Souhrn zpráv týkajících se léčebného konopí, které přinesly v měsíci březnu média. I pro ty, kteří nesledují náš Facebook účet.

V uplynulém měsíci českými médii asi nejvíce rezonoval problém, týkající se nedostupnosti léčebného konopí pro pacienty. I když mohou pacienti užívat legálně léčebné konopí už čtyři roky, situace v České republice není stále optimální.

Z rozhodnutí soudu v New Jersey musí v tomto státě USA zdravotní pojišťovny hradit svým klientům léčebné konopí, indikované lékařem. To může být zajímavý precedens pro USA – podobně jako je zajímavým precedentem rozhodnutí německého Nejvyššího správního soudu (a následně federální německé vlády) o stejné povinnosti všech zdravotních pojišťoven ve všech spolkových státech Německa.
(v angličitně) http://www.realfarmacy.com/insurance-medical-marijuana/

Při průzkumu provedeném nadací National Pain Foundation v roce 2014 se autoři dotazovali přes 1 300 Američanů s fibromyalgií. Více než 300 z nich uvedlo, že na zmírnění symptomů nemoci užívají konopí. Dvě třetiny z těchto uživatelů zaznamenaly „výraznou úlevu od bolesti“, přičemž pouhých „pět procent uvedlo, že jim konopí od bolesti vůbec nepomohlo“.
http://www.magazin-legalizace.cz/cs/articles/detail/2504-dvema-tretinam-pacientu-s-fibromyalgii-pomaha-konopi

Už víc než měsíc není v lékárnách k dostání české konopí pro léčebné účely, i když zákon, který použití konopí pro léčbu legalizoval, platí už 4 roky. Proč je u nás s léčebným konopím stále takový problém? Českému rozhlasu situaci vysvětloval lékař Tomáš Zábranský.
http://www.rozhlas.cz/plus/dnesniplus/_zprava/cesku-doslo-lecebne-konopi-pacienti-si-ho-nakupuji-nelegalne-tvrdi-lekar–1707276

„Zatímco v Německu je státní agentura pro léčebné konopí samostatná organizace, u nás SAKL (Státní agentura pro konopnou léčbu) podléhá SUKLu (Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv). Ten má na rozdíl od SAKLu, jehož úkolem je dostat léčebné konopí k lidem, restriktivní charakter. A pokud něco restriktivního ovládá něco progresívního, řešíme tady kvadraturu kruhu,“ říká Zdeněk Strnad v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.
rozhovor si můžete poslechnout zde: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3821337

Mohlo ulevit stovkám pacientů s rakovinou nebo roztroušenou sklerózou, místo toho vyletělo komínem. Státní ústav pro kontrolu léčiv nechal spálit sedm kilogramů léčebného konopí. Důvod? Skončila mu doba použitelnosti. Bez užitku se tak vyhodilo léčivo za téměř milion korun.
http://www.denik.cz/z_domova/vyhozene-penize-za-konopi-lecivo-se-muselo-spalit-20170314.html

„Léčebné konopí bereme jako významný doplněk léčení, a to v případech, kdy byly vyčerpány všechny jiné možnosti léčby chronické neztišitelné bolesti různého původu. Zatím se ukazuje, že užívání léčebného konopí může pomoci snížit potřebu ostatních léků nebo minimálně vylepšuje kvalitu života pacientů,“ uvedla mluvčí FNUSA Petra Veselá.
Ruku v ruce s tím, že nemají konopí k léčbě, se nese i další potíž pro brněnské lékaře. Nemůžou zjišťovat, na jaké druhy zdravotních potíží ho lze ještě použít. „Měli jsme v plánu rozšířit tuto léčbu na onkologické a neurologické pacienty v naší nemocnici. Všechny aktivity jsme ale museli zastavit,“ přiblížila ještě Veselá.
Zastavit léčbu tímto způsobem museli také v Masarykově onkologickém ústavu v Brně (MOÚ). „U nás se to týkalo jen pár pacientů. Nasadili jsme jim jiné, dostupné způsoby léčby,“ sdělila mluvčí MOÚ Zuzana Joukalová.
http://brno.idnes.cz/centrum-lecby-bolesti-konopi-doslo-duo-/brno-zpravy.aspx?c=A170315_2312397_brno-zpravy_krut

Duel Deníku – Mají mít pacienti možnost pěstovat si vlastní marihuanu?
Tomáš Zábranský (adiktolog, člen sboru poradců předsedy vlády pro drogovou problematiku) × Jakub Frydrych (ředitel Národní protidrogové centrály)
http://www.denik.cz/komentare/duel-deniku-maji-mit-pacienti-moznost-pestovat-si-vlastni-marihuanu-20170317.html

Současný model nefunguje, tvrdí národní protidrogový koordinátor při Úřadu vlády Jindřich Vobořil. „Pořád mám na stole, že je léčebné konopí nedostupné,“ přiznává. Situaci proto musí začít okamžitě řešit.
http://www.denik.cz/z_domova/chybi-v-lekarnach-konopi-vypestujte-si-ho-sami-navrhuji-odbornici-20170318.html

O tom, proč není momentálně v lékárnách konopí a na jaké typy bolestí se předepisuje, mluví primář Oddělení léčby bolesti Fakultní nemocnice Brno Marek Hakl.
http://www.vitalia.cz/clanky/kam-zmizelo-lekarske-konopi/

V Česku došly zásoby léčebného konopí. Prázdné šuplíky v lékárnách silně znepokojují lékaře i nemocné. „Někteří pacienti ještě mají staré zásoby. To ale během jednoho nebo dvou měsíců skončí,“ říká bývalý vládní zmocněnec pro uvádění léčebného konopí do praxe a člen organizace Kopac Tomáš Zábranský. Situaci může zachránit dovoz ze zahraničí. Spolek pacientů ale varuje, že Státní ústav pro kontrolu léčiv řízení zkomplikoval, a proto takového zájemce nemá.
http://www.lidovky.cz/chybi-lecebne-konopi-stat-selhal-zajemce-ze-zahranici-nema-stezuje-si-spolek-1vk-/zpravy-domov.aspx?c=A170320_163116_ln_domov_sk

Pacientům docházejí poslední zásoby léčebného konopí. Nemocniční lékárny mají vyprodáno a lékaři v Brně museli zastavit plánované výzkumy.
http://www.rozhlas.cz/brno/zpravodajstvi/_zprava/1712166

Tři gramy v jointech, další tři v jídle. Skoro padesátiletá Martina Kafková denně užívá léčebné konopí, aby se zbavila silných křečí a nesnesitelných bolestí. Od svých sedmadvaceti let totiž trpí roztroušenou sklerózou. Loni požádala Všeobecnou zdravotní pojišťovnu o přiznání individuální náhrady této látky. Ta ovšem žádost opakovaně odmítla. Pacientka ji nyní posílá k soudu.
http://www.lidovky.cz/kouri-sest-jointu-denne-pojistovna-ji-lecebne-konopi-odmitla-uhradit-podava-zalobu-ges-/zpravy-domov.aspx?c=A170323_165327_ln_domov_sk

Čtyři roky po legalizaci využívání konopí pro lékařské potřeby je vše zase na začátku. Lékaři jsou vzdělanější, mezi pacienty je tento způsob léčby populární, ale konopí v České republice není téměř žádné. Státní ústav pro kontrolu léčiv vypsal už dvě výběrová řízení, ale neúspěšně.
http://www.munimedia.cz/prispevek/rozhovor-budoucnost-patri-konopi-ale-zatim-ho-nemame-dostatek-rika-doktor-a-prukopnik-lecby-konopim-11918/

„Marihuana je méně nebezpečná než alkohol,“ řekl v on-line rozhovoru se čtenáři serveru Lidovky.cz lékař z brněnské nemocnice Radovan Hřib, který se zabývá léčebným konopím a vlivem na jeho pacienty. „Jsem klidně pro rekreační legalizaci,“ uvedl dále s tím, že on sám rekreačně tuto látku vyzkoušel. Závislosti na konopí se nebojí, přesto, že je u svých pacientů stále pozorný.
http://www.lidovky.cz/marihuana-muze-lecit-ja-ji-mam-ale-zakazanou-od-manzelky-rika-lekar-10f-/zpravy-domov.aspx?c=A170327_162856_ln_veda_sk

Nemělo by Vám uniknout, že jsme pro širokou veřejnost zpřístupnili brožury týkající se léčebného konopí. http://kopac.cz/ke-stazeni/

Sledujte nás na Facebooku https://www.facebook.com/spolek.kopac/, staňte se členem nebo podporovatelem http://kopac.cz/registrace/

(Připravil: Daniel Dostál, foto: pixbay, archiv Zdeňka Majzlíka, wikimedia)