Mexický člen vlády se ptá občanů své země, zda podporují legalizaci marihuany – v hlasování na Twitteru.

Kyle Jaeger | původně publikováno 26. března 2019 na https://www.marijuanamoment.net/mexican-government-launches-poll-to-ask-citizens-if-marijuana-should-be-legal/

Na oficiálním twitterovém účtu ministra bezpečnosti a ochrany občanů, jenž je zodpovědný za federální policii, se v pondělí objevilo twitterové hlasování, jež se ptá občanů, zda má Mexiko legalizovat rekreační užívání konopí dospělými.

„Má být užívání marihuany pro rekreační účely?“ ptá se tweet ve španělštině.

V úterý 26. března ráno 81 procent respondentů odpovědělo, že konopí má být „legální“ a 19 procent, že „ilegální.“ Hlasování bude uzavřeno v úterý ve 12:50 místního času odpoledne.

Není jasné, co bude vláda dělat s jeho výsledky, nebo jak o něm bude informovat legalizační zákonodárce. V každém případě je toto hlasování na sociálním médiu další známkou, že administrativa prezidenta Manuela Lopéze Obradora vážně zvažuje smělou celonárodní marihuanovou reformu.

Minulý rok předložil zákon o legalizaci konopí senátor, jenž je dnes mexickým ministrem národní bezpečnosti. Od té doby Senát zveřejnil zprávu, vytyčující hlavní aspekty legalizace, jak by je měli mít na mysli zákonodárci při tvorbě marihuanové legislativy.

Členové mexické vlády se také loni setkali s kanadskými vládními úředníky, aby probrali tamní program legálního konopí. Krátce poté mexický Nejvyšší soud prohlásil celonárodní zákaz užívání marihuany za protiústavní, a vyzval zákonodárce, aby se podle rozsudku novelizovala federální politika.

Je možné, že hlasování na Twitteru demonstrací silné veřejné podpory posílí současné legislativní diskuse o regulování konopí, jichž se účastní politici mnoha stran. Hlasování na Twitteru nejsou nutně vědecká či reprezentativní. Jednodenního hlasování se dosud zúčastnilo přes 82 tisíc lidí.