Nejnovější výzkum ukazuje na Tibetskou plošinu jako na místo, kde vzniklo konopí. Potvrzuje tím dlouholetou víru akademiků, že rostlina se vyvinula ve Střední Asii.

Jimi Devine | původně publikováno 23. května 2019 na https://cannabisnow.com/cannabis-plant-originated-in-tibet-new-research-shows/

Nová studie přinesla přesvědčivé argumenty o místu, odkud pochází rostlina konopí: z oblasti jezera Qinghai na Tibetské plošině, z doby před asi 28 miliony let.

Výzkumníci, kteří studii provedli, jsou známi jako biogeografové. Použili pro svůj výzkum data o tom, jak se během let šířil pyl divokého konopí. Za využití 155 studií fosilních rostlin, které byly provedeny v Asii, pak mohli být přesnější. Spojení těchto dvou přístupů vedlo k dosud nejlepšímu odhadu naší civilizace o tom, kde se vyvinulo konopí.

Podle studie, zveřejněné ve vědeckém recenzovaném časopise Vegetation History and Archeobotany, je toto místo asi 3300 metrů nad mořem, v oblasti jezera Qinghai na Tibetské plošině. Jezero je veliké: hladina má povrch téměř 4,5 čtverečního kilometru. V regionu stojí řada budhistických klášterů a domov tam mají vzácní ptáci, jako je černokrký jeřáb. Oblast v současnosti kontroluje Čína. Jezero je největším jezerem na největší, nejvyšší a nejmladší plošině na světě; Čínská lidová republika proto požádala UNESCO v roce 2017 o zařazení jezera na Seznam světového dědictví. Když nyní věříme, že se tam zrodilo konopí, jak by ten status jezero mohlo nedostat?

Výzkumníci použili „analýzu molekulárních hodin“ – nástroj, který analyzuje mutační frekvenci biomolekul k odhadu, před jak dlouhým časem se ty které dva rostlinné druhy vývojově oddělily – a odhadli, že se konopí oddělilo od rostliny chmelu před 27,8 miliony let.

Výzkum vedl John McPartland z Vermontské university a GW Pharmaceuticals, William Hegman z Middlebury College a Tengwen Long z Čínské Nigbo koleje Nottinghamské university.

McPartland hovořil exkluzivně se serverem Cannabis Now o tom, co výzkum inspirovalo. „Lidé se zajímají o původ konopí už po více než tisíciletí. Ibn Washiyva napsal první hypotézu už v roce 930!“ píše v emailu. „Není mnoho plodin, které by nám dávaly tři různé věci: vlákno, potravu a léčivo.“

I když McPartland samozřejmě považuje identifikaci jezera Qinghai za největší přínos studie, výzkumníci podle něj přišli i na řadu dalších zajímavých věcí.

„Zhruba v době, kdy lidé vynalezli zemědělství, se konopí rozšířilo po Asii a Evropě – dokonce v Indii,“ zdůrazňuje. „Botanici se dlouho přeli, zda konopí pocházelo z Indie či nikoliv, ještě předtím, než lidé začali rozhazovat semínka, kudy chodili. Takže divoké konopí bylo k dispozici pro pěstování lidem v celé Eurasii. Zřejmě bylo domestikováno nezávisle na několika místech.“

Jak výzkumníci objevili původ konopí

Takže: jak to McPartland a jeho tým provedli?  Mnohé ze studií fosilních rostlin, které prostudovali, přiřadily stejné markery pylu z konopí a pylu z jeho bratrance chmelu. Tyto dva pyly se sice dají rozlišit, ale mají dost podobnou strukturu a řada studií je prostě zařazuje pod jednu nálepku. Aby mohly zmapovat pohyb pylu v čase a prostoru, publikace se probraly studiemi fosilních rostlin a oddělily pyl konopí od pylu chmelového.

Autoři studie sice spekulují, že se konopí vývojově oddělilo od chmele před 27,8 miliony let, ale nejstarší objevený pyl, který splňoval všechny parametry výzkumu a byl konzistentní s konopím, je starý 19,6 milionu let. Tento pyl byl nalezen v čínské Ningxii na hranicích mezi Tibetskou plošinou a Sprašovou plošinou.

Podle výzkumníků rostlina z Tibetu migrovala před 6 miliony let, do severozápadní Číny před 2,5 miliony let.

V posledních 130 000 letech konopí raší všude. Našlo si cestu do čtyř ze šesti čínských oblastí a o 19 tisíc let později pokračovalo do Kazachstánu a Turecka.