Lucembursko má našlápnuto stát se první evropskou zemí, která ukončí prohibici konopí.

Miles Casey | původně publikováno 8. srpna 2019 na https://medicalmarijuana.co.uk/luxembourg-set-to-be-the-first-european-country-to-legalise-cannabis/

Plán legalizovat konopí pro rekreační užívání byl potvrzen lucemburským ministrem zdravotnictví Etiennem Schneiderem.

Očekává se, že nový zákon, který dovolí občanům Lucemburska starším 18 let si legálně kupovat konopí, vstoupí v platnost během dvou let.

Lucemburská vláda bude regulovat pěstování a distribuci drogy pomocí „konopné agentury,“ podobně jako je tomu v Uruguayi.

Podrobnosti nové legislativy, která je ve stavu konceptu, budou určovat které odrůdy konopí a v jaké formě (potraviny s jeho obsahem, konopné květy, výtažky atd.) budou povoleny, a jak budou zdaněny. Očekává se, že tyto podrobnosti budou oznámeny ještě letos.

Konopí bude „dekriminalizováno“ pro mládež mezi 12 a 17 roky věku. Za držení pěti gramů konopí nebo méně nebudou nijak trestně stíháni, ale držení vyšších množství bude trestáno přísnými pokutami.

Zastánci konopí již vyjádřili obavu, zda nebude v novém zákoně zakázáno samopěstování doma nebo na zahrádce.

Lucembursko už dekriminalizovalo držení konopí, a od roku 2017 mají pacienti legální přístup k léčebnému konopí .

Rozhodnutí legalizovat konopí je zřejmě ovlivněno loňským kanadským legalizačním úsilím.

Podobně jako v Kanadě budou moci obyvatelé Lucemburska legálně držet až 30 gramů konopí a peníze, které se v této souvislosti vyberou na daních, budou použity pro veřejné programy, které budou veřejnost o konopí informovat, a budou informovat také o zařízeních pro léčbu závislostí.

Uživatelé si budou moci objednat konopné přípravky na jednom z webů, které budou administrovat jednotlivé lucemburské okrsky, nebo od soukromých prodejců, kteří budou muset mít na prodej konopí licenci. Kupující si dokonce mohou nechat doručit konopí až do domu poštou; Schneider si je totiž dobře vědom, že současní uživatelé již nakupují konopí přes „Dark Web.“

Dosud není jasné, zda bude nový zákon tolerovat veřejné užívání konopí, očekává se ale návrh na zřízení speciálních veřejných míst pro užívání, aby se zabránilo diskriminaci lidí s omezenými prostředky.