Dne 9. září 2019 společnost Cannamedical® Pharma GmbH uskutečnila historicky první dovoz  léčebného konopí z Portugalska do Německa.

Raphael Korobka | původně publikováno 14. září 2019 na https://straininsider.com/germany-imports-medicinal-cannabis-australia-portugal

Dne 9. září 2019 společnost Cannamedical® Pharma GmbH uskutečnila historicky první dovoz  léčebného konopí z Portugalska do Německa. Jde o prozatím největší mezinárodní prodej léčebného konopí v Evropské unii. Jen o pár dní později Cansativa GmbH importovala – v historii Německa poprvé – konopné přípravky z Austrálie.

Předtím v květnu 2019 v Kanadě sídlící investiční firma Elixxer Ltd. (dříve vystupovala pod názvem LGC Capital Ltd.) oznámila, že zvýšila svůj vlastnický podíl v australské společnosti Little Green Pharma (LGP) na 40,4 %. Nyní LGP, která vyrábí první přípravky z konopí vypěstovaného v Austrálii, dosáhla milníku ve vývoji australského konopného průmyslu. Poté, co zahájila na konci roku 2018 vyjednávání o exportu do Německa, stala se nakonec LGP první australskou firmou, která do Německa vyváží v Austrálii vypěstované konopí a výrobky z něj.

Z pohledu LGP jde očividně o velké vítězství. To platí i o firmě Cannamedical – co nám to ale říká o stavu německého trhu s léčebným konopím? Proč musí Německo dovážet léčebné konopí z Austrálie nebo Portugalska?

Stav německého trhu s léčebným konopím

Od legalizace léčebného konopí v roce 2017 je německý trh s léčebným konopím jedním z nejrychleji rostoucích v celé Evropě. Vzhledem k průběžně se zvyšující německé poptávce ale domácí dodávky nestačí držet krok se zájmem pacientů.

To se samozřejmě děje díky neskutečně vysoké poptávce i faktu, že Německo je největším evropským trhem s léčebným konopím, ale také v důsledku toho, že německá legislativa vážně není s to držet krok s aktuálním vývojem.

To nesvědčí pacientům ani byznysu. Dosud bylo léčebné pouze dováženo z Nizozemí a Kanady, a Německo udělilo teprve před necelým půlrokem první (pouze) tři licence na profesionální pěstování. Tyto tří licence byly vydány třem velkým kanadským společnostem: Aurora Cannabis, Wayland Group (ve spolupráci s německou společností Demecan) a Aphria Inc.

To ale očividně ani zdaleka nestačí. Poslankyně německého parlamentu Kirsten Kappert-Gonther 16. července 2019 na Tweeteru zveřejnila data německého federálního ministerstva zdravotnictví z odpovědi na její písemný dotaz. Podle této odpovědi je poptávka po léčebném konopí v Německu nejméně dvakrát vyšší, než se očekávalo.

Nyní tedy jen před několika dny Německo importovalo historicky první dodávky léčebného konopí z Austrálie a Portugalska. Léčivé konopí z Austrálie dovezla společnost Cansativa GmbH, která je německým importérem léčebného konopí. Tato dodávka však byla pouze pro testování, takže pro pacienty není v tuto chvíli přímo prospěšné.

Výkonný ředitel Elixxer prohlásil, že ‚certifikovaně vyvážet do Německa, největšího trhu EU, znamená důležitý krok pro Little Green Pharma a pro jeho plány začít vyvážet konopí mimo domovskou Austrálii.‘

Na téma partnerství s firmou Little Green Pharma spoluzakladatel a spolujmajitel firmy Cansativva GmbH Benedikto Sons řekl: ‚Toto partnerství podtrhuje aspirace CanSativy zajistit bezvýpadkový trh s konopím v Německu a jde o důležitý krok pro komercionalizaci australského konopí v Evropě. Little Green Pharma nám pomůže vyrovnat se s narůstajícím problémy v oblasti dodávek na německý trh a zajistí objemy importu, které německý trh pro pacienty zasytí. Tato licence je důležitým krokem k zajištění dodávek pro pacienty v Německu.‘

Němečtí pacienti konečně dostanou své konopí

Ale to není všechno. Němečtí pacienti dostanou nádavek. 9. září 2019 jeden z hlavních dodavatelů konopí v Německu, firma Cannamedical ® Pharma GmbH, přivezla léčebné konopí z Portugalska. A postarala se tak o prozatím největší dovoz konopí do Německa z jiné země EU. Konopí by se mělo dostat k pacientům zhruba během jednoho měsíce, jinými slovy: v polovině října.

‚Evropský trh jasně rozvíjí svou kapacitu vypěstovat a prodat přípravky z léčebného konopí na světové úrovni, což je důležitý krok ve vývoji trhu EU s léčebným konopím, o němž věříme, že bude největší na světě,‘ říká výkonný ředitel firmy CannaMedical David Henn. ‚Jsme hrdí na to, že přispíváme k dosažení pravidelných dodávek pacientům v Německu a jsme vděčni našim špičkovým dodavatelům.‘