Příznivci zákona označili změnu zákona za šanci, aby země využila rostoucí celosvětovou poptávku po léčivých konopných produktech.

Zdroj: https://www.theguardian.com/global-development/2020/feb/28/malawi-legalises-cannabis-amid-hopes-of-fresh-economic-growth

Malawi přijalo zákon dekriminalizující konopí pro léčebné a průmyslové účely, téměř pět let po přijetí návrhu na legalizaci technického konopí.

Země jde ve stopách Zimbabwe, Zambie a Lesotha, sousedních jihovýchodních afrických států, které legalizovaly léčebné konopí, a také Jižní Afriky, kde bylo v roce 2018 léčebné a rekreační použití dekriminalizováno.

„Dnes je pro mě osobně velmi slavný den, a myslím, že pro celý národ,“ uvedl poté, co byl ve čtvrtek návrh zákona úspěšně přijat, Boniface Kadzamira, bývalý poslanec, který předložil téma v roce 2015.

Ekonomický potenciál ve světě rychle rostoucího průmyslu léčebného a technického konopí byl hlavní hnací silou změny zákona v Malawi. V roce 2019 Světová banka uvedla, že Malawi „zůstává jednou z nejchudších zemí na světě, přestože uskutečňuje významné hospodářské a strukturální reformy k udržení ekonomického růstu“. Míra národní chudoby v roce 2016 činila více než 50%.

Zatímco Malawi je mezinárodně známá svou odrůdou rekreačního konopí „Malawi Gold“, zákon o legalizaci léčebné a průmyslové produkce čelil obrovské opozici ze strany sociálních a náboženských konzervativců v zemi.

„Jsem pevně přesvědčen, že konopí v dlouhodobém horizontu nahradí tabák, aby se stal naší hlavní plodinou – což výrazně přispěje k HDP,“ uvedl Kadzamira, který vysvětlil, že toto odvětví vytvoří pracovní příležitosti v zemědělském a průmyslovém odvětví.

Zemědělství nabízí zaměstnání téměř 80% populace Malawi. Tabák je hlavní vývozní komditou země a globální pokles jeho používání ovlivnil ekonomiku. Tabákový průmysl v Malawi je také poškozen vykořisťováním, protože mezinárodní společnosti, jako je British American Tobacco, hledají levnou pracovní sílu – včetně dětské práce – a nízké sazby pro surový tabák na vývoz.

„Nechceme opakovat, co se stalo v tabákovém průmyslu.“ Malawané by se neměli účastnit procesu jako nájemné síly, ale jako rovnocenní partneři v tomto novém sektoru, “dodal Kadzamira, který chce, aby se produkty z konopí zpracovávaly v zemi.

Konopí, kterému se daří v suchých podmínkách, je vhodný pro klima Malawi, které bylo zasaženo jihoafrickým suchem.

Invegrow se stala první společností v Malawi, která získala vládní povolení k provádění výzkumných pokusů s technickým konopím s nízkým obsahem THC v roce 2015. Invegrow, kterou provozuje britská podnikatelka Tanya Clarke, dokončila testování v roce 2018 a byla jednou ze subjektů, které poskytovaly poradenství ohledně návrhu zákona.

Invegrow zpracovala v Malawi výrobky z konopí, jako je papír, cihly a kosmetika, řekla Clarke. Dalším krokem pro společnost bude spolupráce s vládou při zkoumání místních odrůd, protože při pokusech byla použita dovážená semena.

„V tuto chvíli bude spousta lidí, kteří se o Malawi budou zajímat, ale dalším krokem je, aby investiční klima země bylo příznivé a pozitivní,“ řeka Clarke.

Dodala, že doufá, že průmysl léčebného konopí, který je pro místní podnikatele méně přístupný, „přinese do země cizí měnu a obchod a že by [to] mělo být provedeno zodpovědně“.

Clarke uvedla, že vládní konzultace během přípravy návrhu zákona byly inkluzivní, připravily cestu pro průmysl, aby „otevřel mnoho dveří pro mnoho různých druhů lidí“, a zdůraznila význam zapojení tradičních zemědělců a pěstitelů.

Rastafariánská komunita byla mezi obhájci dekriminalizace a přispívala k diskusím o návrhu zákona. Přestože Rastafariáni v zemi čelí stigmatizaci, postoje se mění; minulý měsíc zemský nejvyšší soud rozhodl, že dredy musí být ve školách povoleny, aby nebyly vyloučeny Rastafariánské děti.

Ve čtvrtek večer, Lazarus Kadiwa, 36 let, přemýšlel o řemeslném obchodě svého přítele v centru Lilongwe. „Protože jsme Rasta, vyrábíme jídlo s ganjou, můžeme vyrobit mýdlo s ganjou, můžeme vyrábět oblečení s ganjou, můžeme vyrábět léky,“ řekl.

„Těšili jsme se na to celé ty roky.“ Je to naše šance obchodovat s vládou, protože potřebujeme vlastní licence, abychom mohli zasadit vlastní ganju, “dodal.

„Lidé budou oslavovat,“ usmál se Kadiwa. „Rastas budou zpívat, tančit a křičet, protože víme, že konečně budeme něco dělat s tímto lékem národa, ganjou.“

Pro budoucnost je nadšená také Chatinkha Chidzanja Nkhoma, technická ředitelka sdružení Malawi Hemp Association a budoucí farmářka konopí. Nkhoma vysvětlila, že Malawané tradičně používali konopí k léčbě nemocí „od horečky a neštovic po problémy s duševním zdravím“.

„Jako mladou matku mne učili dávat konopí mému dítěti, když dostalo plané neštovice,“ řekla Nkhoma. „Konopí bude novou ekonomickou hranicí, která bude pro Malawany velmi přínosná.“

Malawijský ministr zemědělství nebyl k dispozici pro včasné zveřejnění komentáře.