Z grantů se budou zkoumat alternativy k opiátům včetně konopí a přípravků z něj.

Národní liga amerického fotbalu USA (NFL) a její hráčská asociace poskytnou 1 milion dolarů pro financování nejvýše pěti výzkumných studií, které budou zkoumat zvládání bolesti a účinek kanabinoidů na sportovní výkonnost elitních hráčů amerického fotbalu.

Liga v úterý 8. června 2021 oznámila finanční záměr zkoumat alternativy k opioidům jako součást své spolupráce s NFLPA prostřednictvím Spojené komise pro zvládání bolesti Pain Management Committee (PMC), která byla ustavena v roce 2019, aby poskytovala hráčům a zdravotníkům z prostředí amerického fotbalu informace o zvládání bolesti.

Podle oznámení NFL je grant určen k tomu, aby usnadnil přinejmenším tři větve výzkumu:

  • Účinky kanabinoidů na bolest u elitních hráčů amerického fotbalu (pooperační a/nebo každodenní zvládání bolesti);
  • Účinky nefarmakologické léčby na bolest u elitních hráčů amerického fotbalu (pooperační a/nebo každodenní zvládání bolesti); a
  • Účinky konopí nebo kanabinoidů na sportovní výkonnost (např. psychomotorické schopnosti, reakční dobu, kardiopulmonální funkce) elitních hráčů amerického fotbalu.

Vedoucí lékař NFL dr. Allen Stills řekl agentuře Associated Press, že existuje řada velkolepých nápadů a důležitého výzkumu, které potřebují financování.

„Ve skutečnosti to není záležitost NFL nebo sportovní záležitost,“ řekl Stills. „Jde o společenskou otázku, jak můžeme lépe porozumět bolesti a léčit ji, a jaké jsou alternativy k opioidům, které se užívají již dlouho.“

V roce 2020 PMC uspořádala dvě informační fóra o kanabidiolu (CBD), aby zjistila, jaký je stav vědy o kanabinoidech a stav jejich výroby v Severní Americe. Na počátku tohoto roku PMC vydala žádost o informace, pomocí níž se chtěla seznámit s vědci, kteří zkoumají alternativy pro zvládání bolesti.

Podle studie, provedené výzkumnicí zneužívání návykových látek Lindou Cottler z Lékařské fakulty Washingtonské univerzity v St. Louis, v níž její tým prozkoumal 644 hráčů, kteří odešli z NFL mezi lety 1979 a 2006, 52 % hráčů na odpočinku udalo, že užívali opioidy, aby mohli zůstat déle na hřišti a aby bojovali se svou bolestí nebo zraněním. Z nich 71 % (zhruba 240 hráčů) naplnilo kritéria pro zneužívání.

A ukazuje se, že ti, kteří užívali a zneužívali opioidy během svých kariér v NFL, mají také vyšší pravděpodobnost, že budou užívat drogy i na odpočinku. Cottlerová to řekla v roce 2011 v interview s BioMed Radio.

Někteří hráči NFL na penzi, včetně Nate Jacksona, který v letech 2003 až 2008 hrál křídelního útočníka pro Denver Broncos, mluvili o užívání konopí během svých aktivních kariér jako způsobu, jak hrát i s bolestmi a/nebo zraněními.

interview se Sports Illustrated z roku 2016 Jackson řekl, že se samoléčil konopím.

„Bolest slouží nějakému účelu; je důvod, proč tu je,“ řekl Jackson Sports Illustrated. „A pro hráče amerického fotbalu platí dvakrát, že pokud mají podávat optimální výkon, musejí svou bolest a své tělo znát lépe než průměrný člověk. A u mě pilulky proti bolesti mou bolest otupily, cítil jsem se strnulý, cítil jsem se letargický, cítil jsem se pomalý. Ta síla, kterou jsem cítil střízlivý, mne pod těmito pilulkami opustila. Cítil jsem se bezcenný. Marihuana to nedělala. Zasadila bolest do jiného kontextu – stále jsem ji cítil, byla ale mnohem snesitelnější.“

NFL prohlásila, že jejím záměrem je milionovými granty demonstrovat potenciál pro mezioborové průlomy podporou inovativního výzkumu a nové vědy, vztahující se k používání alternativ opiátů při léčbě bolesti.

NFL otevřela přihlašovací proces (který by měl dospět k podpoře až pěti výzkumných studií) 8. června. Zaměřuje se především na první návrhy, které chtějí zkoumat potenciál kanabinoidů v pomoci hráčům překonat výše zmíněné tři oblasti poranění.

Návrhy musí být odevzdány do 18:00 washingtonského času 31. července 2021. PMC vybere přihlášky pro formální prezentace, které se budou konat v listopadu. Granty budou poskytnuty v týdnu, začínajícím 6. prosince 2021.