Je to vítězství pro mezinárodní obhájce konopí i pro obhájce lidských práv: malajská vláda oznámila odklad trestu smrti oběšením, k němuž byl odsouzen poskytovatel léčebného konopí. To je obzvláště cenné v době, kdy mnohé země v jihovýchodní Asii nabírají opačný směr – k politice netolerantní „války proti drogám“ a k agresivnímu používání trestu smrti v drogových trestních případech.

Malajské překvapivé oznámení o plánovaném zrušení trestu smrti představuje v konzervativní jihovýchodní Asii průlom – a přichází po globálních protestech proti trestu smrti, uvalenému na výrobce léčebného konopného oleje.

Bill Weinberg; původně publikováno 21. října 2018 na https://cannabisnow.com/malaysia-abolishes-the-death-penalty-for-cannabis-crimes/

Ale ke změně v malajském trestním právu dosud nedošlo, a není jasné, zda k ní dojde včas, aby zachránila život slavného odsouzeného.

Zrušení trestu smrti na spadnutí?

Generální sekretář Kanceláře malajské vlády Liew Vui Keonga oznámil 10. října, že jeho vláda se bude snažit na příštím zasedání parlamentu, které začíná tento týden, zrušit trest smrti. Toto oznámení přišlo dva týdny poté, co premiér Mahathir Mohammed (92 let; nejstarší vládce země na světě) vyzval svůj kabinet k novelizaci ustanovení o trestu smrti v přímé reakci na globální protesty proti trestu smrti, vynesenému nad výrobcem konopného oleje Muhammadem Lukmanem.

Snad bude výkon Lukmanova trestu odložen na dobu, kdy legislativní změna vstoupí v platnost. Členka parlamentu za Mahathirovu vládnoucí koalici Nurul Izzah Anwarová říká, že napíše dopis generálnímu prokurátorovi a bude jej žádat, aby byl trest odložen na neurčito.

„Z toho, co vím z médií, se zdá, že šlo o pochybení justice,“ řekla podle Channel News Asia.

Oznámení bylo přivítáno organizací Amnesty International, jejíž generální sekretář Kumi Naidoo řekl: „Dnešní oznámení je velkým pokrokem pro všechny, kteří se zasazovali za konec trestu smrti v Malajsii. Malajsie se nyní musí připojit ke 106 zemím světa, které se obrátily zády k neodvolatelnému, krutému, nehumánnímu, ponižujícímu trestu – svět se dívá.“

Trest smrti za soucitnou péči

Muhammad byl usvědčen a odsouzen k trestu smrti soudem ve městě Shah Alam 30. srpna. Byl souzen podle neúprosného malajského Zákona o nebezpečných drogách z roku 1952 za držení 3,01 litru konopného oleje a 279 gramů lisovaného konopí. Podle místních médií byl zatčen ve svém bydlišti v prosinci 2015 spolu se svou manželkou, která v té době byla v šestém měsíci těhotenství.

Lukmanův advokát hájil svého mandanta poukazem na fakt, že nebyl součástí žádné kriminální organizace, ale spolupracoval s aktivistickými organizacemi jako Gerakan Edukasi Ganja Malaysia (Malajské hnutí za vzdělávání o ganje), aby mohl poskytovat konopný olej nemocným. Těm, kteří byli příliš chudí, poskytoval olej bezplatně – další důkaz toho, že Lukmanova vlastní HealTHCare byla neziskovou organizací.

U soudu v Lukmanův prospěch svědčilo několik ze stovek jeho pacientů včetně jeho matky. Mezi nimi byl i profesor Mohammad Aris Mohd Moklas, neurovědecký výzkumník z University Putra Malaysia, jenž odprezentoval svou nedávno publikaci na téma konopí pod názvem „Delta-9-tetrahydrokoanabinol vyvolává neurogenezi a zlepšuje kognitivní funkce u samce krysy.“

Lukmanovi mezinárodní podporovatelé zveřejnili na Change.org petici, požadující jeho svobodu; dosud ji podepsalo téměř na 70 000 lidí.

Takových případů je ale více. Podle lednové zprávy Free Malaysia Today probíhá ve městě Petaling Jaya proces s Amiruddin Nadarajan Abdullahem za poskytnutí konopného oleje dokonce 800 pacientům. Znovu, i za Abdulaha, známého pod něžnou přezdívkou Doktor Ganja, přišlo svědčit mnoho jeho pacientů včetně malých dětí a babiček. Pokud bude Abdullah odsouzen, i on může čelit oprátce – pokud se nezmění zákon.

Na trest smrti dnes čeká v Malajsii na 1200 odsouzenců. Amnesty International zvláště důrazně požaduje milost pro odsouzeného Hoo Yew Waha, jenž byl ve svých dvaceti letech zatčen s malým množstvím pervitinu.

Zvrat regionálního trendu: jižní Asie a konopí

Nejdůležitější na malajském zrušení trestu smrti je, že by mohl načnout zvrat regionálního trendu, který v současnu míří drakoničtějším směrem. Jihovýchodní Asie má jeden z nejvyšších počtů trestu smrti v přepočtu na obyvatele. V zemích jako je Singapur a Indonésie mohou vést k takovému trestu i malé drogové zločiny.

Zpráva organizace Anti-Death Penalty Asia Network z roku 2011 „Když justice selhává: tisícovky popravených po asijských nefér soudech“ zjistila, že právní systém v regionu je často pod úrovní mezinárodních standardů a že tresty smrti se často udělují po přiznáních, vynucených mučením. Dalšími faktory, které přispívají k nespravedlivým procesům a rozsudkům, jsou presumpce viny a neposkytnutí obhájce ex offo.

Filipínská drakonická „válka s drogami“ prezidenta Rodriga Duterteho vyústila za dva roky, co je v úřadu, ve zhruba 20 000 mimosoudních vražd ze strany policie a paramilitárních jednotek. Špatný filipínský příklad napodobují další vůdci z jižní a jihovýchodní Asie. Sri Lanka oznámila, že bude drogové pachatele věšet, a že její představitelé doslova doufají „zopakovat úspěch“ Duterteho krvavé protidrogové kampaně.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zeid Ra’ad Al Hussein v červnu odsoudil vládu Bangladéše za zabití podezřelých z drogových zločinů bezpečnostními silami. Vysoký komisař tak reagoval na zprávy, že v rámci proklamované vládní politiky „nulové tolerance“ k nelegálním drogám bylo během tří týdnů zabito na 130 lidí a tisícovky byly uvězněny.

Léčebné konopí pro Malajsii?

Existují dokonce důvody věřit, že Malajsie neskončí u pouhého zrušení trestu smrti a stane se první zemí jihovýchodní Asie, která legalizuje léčebné konopí. Ministr přírodních zdrojů Xavier Jayakumar mezi schůzkami kabinetu ke zrušení trestu smrti zmínil, že tato myšlenka byla „velmi krátce“ na pořadu jednání.

„Už se to stalo v některých zemích, a v některých státech USA,“ řekl Xavier. „Pokud bude používáno pro léčebné účely, může se používat. Nikoliv pro sociální účely, ale pro lékařské – ano, to má být dovoleno.“

Xavier zdůraznil, že rozhodující slovo bude mít ministr zdravotnictví a uvedl: „Můj osobní názor je, že pokud to má medicínskou hodnotu, pak to může být kontrolovaná látka a ministerstvo zdravotnictví může povolit její předepisování.“

Agentura Bloomberg poznamenává, že jedinou další zemí v regionu, která toto téma otevřela, je Thajsko. Tam se vládní Farmaceutická organizace, jež je oddělením ministerstva zdravotnictví, snaží přesvědčit vládnoucí vojenský režim k povolení výzkumu konopí a eventuálnímu povolení jeho lékařského využití.