Tenosynovitida se často objevuje v zápěstích, rukou a nohách, protože tam je většina kloubních šlach. Může se ale objevit na jakékoliv šlaše v těle.

Když se věnujeme aktivitám, které vyžadují opakovaný pohyb, jsme náchylní k poškození šlach. Když se některá šlacha zanítí, může to být velmi bolestivé. Šlachy jsou tkáně, která napojují svaly na kosti. Pokud se zanítí samotné šlachy, nazývá se to tenditida. Pokud je ale zasažena zánětem i tkáň, která šlachu obklopuje, nazývá se to „tenosynovitida.“

Zánět není vždy škodlivý. Někdy vám říká, že máte trochu zpomalit. Zánět využívá váš imunitní systém k ochraně těla před cizími organismy, jako jsou viry nebo bakterie. Ale záněty typu tenosynovitidy vyvolávají nepatřičnou reakci imunitního systému.

Pokud není žádné cizí těleso nebo látka, s nimiž by imunitní systém bojoval, nebo pokud zánět vydrží příliš dlouho, mohou se objevit škodlivé vedlejší příznaky a poškození zdravé tkáně. Léčebné konopí může léčit zánět a bolestivé příznaky tenosynovitidy.

Co je tenosynovitida?

Tenosynovitida je zánět spojovací synoviální tkáně. Synovium je pochva, které pokrývá šlachu a chrání ji. Šlacha je zvlhčována synoviální tekutinou, produkovanou synoviem. Někdy může poranění šlachy vést ke špatné funkci pochvy. Výsledkem je, že pochva produkuje synoviální tekutiny málo nebo vůbec žádnou. To vede k zánětu. Zánět šlachy a tenosynovitida nejsou totéž, ale často se mohou vyskytnout současně.

Tenosynovitida se často objevuje v zápěstích, rukou a nohách, protože tam je většina kloubních šlach. Může se ale objevit na jakékoliv šlaše v těle.

Obecné příčiny

Určit přesnou příčinu tenosynovitidy není vždy možné, ale obvyklé příčiny zahrnují:

Nemoci, zapříčiňující zánět

Poranění

Nadměrnou zátěž

Přehnané užívání

Infekci

Jaké jsou příznaky?

První známkou je obvykle otok nebo bolest kolem šlachy. Čím více šlachu užíváte, tím je příznak znatelnější. Problém se horší, když šlachová pochva napuchne a objeví se interference s přebytkem tekutiny. Otok může být často celkem snadno pozorovatelný prostým okem a bývá velmi citlivý na dotek. Může se objevit kdekoliv na těle, ale s vyšší pravděpodobností se objevuje v těchto oblastech:

Záda

Paže

Biceps

Ruce a prsty

Kolena

Achillova šlacha

Když máte tenosynovitidu, můžete pozorovat:

Otok v postižené kloubní oblasti

Bolest

Problémy s hybností kloubu

Zarudnutí kolem šlachy

Citlivost v kloubní oblasti

Pokud vás postihne tenosynovitida, může vydržet několik dní, také ale několik týdnů. Někdy se objevuje i horečka, což z ní činí závažnou nemoc a je třeba vyhledat lékaře.

Podpůrnými nemocemi, které často mohou vést k tenosynovitidě, jsou cukrovka, revmatoidní artritida, kapavka, dna, sklerodermatitis a Reitrův syndrom nebo jiné reaktivní artritidy.

Proč je konopí na tenosynovitidu tak účinné

Konopí má mimořádně silné protizánětlivé účinky. To je činí dokonalým k léčbě nemocí, jako je tenosynovitida. V preklinických pokusech na Jeruzalémské univerzitě byly při léčbě zánětů konopím zjištěny pozitivní výsledky. Zánět způsobuje většinu bolesti, otoky a sníženou pohyblivost kloubů.

Tenosynovitida způsobuje bolest, a léčebné konopí může od bolesti ulevovat. Výzkum konopí pro snižování bolesti je dokonce povolen FDA (U.S. Food and Drug Administration – Nejvyšší úřad USA pro potraviny a léky; pozn. překl.). THC, jedna z nejdůležitějších látek v konopí, pomáhá zároveň od bolesti a od zánětu. Je účinné při chronické i akutní bolesti. Navíc také chrání kloubní tkáň a zabraňuje jejímu poškození.

Plusem také je, že léčebné konopí je o tolik lepší než konvenční léky, protože má méně vedlejších účinků.

Jaké příznaky tenosynovitidy může konopí léčit?

Konopí může pomoci s příznaky, jako jsou:

Bolest kloubů

Zánět

Potíže se spaním

Úzkostnost

Deprese

Konopí kromě snižování zánětů také snadno zvládá s nemocí spojenou bolest. Kanabinoidy reagují s CB1 a CB2 receptory endokanabinoidního systému. Tyto receptory jsou zapojeny do zprostředkování bolesti, spojené se zánětem. Konopí také pomáhá od potíží se spánkem, a to zase pomáhá se snížením zánětů. V boji se záněty ale dobře nefunguje jen THC, ale také CBD. CBD je zvláště účinné při úlevě od chronické bolesti.

Jak používat konopí k léčbě tenosynovitidy

Konopí lze ke snížení zánětu užívat orálně, stejně jako povrchově. Tenosynovitida se může objevit těsně pod povrchem kůže. Tehdy může konopí v povrchové masti fungovat velmi dobře. Kanabinoidy v krémech pomáhají také při bolestech v hlubších tkáních, jako je periferní neuropatická bolest.

Kromě povrchové aplikace lze konopí užívat také inhalaci, například kouřením nebo vapováním. K mikrodávkování jsou úžasné také potraviny a nápoje s obsahem konopí. Další možností je sublingvální (podjazyková) aplikace v tinkturách nebo olejích.

Obrázek: zdroj Wikimedia https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tenosynovitis-3.JPG