EDISON – Dohoda o legalizaci rekreační marihuany v New Jersey je o jeden krok dále.

Původně publikováno 18. února 2019 na http://newjersey.news12.com/story/39981952/legalization-of-marijuana-may-be-on-the-horizon

Podle zpráv z různých zdrojů z minulého víkendu doufají zákonodárci v New Jersey koncem tohoto měsíce hlasovat o návrhu zákona, který by zlegalizoval marihuanu pro užívání dospělými.

Guvernér Phil Murphy už dlouho chce mít marihuanu legální, a v roce 2017 to bylo součástí jeho volební kampaně. Dosud ale jeho pokusy zlegalizovat marihuanu selhávaly.

„Legalizováním užívání marihuany dospělými hlavně a především můžeme napravit nerovnosti a nespravedlnosti z let selhavších protidrogových politik, a přesunout zdroje na veřejnou bezpečnost tam, kde mohou prospět nejvíce,“ prohlásil Murphy v lednu ve svém Projevu o stavu státu.

Murphy, prezident Senátu New Jersey Steve Sweeney a předseda Národního shromáždění Craig Coughlin spolu bojovali o to, jak marihuanu zdanit. Nyní se zdá, že došli ke shodě.

Poloha státu New Jersey v USA. Zdroj: Wikipedia, licence CC BY-SA 3.0.
Poloha státu New Jersey v USA. Zdroj: Wikipedia, licence CC BY-SA 3.0.

Loni guvernér Murphy plánoval 25% daň na marihuanu. Sweeney plánoval hodnoty kolem 10 procent.

Podle dohody se bude marihuanu danit 42 dolary z unce [asi 35 korunami z gramu; pozn. překl.] Shoda je také na tom, že guvernér bude mít větší slovo při zakládání regulatorní komise, jež zúřaduje podrobnosti legálního prodeje marihuany.

Klíčovou otázkou ale zůstává, jestli se dohoda vůbec uskuteční. Policie říká, že v současnosti nemá nástroje ani výcvik pro zjišťování, zda je řidič pod vlivem marihuany a tedy neschopen jízdy.

Murphy chce, aby byly záznamy lidí s marihuanovými zločiny vymazány, není ale jasné, co se bude dít s těmi, kteří jsou v současnosti ve vězení pro nenásilné drogové zločiny, spočívající v prodeji marihuany.