Výzkum ukazuje, že není možné geneticky prokázat, zda je rostlina konopí odrůdy Indica nebo Sativa. V genech není žádný rozdíl. "Naše studie ukazuje hlavně to, že byste se neměli spoléhat pouze na tato označení, ale měli byste se dívat na konkrétní terpenový profil,"

Konopný průmysl se musí kritičtěji dívat na svá zveřejnění, uvádí článek publikovaný minulý týden. Podle vědců z kanadské Dalhousie University a Wageningen University & Research jsou označení Indica a Sativa často mylná a zavádějící. Vědci analyzovali stovky vzorků konopí, a studie ukazuje, že genetické a chemické složení testovaného konopí často neodpovídá typickému označení konopí Indica nebo Sativa.

Výsledky byly nedávno publikovány v předním mezinárodním časopise Nature Plants. Na výzkumu se podílel vědec Robin van Velzen z univerzity ve Wageningenu. Pro kategorizaci konopí se často používají termíny Indica a Sativa. Tyto termíny jsou obecně spojovány s určitými psychoaktivními efekty. Účinek odrůdy Sativa je často popisován jako stimulující psychiku a energizující, zatímco u odrůdy Indica je účinek popisován jako relaxační a uklidňující.

Výzkum však ukazuje, že rostliny označované Sativa si nejsou geneticky podobnější než rostliny s označením Indica. Také chemicky se tato dvě označení významně překrývají.

„Pěstitelé po celém světě označují své odrůdy konopí zcela subjektivně jako „Indicu“ a „Sativu“. Na tom není nic vědeckého. Maloobchodníci a spotřebitelé se bohužel nemohou spoléhat na etikety nalepené na obalech, “říká Sean Myles, docent z Dalhousie University a hlavní autor studie.

„V současné době existuje silný vědecký konsenzus, že současné používání termínů Indica a Sativa je zavádějící: tato označení neposkytují spolehlivé informace o genetickém nebo chemickém složení rostliny,“ pokračuje Myles.

Terpeny

Výzkum ukazuje, že není možné geneticky prokázat, zda je rostlina konopí odrůdy Indica nebo Sativa. V genech není žádný rozdíl. „Naše studie ukazuje hlavně to, že byste se neměli spoléhat pouze na tato označení, ale měli byste se dívat na konkrétní terpenový profil,“ říká Van Velzen. „Například konopí označené jako Sativa často obsahuje vyšší koncentrace jednotlivých terpenů s čajovou a ovocnou vůní, zatímco vzorky Indica obecně obsahují vyšší koncentrace terpenů se zemitou vůní, jako je myrcen, guaiol, gama-elemen a gama-eudesmol.“ Dále uvádí: „Skutečně jde o tyto specifické individuální terpeny, které jsou tím rozdílem. Celkový chemický profil, stejně jako genetika, nevykazuje žádný zjevný rozdíl mezi termíny. Také jsme našli jen několik oblastí v genomu konopí, které pravděpodobně přispívají k zemité vůni spojované se označením Indica, “řekl Van Velzen.

Je také pozoruhodné, že různé vzorky konopí prodávané pod stejným názvem, jako je „Lemon Haze“ nebo „OG Kush“, by se od sebe mohly geneticky lišit stejně významně jako vzorky s různými názvy.

„Na rozdíl od jiných cenných druhů rostlin je označování konopí velmi nespolehlivé. To je obzvlášť nežádoucí u pacientů, kteří používají konopí jako léčivý přípravek“, řekl Van Velzen.

Bedica

Bedrocan zobrazuje terpenové profily jednotlivých produktů na webových stránkách a rozlišuje mezi označením Indica a Sativa, protože mnoho pacientů tyto informace potřebuje. Výrobek Bedica je prodáván pod označením Indica. „Typické terpeny, jako je myrcen a gama-eudesmol, se nacházejí také v Bedice. V tomto ohledu je tedy značení v souladu s našimi zjištěními. “ uvádí Van Velzen.

Podle vědců by měl být průmysl vůči chemickému složení otevřenější. „Místo nespolehlivého označení Indica nebo Sativa uvádějte skutečné terpenové profily.“ Naštěstí to již řada společností dělá, ale standardizovaná konvence v měření a pojmenování stále chybí. Přesné informace mají velký význam; hlavně pro lékařské použití, “uzavírá Van Velzen.

Zdroj: https://bedrocan.com/international-research-shows-no-genetic-distinction-between-sativa-and-indica-cannabis/

Překlad: Olga Čečeleva