Soud v Německu poprvé v historii povolil nemocnému občanovi produkovat si vlastní konopí za účelem léčby. Rozhodl tak v případě třiapadesátiletého muže, jenž trpí roztroušenou sklerózou.

Překlad: Lukáš Hurt

Německý Spolkový úřad pro léčiva a zdravotnické produkty (BfArM) potvrdil, že pacient z Mannheimu si bude moci pěstovat až 130 rostlin ročně. Vypěstované konopí bude určeno výhradně pro jeho osobní potřebu, jak dodal mluvčí institutu.

Na BfArM se dříve obrátilo několik pacientů, ale jejich požadavky na domácí pěstování konopí byly ve všech případech zamítnuty. V současnosti je v Německu na 900 pacientů, kteří mohou léčebné konopí legálně užívat. Lze jej však zakoupit výhradně v lékárnách a musí být plně hrazeno pacientem. Cena jednoho gramu sušených samičích květů se přitom pohybuje okolo 15 euro (kolem 400 korun).

Zmíněnému rozsudku předcházelo několik žalob, ve kterých pacient z Mannheimu tvrdil, že není schopen si potřebnou léčbu, která ho vyjde přibližně na 1 500 euro měsíčně, dovolit. Soud nakonec rozhodl, že je mu německá BfArM povinna „umožnit vlastní pěstování, sklízení a užívání této rostliny v rámci léčby“. Mezi pacientovy příznaky patřily i spastická obrna, poruchy řeči a deprese.

marijuana-1172314_1920

Změna priorit pro pravidla ve zdravotnictví

„Jedná se o pomyslný zdvižený prst pro zákonodárce, kterým se dosud nepodařilo uvést v platnost předchozí rozhodnutí Federálního administrativního soudu z roku 2005,“ řekl mluvčí Asociace pro léčebné užívání konopí. „Podle tohoto rozhodnutí má mít přehodnocení současných zdravotnických pravidel přednost před úplným zákazem soběstačnosti pacientů,“ dodal.

 

Soud nakonec rozhodl, že Národní institut pro léky a lékařská zařízení je pacientovi povinen „umožnit vlastní pěstování, sklízení a užívání této rostliny v rámci léčby“.

Berlín letos předložil návrh zákona, který by měl v některých případech umožnit proplácení léčebného konopí zdravotními pojišťovnami. Pokud by v budoucnu pojišťovny skutečně začaly podobnou léčbu proplácet, povolení vydané pro zmíněného pacienta, které má jinak platnost až do léta 2017, by ihned zaniklo. Do té doby však může pěstovat až dvě desítky rostlin konopí zároveň. Podmínkou povolení však je, aby veškeré nepoužité části rostlin byly zničeny. Povolení dále vyžaduje, aby takto vypěstované léčebné konopí bylo uloženo na „zabezpečeném místě“.

 

Zdroj: dw.com