Nová data, která byla právě zveřejněna Národní asociací zákonných fondů zdravotního pojištění (GKV), ukazují pokračující meziroční růst německého trhu s léčebným konopím, a to navzdory známkám, že se růst v posledních několika měsících zpomalil. Konopný květ však nyní tvoří méně než polovinu celkových tržeb, protože roste prodej celospektrálních extraktů a zhotovovaných přípravků s Dronabinolem.

Zdroj: https://prohibitionpartners.com/2020/09/14/germany-insured-medicinal-cannabis-sales-worth-e75-million-in-the-first-half-of-2020/

GKV, jehož členové kryjí veřejné pojištění 90% populace, právě zveřejnila údaje o počtu a typu prodeje léků z konopí za 2. čtvrtletí roku 2020. Jak jsme již dříve informovali, trh zaznamenal nárazový prodejní měsíc v březnu, pravděpodobně díky hromadění zásob kvůli omezením spojeným s COVID-19. V návaznosti na to nyní vidíme návrat na úroveň prodeje před COVID-19, s celkovým prodejem o 40% vyšším než v prvním pololetí roku 2019.

Pravděpodobné důvody růstu zahrnují rostoucí počet lékařů a pacientů ochotných využívat kanabinoidní léky pro řadu stavů, včetně bolesti a roztroušené sklerózy. Je pravděpodobné, že tento trend bude pokračovat i v blízké budoucnosti, jelikož se bude více pacientů vzdělávat o výhodách konopných léků a jejich užívání se bude dále normalizovat. Kromě toho se lékaři mohou spolehnout na stále bezpečnější dodávky léků i na pevnější konsenzus ohledně léčebných výhod kanabinoidů.

Zatímco tržby meziročně rostou, existují náznaky možného zpomalení růstu, protože tržby ve druhém čtvrtletí se výrazně nelišily od prodeje v prvním čtvrtletí. Mohlo by to být způsobeno řadou faktorů, včetně obecného zpomalení způsobeného omezením nebo vznikajícím sezónním trendem, protože druhá polovina roku 2019 byla podstatně silnější než první polovina. Je třeba také poznamenat, že údaje o prodeji pacientům, kteří si v současné době platí konopné léky ze své vlastní kapsy, mimo systémy veřejného zdravotního pojištění, nejsou v současné době známy.

Všechny produkty stále dováženy

V červenci jsme uvedli, že dovoz konopí do země ve druhém čtvrtletí roku 2020 vzrostl o 63% ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 v reakci na zpoždění domácí produkce. První domácí sklizně od tří licencovaných společností Aphria, Aurora a Demecan se očekávají až v roce 2021.

Drtivá většina dovozu konopí do Německa v současné době pochází z Nizozemska, které bude v příštích měsících čelit potenciálnímu nedostatku dodávek kvůli COVID-19. Stále více výrobců se však připravuje na zásobování německého trhu, které by mělo zaplnit veškeré mezery v nabídce a vyvíjet tlak na snižování cen léků v zemi. Například Alcaliber ve Španělsku nedávno dostal od BfArM (úřad obdobný SÚKL, pozn. překl.)) schválení své žádosti o dovoz do Německa. Jiné společnosti, jako Clever Leaves v Kolumbii a Pharmacann Polska v Severní Makedonii, obdržely EU certifikáty správné výrobní praxe (GMP), což by mělo mít za následek schválení těchto společností pro dovoz do Evropy v blízké budoucnosti. To je mimo zavedené výrobce, kteří v současné době rozšiřují své výrobní a vývozní kapacity v klíčových lokalitách, jako je Izrael a Portugalsko.

Prodej květů konopí je nyní v menšině

V červnu jsme oznámili, že prodej produktů z konopného květu klesal v procentech celkového prodeje. Nyní uvádíme, že květové produkty z konopí tvoří necelou polovinu celkového prodeje (49,8%), přičemž zbývající prodej tvoří produkty jako jsou výtažky a farmaceutické výrobky. Na předpis zhotovované kanabinoidní přípravky a Sativex přispívají 30% a 14% k celkovým prodejům během prvního půlroku.

Trend používání extraktů odráží vývoj na vyspělých trzích, jako je Kanada, kde jsou oleje a kapsle stále populárnější, pravděpodobně kvůli známosti produktu a přesnosti dávkování. Ve střednědobém horizontu očekáváme, že bude nadále růst prodej celospektrálních extraktů, protože dostatek dodávek konopí pěstovaného outdoor v zahraničí, které se v Německu nemusí prodávat jako květy, je na trh směrováno prostřednictvím extrakčních zařízení s certifikací GMP, které je zpracovávají a tak z nich činí legálně obchodovatelné produkty. Podobně se zvýší německá nabídka Dronabinolu, protože ke společnosti Canopy Growth C3, která byla dříve jediným dodavatelem léku na bázi konopí, přibyla společnost Cantourage, která začala dodávat Dronabinol na trh počátkem tohoto roku.