Souhrn: Současná vlna legalizace rekreačního konopí napříč Spojenými státy americkými může vygenerovat na prodejích 22 miliard amerických dolarů ročně, ne každý je z toho ale šťastný. Nová studie ukazuje, že legalizace rekreačního konopí může mít negativní dopad na alkoholový průmysl.

Původně publikováno: 17. července 2019 na https://www.sciencedaily.com/releases/2019/07/190717122621.htm
Zdroj: Institute for Operations Research and the Management Sciences

Současná vlna legalizace rekreačního konopí napříč Spojenými státy americkými může vygenerovat na prodejích 22 miliard amerických dolarů ročně, ne každý je z toho ale šťastný. Nová studie, která bude publikována v příštím vydání vědeckého recenzovaného časopisu Marketing Science vydavatelství INFORMS, nazvaná „Asymetrický efekt legalizace rekreačního konopí“ ukazuje, že legalizace rekreačního konopí může mít negativní dopad na alkoholový průmysl.

„Zdá se, že alkoholový průmysl má platný důvod ke znepokojení z legální marihuany a může potřebovat kreativní strategie, jimiž by po legalizaci konopí zabránil poklesu svého trhu,“ říká Pengyuan Wang, docentka na Terryho fakultě obchodu Georgijské university.

Podle její studie se snížil počet vyhledávání o alkoholu na internetu o téměř 11 %, ale hledání informací o tabákových výrobcích se zvýšilo téměř o 8 %.

Alkoholový a tabákový průmysl v USA mají dohromady hodnotu 300 miliard amerických dolarů. Obvykle jsou zapálenými odpůrci legalizace marihuany, ale tato studie tvrdí, že „tabákové společnosti by možná měly znovu prozkoumat své předpoklady; vystupovat proti legalizaci marihuany možná není v jejich nejlepším zájmu.“

Výzkum, který provedla docentka Wangová spolu s Goiyangem Xiong ze Syrakuské univerzity, zkoumal anonymní data 28 milionů vyhledávání na internetu, a 120 milionů kliknutí na reklamy, ke kterým došlo na jednom z největších amerických webových portálů mezi ledna 2014 a dubnem 2017.

Studie také zjistila, že legalizace rekreační marihuany zvyšuje vyhledávání na internetu dospělými o 17 %. Naopak u devatenáctiletých a mladších po legalizaci konopí vyhledávání informací o této rostlině na internetu poklesne.

„V rozporu s velmi rozšířenými obavami veřejnosti se zdá, že po legalizaci konopí o ni dospívající zájem ztrácejí, nikoliv nabývají,“ dodává Wangová. „Politici, kteří mají obavy o zvýšení užívání marihuany dospívajícími, by měli změnit stanovisko.“

Zdroj: 

Institute for Operations Research and the Management Sciences. Poznámka: material může být editován co do stylu a délky.