol (často oslavovaný jako důvod k pití červeného vína) zvyšuje expresi receptorů CB1 a CB2 na buněčném povrchu. Jiná studie naznačuje, že resveratrol zvyšuje hladiny endokanabinoidů, což posiluje aktivaci CB1 a má tak neuroprotektivní efekt. Dřívější výzkum z roku 2009 zjistil, že resveratrol inhibuje receptory CB1 s vysokou afinitou, autoři ale stáhli zprávu o výzkumu, když následné studie nereplikovaly jejich výsledky.

Zde jsou další příklady kanabimimetických rostlin:

Látky podobné fytokanabinoidům

CBG bylo objeveno ve květu smilu písečného  (Helichrysum umbraculigerum)
CBG bylo objeveno ve květu smilu písečného  (Helichrysum umbraculigerum)

Některé rostliny produkují látky téměř totožné s fytokanabinoidy, ale s modifikovanými molekulárními „ocasy“ (THC a jeho propylová forma THCV jsou stejné až na „ocasy,“ a tak THC receptory CB1 aktivuje, zatímco THCV je blokuje). Aktivity molekul, podobných asi stovce méně známých kanabinoidů, vyskytujících se v trichomech konopí, jsou chápany jen částečně.

  • Perrottetinen, získávaný z některých mechů a z některých druhů játrovníku, má o něco objemnější „ocas“ než THC a aktivuje receptory CB1 a CB2.
  • Několik analogů kanabidiolu (CBD) produkují luštěniny z rodu bobovitých, ale aktivity jejich kanabinoidů nejsou známy. Tyto CBD podobné látky mají křehčí „ocasy,“ velké jako u perrottetinenu.
  • Kanabigerol (CBG) sám o sobě může být produkován smilem písečným (Helichrysum umbraculigerum). Je to jediný známý příklad „klasického“ fytokanabinoidu, který produkuje jiná rostlina než konopí.
  • Chemické látky jako kyselina kanabichromeniková (CBCA) jsou produkovány rododendrony a některými typy hub, aby ničily svou konkurenci, ať už houbovitou, bakteriální nebo virální.

Posilovače endokanabinoidů

Kanabinoidní receptory jsou klíčovou složkou endokanabinoidního systému, který zahrnuje také metabolické enzymy a přenašeče (bílkoviny, vážící se k mastným kyselinám), jež regulují hladiny endokanabinoidů. Tyto bílkoviny jsou ovlivňovány složkami mnoha rostlin, a ty tak ovlivňují endokanabinoidní systém.

  • Aloe vera, sója a mnoho dalších rostlin produkuje kaempferol, který blokuje a zpomaluje rozklad anandamidu.
  • Sója, vojtěška, burské oříšky a další rostliny syntetizují biochanin A, který také může blokovat rozkládání anandamidu hydrolázou acidu mastných aminů (FAAH).
  • Euphol z „tužkovitého kaktusu“ Euphorbia tirucalli blokuje rozkládání vnitřního endokanabinoidu 2-AG lipázou monoacylglycerolu. Výtažky z něj se používají k léčbě bolesti.
  • Dva terpeny, α- a β-amyrin, brání rozkladu 2-AG a prokázaly příznivé působení na modelu zánětu slinivky břišní. Amyriny se vyskytují v některých druzích fikusů, v eukalyptu, v akátu a v dalších rostlinách.

Agonisté CB2

CB2 je kanabinoidní receptor, jehož úkolem je bránit poškozením ze zánětů. Aktivace CB2 může ulevit v obvyklých nemocech z chronických zánětů, jako je obezita, neurodegenerace a autoimunitní onemocnění.

  • Celastrol aktivuje receptor CB2 a navozuje protizánětlivý efekt, který by mohl vysvětlovat, proč se v tradiční čínské medicíně používá k léčbě artritidy, aterosklerózy a lupénky.
  • Mastné kyseliny, získané z třapatky (Echinacea) aktivují CB2 a příbuzné protizánětlivé receptory.
  • Kůra magnolie obsahuje dva polyfenoly – honokiol a magnolol – které slabě aktivují receptor CB2.

Ligandy, jež se váží k oběma kanabinoidním receptorům

Některé kanabinoidy se neváží jen k jednomu typu receptoru, ale mají afinitu k CB1 i CB2. Na obou z páru receptorů mají významnou aktivitu THC i 2-AG, a stejně tak i některé složky některých rostlin.

  • Většina barevných bobulovitých ovocných plodů obsahuje cyanidin, který se váže k oběma kanabinoidním receptorům a má tak neuroprotektivní účinky. Některé metabolity cyanidinu ale kanabinoidní receptory blokují; bobule tak možná fungují jako homeostatické [vnitřní rovnováhu udržující; pozn. překl.] regulátory, které jemně ladí tóny endokanabinoidů.
  • Anthrocyaniny dávají ovoci jeho fialovou, černou a modrou barvu. K oběma endokanabinoidním receptorům se neváže jen cyanidin, ale také peonidin a delphinidin.
  • Auroglaucin, získávaný z houby kropidláku (Aspergillus), se váže k oběma kanabinoidním a k opioidním receptorům. Není dosud jasné, zda kanabinoidní receptory aktivuje nebo inhibuje.

Antagonisté CB1

Zablokování aktivity CB1 je slibné pro léčbu některých metabolických nemocí. Rostlinní a potravinoví antagonisté CB1 mohou mít příznivý efekt na střeva, aniž by způsobily nežádoucí vedlejší účinky na centrální nervový systém.

  • Vaření čajových lístků vyplavuje katechin, flavanol, který může inhibovat signalizování receptoru CB1 a regulovat inzulín, cholesterol a krevní tlak.
  • Mrkve produkují carotatoxin, kterému se říká falcarinol. Je to inverzní agonista CB1, což znamená, že nejen blokuje aktivitu CB1, ale také snižuje signalizování CB1 pod normální úroveň.
  • Některé druhy lékořice vytvářejí nešťastně pojmenovanou kyselinu 18β-glycyrrhetnicovou, která působí proti obezitě snížením vzájemného působení endogenního anandamidu a CB1.
  • Malý africký strom Voacanga africana produkuje tři extrémně složité antagonisty CB1, nazývané voacanginy, které se chemicky podobají ibogainu. Ibogain je derivátem ibogy, západoafrické psychedelické rostliny.

Antagonisté CB1 / antagonisté CB2

Ligandy, které zvyšují aktivitu CB2 a zároveň blokují CB1, jsou slibné pro léčbu závislostních a metabolických poruch.

  • Mnoho rostlin z rodu keřů žlutodřevu (Zanthoxylum) produkuje γ-sanshool, jenž aktivuje CB2 a zároveň blokuje CB1. Konopí produkuje THCV, které má tento podvojný účinek také; γ-sanshool je ale dlouhá, ohebná, olejnatá molekula, takže se strukturálně podobá spíše anandamidu (endokanabinoidu) než THCV (fytokanabinoidu).

Vazba k nekanabinoidním receptorům

Účinky těchto a dalších složek rostlin sahají za hranice klasického endokanabinoidního systému. Fytokanabinoidy a endokanabinoidy reagují přímo s trypoftanovými (TRP) iontovými kanály a receptory PPAR (na jádře buňky), jež modulují genovou expresi. Receptory TRP a PPAR jsou také regulovány různými rostlinnými chemikáliemi.

  • Různé druhy bílé břízy produkují kyselinu betulinicovou, která se váže k CB1 i k CB2 a aktivuje receptory PPAR.
  • Amorfrutin je kategorie molekul, podobných CBG, která syntetizují mnohé rostliny, zejména slunečnice rodu smilovitých (Helichrysum). Některé amorfrutiny jsou agonisty PPARγ.

Druhy pepře

Západoafrický rod pepře Piper je možná jednou z nejvíce kanabimimetických rostlinných rodin, jejíž četné druhy produkují modulátory kanabinoidů. Guineensin, jenž je obsažen v černém pepři na vašem jídelním stole, posiluje endokanabinoidní systém blokováním a zpomalováním zpětného vychytávání endokanabinoidů.

„Západoafrický rod pepře Piper je možná jednou z nejkanabimimetických rostlinných rodin, jehož četné druhy produkují modulátory kanabinoidů.“

Černý pepř obsahuje také piperin, potentní modulátor receptoru TRPV1, který je zapojen v bolesti a neurodegeneraci. K TRPV1 se váže také anandamid a CBD.

Jiný kanabimimetický druh pepřovník opojný (Piper methysticum) je znám jako kava. Historicky byla kava používána k léčbě migrén, nespavosti, menstruačních problémů, ztráty váhy a křečí. Produkuje mnoho užitečných chemikálií včetně yangoninu, jenž se váže k receptoru CB1. Zda yangonin CB1 aktivuje nebo blokuje, není v současnosti známo.

Jakákoliv diskuse o kanabinoidech by nestála za nic beze zmínky o β-karyophylenu (karyofylenu), terpenu, který obsahuje konopí, mnohá listnatá zelenina a černý pepř. Karyofylen je protizánětlivou chemickou látkou, která mohutně aktivuje CB2. Je to jeden z nejlepších příkladů, jak strava přímo ovlivňuje stav endokanabinoidního systému. Protizánětlivé účinky karyofylenu jsou důležité pro obezitu, cukrovku druhého typu a další metabolické nemoci. Podle dr. Ethana Russo: „Účinnou protizánětlivou léčbou může být sníst jen 4 mg/kg/den.“

Evoluční motiv

Jaký byl evoluční popud k vytvoření kanabinoidů? Každý jednobuněčný organismus, jako jsou cyanobakterie – potomci původní fotosyntetické bakterie –, produkuje chemikálie, které působí na kanabinoidní receptory. Ale ty se se vyvinuly mnohem později; poprvé se objevily u starověké hydry (ne té bohyně) asi před 500 miliony let.

Dosud není jasné, proč rostliny produkují kanabinoidy, aniž by měly odpovídající receptory, na něž by se tyto látky navázaly. Možná existuje nějaký dosud neobjevený mechanismus, jímž se rostliny samoregulují s využitím fytokanabinoidů. U lidí se endokanabinoidní systém vyvinul v homeostatický [metabolickou rovnováhu v těle udržující; pozn. překl.] systém – fundamentální adaptabilní mechanismus, který umožňuje naším tělům si při všem tom stresu udržet zdraví.

Starobylý lék

CBD dnes cloumá scénou. Stal se z něj hit zdravého životního stylu. A i když je módní fixovat se jen na jednu složku konopí, neztrácejme ze zřetele fakt, že rostlinná léčiva poskytují moderní medicíně řadu léků.

Čisté molekulární CBD a čisté molekulární THC jsou obě schváleny Úřadem USA pro potraviny a léky (FDA). Ale čištěná farmaka nejsou nutně lepší než mnohosložkové výtažky z celých rostlin. Lékařský vývoj kanabinoidů by měl stavět na tradičních znalostech a na lidové medicíně, která často používá směsi různých bylin včetně konopí, bohatého na CBD, jež je součástí lidského lékopisu po tisícovky let.

„Čištěná farmaka nejsou nutně lepší než mnohosložkové výtažky z celých rostlin.“

Užívání některých rostlin je nebezpečné, ale máme na čem stavět. S bylinami přinejmenším máme za sebou dlouhou úspěšnou historii, zatímco moderní farmaceutický vývoj nás vede do slepých uliček sílících nežádoucích účinků, rezistence na antibiotika a neléčitelných degenerativních nemocí. Když vítáme konopí zpět do panteonu léčebných bylin, oslavme „surové“ rostliny, které udržují lidstvo při životě od nepaměti.