Může léčebné konopí léčit roztroušenou sklerózu?

Rachael Reiff Ellis | původně publikováno 28. dubna 2015 na https://www.webmd.com/multiple-sclerosis/features/medical-marijuana-multiple-sclerosis#1

Máte už nějaký čas roztroušenou sklerózu a zkusili jste spoustu věcí, jak si ulevit od bolesti nebo jak kontrolovat svalové křeče. Ale úleva, v níž jste doufali, nepřišla. Tak si říkáte: „Není už čas začít brát vážně ty řeči o léčebném konopí? Mohla by to pro mě být možnost?“

Je to možné.

Konopí poskytuje to jistou úlevu Zachovi, který požádal, aby nebylo uvedeno celé jeho jméno. Žije v arizonském Phoenixu, kde je léčebné konopí legální od roku 2010.

Zach má potíže s brněním v rukou a v nohou, problémy s rovnováhou a s bolestmi na vrcholku hlavy a v krční páteři. Má také „fantomové vnímání,“ jako třeba pocit chuti limonády, když má ústa prázdná, náhlý vjem zápachu čpavku, nebo slyší vlak, který ale nejede.

„Když se mnou lidé po mé diagnóze začali mluvit o léčebném konopí, bylo to znepokojující,“ říká. „Já jsem největší abstinent, jakého znáte. Nikdy jsem se neopil. Takže přemýšlet o užívání konopí bylo na hraně.“

Zachova roztroušená skleróza je ale pokročilá a její příznaky pociťuje každý den. „Špatně se mi hýbe, ztrácím zrak v pravém oku,“ vysvětluje, „takže v téhle chvíli jsem rád za vše, co pomůže.“

Příznaky, které léčí konopí

Váš lékař vám konopí nejspíš nenavrhne, dokud nezkusíte jiné typy léčby. Mohl by vám léčebné konopí doporučit jako doplňkovou léčbu, pokud žijete ve státě, kde je to legální.

Výzkumu ještě není dost, ale některé studie ukazují, že léčebné konopí může léčit příznaky roztroušené sklerózy jako:

Ztuhlost svalů nebo jejich nekontrolovatelné pohyby. Léčebné konopí vám může zklidnit svalové křeče, takže bude snadněji moci pohybovat nohama a rukama.

Dráždivý měchýř. Máte díky roztroušené skleróze pocit, že musíte často chodit na záchod? Léčebné konopí může uvolnit křeče, které vás tak často nutí na malou.

Nervová bolest. Může vás to bolet méně, což vám také pomůže se spánkem.

Zach říká, že konopí „obrušuje hrany“ jeho bolesti, ale že to není rychlá pomoc jako aspirin.

„Úleva nepřijde hned na druhý den,“ vysvětluje. „Vašemu tělu trvá několik týdnů, než se rozhodne, co bude s touto novou chemickou látkou dělat.“

Jak to mám užívat?

Lékaři radí užívat léčebné konopí jako pilulku nebo jako sprej a nikoliv ho kouřit.

„Teoreticky může být kouření konopí stejně účinné jako jiné způsoby užívání,“ říká Kevin P. Hill, asistent na Lékařské fakultě Harvardské univerzity. Lékaři ale nedoporučují užívání tímto způsobem, protože to škodí plicím. A pokud užíváte lék ve formě tablet nebo spreje, pomáháte tím svému lékaři kontrolovat, kolik aktivní chemické látky do sebe dostáváte.

Jaká jsou rizika?

Konopí má některé vedlejší účinky a dlouhodobá rizika, upozorňuje Hill. Nijak se od sebe neliší, ať ho užíváte pro zábavu nebo pro léčbu.

Ve zkratce můžete mít:

Pokud užíváte konopí každý den, pak vás podle Hilla mohou potkat problémy typu:

  • Potíží při složitějším myšlení
  • Úzkostnosti
  • Výkyvů nálady

Zach říká, že jediný vedlejší účinek, který zaznamenal, byl „zmatený pocit“ v hlavě po užití. Ale protože užívá i jiné léky, je podle něj těžké říci, který z nich to způsobuje.

Mohu se stát závislým / závislou?

„Většina lidí, užívajících konopí si stejně jako většina uživatelů alkoholu nevyvine problémy se závislostí,“ říká Harris. Některým se to ale stát může.

„Asi 9 % dospělých a asi 17 % mládeže, kteří užívají konopí, se stane závislými,“ varuje Hill. Takže ho užívejte pro léčbu roztroušené sklerózy jen pod dohledem lékaře.

Budoucnost léčebného konopí (pohled z roku 2015)

Dnes je legální ve více než 20 federálních státech USA, ale ne všichni lékaři zastávají názor, že ho jejich pacienti mají užívat. Zach to zažil na vlastní kůži, když to probíral se svými lékaři.

„Podporovali mne, abych to zkusil, ale nepředepsali mi to,“ říká. „Odkázali mě na lékaře, který byl s potřebným procesem lépe seznámen, a ten mi vystavil kartu pacienta léčebného konopí.“

Někteří lékaři mají problém s tím, že Úřad USA pro potraviny a léky (FDA) ještě neschválil léčebné konopí pro jakoukoliv nemoc. Ale Hill říká: „Krajina léčebného konopí se neustále mění.“ Zdá se, že věci se posunují směrem, který i v USA umožní nasazení léčebného konopí na nemoci typu roztroušené sklerózy.

(pozn. překl.: V ČR je užívání léčebného konopí na elektronický předpis na spasticitu a s ní spojenou bolest při roztroušené skleroze legální od roku 2013. )