Podle údajů společnosti Beer Canada klesly do listopadu objemy piva o 3% a zdá se, že je to po prvním roce od úplné legalizace konopí mezi Kanaďany trend.

Kristine Owram

7. ledna 2020

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-01-07/hold-my-beer-legal-pot-hits-brew-consumption-in-canada

  •  Pokles objemu se v roce 2019 zrychlil, v listopadu o 3% méně
  •  Nově legální konopné produkty udržují trend, říká Cowen

Kouří se víc, pije méně.

Podle údajů společnosti Beer Canada klesly do listopadu objemy piva o 3% a zdá se, že je to po prvním roce od úplné legalizace konopí mezi Kanaďany trend.

Je to mnohem horší než trendy pozorované v letech 2014–2018, kdy objemy pivního průmyslu klesly v průměru o 0,3%,“ a zdá se, že to souvisí s legalizací konopí v Kanadě na konci roku 2018, řekla Vivien Azer, analytička banky Cowen.

Spotřeba piva na hlavu v Kanadě klesá

Objemy domácího piva do listopadu sklouzly o 3,9%, zatímco objemy dováženého piva vzrostly o 1,4%. Zdá se, že spotřebitelé konopí dávají přednost mainstreamovému pivu, „protože usilují o “více za méně peněz“, uvedla Azer v poznámce zveřejněné v úterý.

Existuje určitá debata o tom, jaký dopad má legalizace konopí na konzumaci alkoholu, ačkoli průzkumy uživatelů konopí naznačují, že mají tendenci pít méně, když jsou pod vlivem. Klesající tržby vedly k uzavření několika partnerství alkoholu s konopím, včetně investic společnosti Constellation Brands Inc. do Canopy Growth Corp., společného podniku Anheuser-Busch InBev NV s Tilray Inc. a partnerství Molson Coors Brewing Co. se společností Hexo Corp.

Kanadský trh s konopím je však stále nepatrný. Roční obrat založený na nejnovějších měsíčních údajích by činil 1,5 miliardy CAD oproti 9,2 miliardám za pivo a 23 miliardám za alkohol.

Azer však uvedla, že očekává, že Kanada nově zavede legální konopné produkty, jako jsou vapy, konopné potraviny a nápoje, aby „udržela tento trend“ klesajících objemů piva, a uvedla, že jako investici upřednostňuje konopí před tradičním pivem.

Akcie konopného byznysu mají od minulého jara stabilní klesající trend. Sektor v úterý opět ustoupil a Horizons Marijuana Life Sciences Index ETF klesl až o 2,2%. Pokud se uzavře na této úrovni, bude rekordně nízký.