Německá federální vláda vykoupí od domácích producentů nejméně 650 kilogramů květů léčebného konopí za přibližně 1,5 milionu EUR (1,66 milionu USD) za čtvrtletí, což stanoví průměrnou velkoobchodní cenu na 2,3 EUR za gram.

Velkoobchodní cena znamená, že vysoké marže společností s léčebným konopím, kterým se kdysi těšily na tomto trhu, by se mohly brzy stát minulostí.
Německé dceřiné společnosti kanadské Aurora Cannabis (250 kilogramů za čtvrtletí) a Aphrie (250 kilogramů), jakož i Demecanem se sídlem v Německu (150 kilogramů) byli tři vítězi výběrového řízení. Musí dodat Federálnímu institutu pro drogy a zdravotnické prostředky (BfArM) celkem 650 kilogramů za čtvrtletí. BfArM očekává, že první dodávky obdrží na konci roku 2020. Vláda a společnosti se mohou dohodnout na zvýšení množství až o 10% ročně během čtyřletého období.
Společnosti nezveřejnily ceny, které během procesu podávání žádostí nabízeli, a vláda neodhalila, kolik zaplatí každé společnosti – uvedla pouze celkovou částku. Žadatelé však měli motivaci nabídnout velmi nízkou cenu, aby zvítězili ve výběrovém řízení, protože body vztahující se k ceně představovaly 40% kritérií.
Vláda také zmínila možnost nákupu dalších 325 kilogramů za čtvrtletí, rovněž za 2,3 EUR za gram. Podle výkladu smlouvy mezi BfArM a dodavateli, jak ji chápe společnost Marijuana Business Daily, by však cena za volitelné kilogramy navíc měla být nižší, což by ještě více snížilo průměrnou cenu.
BfArM neodpověděl na žádost MJBizDaily o komentář.

Balené květy k dodání

Aphria, Aurora a Demecan dodají BfArM balené květy. Německé orgány rovněž uvedly, že v budoucnu bude zahájen proces podávání žádostí o distribuci.
To znamená, že výrobci nebudou moci zásobovat lékárny s domácím konopím prostřednictvím distribučních kanálů, za které již utratili miliony eur, pokud nevyhrají budoucí distribuční nabídku. Budou však moci pokračovat v dovozu z jiných zemí pro distribuci do lékáren v Německu.
Očekává se, že domácí nabídka nebude stačit na pokrytí poptávky, což znamená, že trh bude i nadále záviset na dovozu. Producenti konopí se sídlem v Austrálii, Kolumbii, Dánsku, Řecku, Lesothu, na Maltě a v dalších zemích plánují připojit se k producentům v Kanadě, Nizozemsku a Portugalsku, aby vyplnili mezeru. Ale pokud bude stlačování cen pokračovat, vydělat peníze bude náročné.
V roce 2018 dovezlo Německo asi 3 000 kilogramů květů. V první polovině roku 2019 činil dovoz 2 500 kilogramů, což naznačuje, že poptávka by se mohla letos opět zdvojnásobit a mohla by dosáhnout až 6 000 kilogramů. Za předpokladu, že v roce 2021 bude poptávka nadále stoupat na 10 000 kilogramů, domácí produkce by pokrývala alespoň 26% trhu. Mohla by potenciálně pokrýt asi 40% trhu, pokud by došlo k dohodě o dalším zvýšení množství.
Německo je největším trhem s léčebným konopím v Evropě – větším než všechny ostatní země na kontinentu vyrábějící tento lék dohromady.

Vysoké marže nejsou normou

Cena, za kterou se bude konopí produkované na domácím trhu prodávat v Německu, potvrzuje vyčerpání marže, na které společnost MJBizDaily v uplynulém roce poukazovala.
Současné vysoké maloobchodní ceny léčebného konopí v Německu – asi 20 eur za gram – jsou anomálie vytvořené kombinací:

  • Tendru na domácí produkci, který trpěl mnoha zpožděními, než byl dokončen.
  • Nízkého počtu dodavatelů květů ze zařízení po celém světě, certifikovaných správnou výrobní praxí Evropské unie, které lze exportovat do Německa.
  • Maržemi lékáren kolem 100%, které ukládá zákon.

Všechny tyto faktory se rychle mění.
Domácí produkce by měla začít do konce roku 2020, do Německa se chystá dodávat více zemí než kdykoli předtím a vláda právě diskutuje o snížení maloobchodních cen.
V Itálii je většina dodávek léčebného konopí dovážena z Nizozemska, přičemž Aurora je jediným kanadským dodavatelem malé části trhu poté, co získala smlouvu, ve které nabídla prodej květu vládě za průměrnou cenu 1,73 EUR na gram. Italská vláda nedávno zrušila část této dohody o dodávkách.
V Lucembursku byla Aurora „výhradním dodavatelem“ vládě a prodávala květy za 2,5 EUR za gram. 21. října společnost Canopy oznámila, že se stala novým „výhradním dodavatelem“ pro Lucembursko. Canopy neodpověděla na dotaz médií na cenu, za kterou společnost prodává konopí do Lucemburska.

Náklady na indoor rostou

Němečtí pěstitelé vynakládají obrovské investiční výdaje na stavbu “bunkrů”, zařízení pro indoor kultivaci, které jsou vyžadovány německými předpisy.
V konferenčním hovoru o příjmech za třetí čtvrtletí roku 2019 prozatímní generální ředitel společnosti Aphria Irwin Simon uvedl, že kapitálové výdaje požadované pro německé zařízení činily pro firmu 25 milionů EUR, z nichž 8 milionů EUR již bylo vynaloženo.
Dokonce ani v nejpozitivnějším scénáři – za předpokladu, že vláda vykoupí co největší možné množství konopí od tuzemských dodavatelů za celé čtyřli roky platnosti smluv- není jasné, jak budou společnosti schopny vydělat jakýkoli zisk vzhledem k tomu, že množství a cena dohodnuté s vládou jsou velmi nízké.
Společnost Demecan minulý měsíc oznámila, že získala 7 milionů EUR, ale společnost neodpověděla na žádost o komentář na dotaz, zda by bylo zapotřebí více navýšit kapitál, aby bylo možné plně financovat výstavbu zařízení, jak bylo dohodnuto s německými orgány.

Publikováno November 22, 2019 | By Alfredo Pascual