Většina milovníků konopí dává k dobru příběh – takový ten příběh o TOM koláčku. Většinou ale nevědí, že viníkem (nebo hrdinou) takových příběhů je látka, známá jako 11-hydroxy-THC.

Autor: Craig Zeman; původně publikováno 3. září 2018 na https://cannabisnow.com/11-hydroxy-thc/

Když se ta příhoda o koláčku vypráví, podrobnosti se liší příběh od příběhu. Základní zápletka je ale vždy stejná: Sníte věc, ať už je to cokoliv, a jste „zhulen/a mnohem více, než jste plánoval/a. Užití konopí pomocí kouření, vaporizování konopí nebo koncentrátu z něj je zcela jistě nejrychlejší cestou, jak pocítit účinky konopí. Když jde ale o mocné působení, jež vydrží relativně dlouho – to zejména pro ty, jimž jde o somatické léčebné účinky – pak je ideálním přístupem konopí jíst.

Jedním z důvodů, proč tolik z nás zažilo „supersilnou“ potravu, jsou nepřesné znalosti o potenci většiny doma vyráběných konopných jídel. O to šlo zejména v minulosti, kdy kolem sebe při konverzaci o marihuaně každý rozhazoval slovíčka ze středoškolské chemie. Ve skutečnosti nevíte, jak je koláček silný, dokud ho nesníte – a to je půl zábavy, o níž jde. Nyní ale konopná kultura expandovala a zahrnuje lidi, kteří nechtějí nebo nemohou obratem rušit své plány a věnovat několik hodin plutí po vlnách své mysli. To je ale cena za pokrok.

11-hydroxy-THC je „metabolit:“ mnoho forem THC

Vzhledem k tomu, že neustále slýcháváme příběhy o ničivosti pojídaného konopí, musíme se ptát: Proč?

Všechno je to o cestě, kterou tetrahydrokanabinol (známý pod zkratkou THC) urazí po cestě z konopné rostliny do vašeho endokanabinoidního systému; není totiž jen jedno THC. Když se podíváte na vylučovací žlázy rostliny, zvané trichomy, pak většina THC v těchto žlázách je vlastně THCA. To je solný prekursor toho, co má většina lidí za psychoaktivní THC – a tomu se říká delta-9-THC. Během procesu zvaného dekarboxylace (přesun atomů uhlíku, spuštěný teplem) se THCA mění v THC. To se děje, když kouříte nebo vaporizujete jointa, ale také přirozeně s dospíváním rostliny.

Když se ale delta-9-THC dostane do vašeho těla, dochází k další přeměně: metabolismus vašeho těla vezme delta-9-THC a přemění je v novou látku – 11-hydroxy-THC.

Asi si myslíte: další kanabinoid, který je třeba sledovat? Hm… svým způsobem. Obecně řečeno existují dva typy kanabinoidů: endokanabinoidy, jež si přirozeně vytváří lidské tělo, a fytokanabinoidy, které se vyskytují ve vylučovacích žlázách rostlin konopí. Technicky vzato není 11-hydroxy-THC ani jedním z těchto typů: je primárním metabolitem THC. To znamená, že tělo mění delta-9 na 11-hydroxy-THC.

Ve skutečnosti ten proces dále pokračuje vytvářením sekundárního metabolitu, 11-nor-9-karboxy-THC čili THC-COOH. Jde o metabolit 11-hydroxy-THC, jenž je v zásadě neaktivní, ale může několik týdnů přetrvávat v tukových tkáních. Z toho důvodu jde o látku, na níž cílí většina testů moči, zkoumající, zda testovaná osoba užívá konopí.

Proč je hydroxy-11-THC potentnější z potravy

Důvodem je, že překračuje z krve do mozku efektivněji než delta-9-THC.

Pokud se ale delta-9 stejně mění v 11-hydroxy-THC, proč je důležité, jak se vám konopí dostane do krevního oběhu? Odpovědí je jedno slovo: metabolizace.

Vaše tělo nakonec z inhalovaného delta-9-THC vytvoří 11-hydroxy-THC, ale pokud je konopí pojídáno, vytvoří se metabolitu až desetinásobek. To proto, že když konopí sníte, je metabolizováno nejdříve žaludečními enzymy a potom játry; jinými slovy, ke vzniku 11-hydroxy-THC jsou tu dvě příležitosti.

Pokud ale konopí vdechujete, jde do vašich plic a tam odsud přímo do krevního oběhu, takže kompletně vynechá játra. Nakonec se THC z krve do jater dostane a bude tam metabolizováno, ale 11-hydroxy-THC vznikne relativně málo.

Jak se rozšiřují naše znalosti o rostlině konopí a úžasných látkách, jež obsahuje, neučíme se jen o rostlině – dozvídáme se více o sobě. Lidské tělo je jedinečně přizpůsobeno zavedení fytokanabinoidů, a jak se o nich dozvídáme více, učíme se izolovat pozitivní účinky jednotlivých látek z konopí.

Někteří z nás si vyberou ten či onen způsob užívání, ale mnoho uživatelů konopí, kteří se chtějí pomocí konopí léčit, upřednostňují užívat konopí vícero způsoby včetně vdechování, pojídání a případně také topického či transdermálního užívání v krémech, a to širokého spektra kanabinoidů včetně prekurzorů, jako je THCA a CBDA.

THC je totiž komplikovanější látka, než si mnozí uvědomují. Může nabývat i další formy – delta-8-THC – jež se přirozeně vyskytuje jen v minimálních množstvích, a jíž se výzkumníci teprve snaží odizolovat; ale o té zase příště.