Toto bolestivé onemocnění nelze vyléčit, ale některým lidem uleví přípravky na kůži, napuštěné marihuanou.

Rachelle Gordon | původně publikováno 4. prosince 2018 na https://cannabisnow.com/treating-psoriasis-with-cannabis-topicals/

Psoriáza není jen vyrážka, s níž Kardashianovi bojují v americké národní televizi. Toto autoimunitní onemocnění, postihující asi 7,5 milionů občanů USA, může být vysilující. Lidé s psoriázou trpí hyperprodukcí kožních buněk, jež mají za následek bolestivé, svědivé a často poněkud trapné vyrážky. Otoky zanícené kůže mohou navíc vést k poškození kloubů. Ale podobně jako u mnoha jiných autoimunitních onemocnění typu artritidy a diabetu 1. typu, vědci i postižení jedinci začínají zkoumat, zda konopí může pomoci nebo nikoliv.

Mellisa Hallbecková má pro lidi s psoriázou zvláštní slabost. Jednačtyřicetiletá žena z illinoiského Chicaga strávila sedm let jako zaměstnankyně Americké akademií dermatologie, kde často spolupracovala s Národní nadací pro psoriázu; ale až když byl s psoriázou diagnostikován její manžel, začalo to být osobní.

„[Psoriáza] měla na naše životy velký dopad a bránila mu dělat spoustu věcí, které byl do té doby zvyklý dělat každodenně,“ říká Hallbecková a vysvětluje, že manželovi psoriáza na rukou působila takové rozpaky, že nosil rukavice, a takovou bolest, že ani nemohl koupat jejich ročního syna.

Přestože má Hallbecková přístup k nejlepším dermatologům v zemi, žádná z konvenčních léčeb – včetně drahých léků a krémů – nefungovala.

„Nakonec jsem toho měla dost,“ vypráví Halbecková. „A tak jsem řekla: ‚To by stačilo. Zkusíme tohle, ať se ti to líbí nebo ne‘.“ Pak podala svému choti konopný olej; po týdnu, co si jím mazal postižená místa, měl kůži téměř zcela čistou. „Bylo to neuvěřitelné,“ svěřuje se Hallbecková.

Dr. Bodo Schneider z kliniky Pied Pfeifer Compassionate Care Clinic v michiganském Ann Harboru často vysvětluje léčebné vlastnosti konopí pro léčbu psoriázy. Schneider pracoval jako praktický lékař v Illinois, kde potkal Hallbeckovou, jež mu řekla o svém konopném receptu.

„Konopí se svým kanabinoidem CBD je inhibitorem zánětů i autoimunitních poruch,“ vysvětluje. „Anekdoticky zjišťujeme, že je velmi účinné při léčbě chronických i akutních psoriatických vyrážek.“

Nejenže endokanabinoidní systém reguluje funkci imunního systému; studie z roku 2013, publikovaná ve vědeckém časopise PeerJ, zjistila, že endokanabinoidní systém může zodpovídat za regulaci a tvorbu keratinocytů – kožních buněk. Výzkumníci ve své studii volali po dalších studiích kanabinoidů pro léčbu několika různých nemocí, spojených s produkcí keratinocytů, včetně psoriázy.

V současnosti existuje řada léků na psoriázu – žádný ji ale neumí vyléčit. Mnoho z nich má nicméně vážné dlouhodobé následky včetně osteoporózy, popraskaných žilek, psychóz a některých druhů rakovin.

„Léky jako Humira a Enbrel jsou silně imunosupresivní, takže pacient je při jejich užívání náchylnější k nejrůznějším infekcím,“ vysvětluje Schneider. „Konopí je přírodní alternativou a když přijde na účinky, je lepší – rychlejší, komplexnější, a lidé cítí úlevu od symptomů rychleji než u jiných léčiv.“

Pacientům, kteří si chtějí vyrábět povrchové přípravky sami, Schneider doporučuje použít jako bázi olivový olej, protože se snadno vstřebává kůží. Doporučuje také vyrovnaný poměr CBD:THC 1:1 a dodává, že konopí nebude interferovat s účinky jiných léčebných metod včetně nejobvykleji předepisované terapie ultrafialovým světlem, a že povrchové užití rostliny nebude mít za následek psychotropní efekt.

Ve federálních státech USA, kde je léčebné konopí legální, psoriáza není vesměs zařazena mezi jeho indikace. Pokud je chtějí pacienti vyzkoušet, musí buďto žít ve státě, kde lékaři mohou předepisovat léky mimo výčet jejich indikací, „pokud daná nemoc silně ovlivňuje kvalitu života,“ nebo si nechat konopí předepsat na nemoc, na níž je to povoleno, a použít je na psoriázu.

„Zoufale potřebujeme další studie na téma psoriázy a konopí,“ říká Hallbecková. „Chceme lék, který bude léčit kůži, a přitom nebude mít škodlivé vedlejší účinky. Tohle onemocnění ničí životy na tolika úrovních a často vede k problémům se sebehodnocením, že se strašně těším na chvíli, kdy uvidím pacienty s psoriázou, jak zažívají úlevu.“