I když Novozélanďané budou hlasovat o legalizaci konopí v letošním plánovaném referendu, nebudou si moci hned koupit jedlé produkty.

https://www.rnz.co.nz/news/political/415566/govt-reveals-final-cannabis-legislation-to-be-voted-on-in-referendum

Konečné právní předpisy, které mají být posouzeny veřejností, byly zveřejněny dnes ráno a nastínily postupný přístup k legalizaci drogy.

K produkci a prodeji podle nového režimu by bylo okamžitě schváleno pouze čerstvé a sušené konopí, včetně rostlin a semen.

Nový Úřad pro regulaci konopí (CRA) by později mohl doporučit, aby byly schváleny i poživatiny – nikoli však nápoje nebo novinkové produkty, jako například gumoví medvídci.

Konopné poživatiny by musely splňovat specifické požadavky, jako je výroba v prostorách oddělených od výroby konvenčních potravin. Byly by zakázány, pokud by bylo zjištěno, že cílí na děti a mladé lidi.

Každý, kdo bude prodávat konopí mladším 20 let, by mohl čelit čtyřletému trestu odnětí svobody a za prodej konopí bez licence bude trest až dva roky vězení.

Za další přestupky, jako je porušení licenčních ustanovení, budou vysoké pokuty.

Osoba mladší 20 let, která by měla v držení konopí, by dostala zdravotní napomenutí, jako je například vzdělávací přednáška nebo by zaplatila malou pokutu, ale nebyla by obviněna.

Hladiny THC, hlavní psychoaktivní sloučeniny v konopí, by podléhaly omezením a produkty by musely být označeny množstvím THC a CBD (kanabidiol).

Maloobchodníkům by nebylo umožněno prodávat konopí nebo výrobky z konopí za sníženou cenu nebo je rozdávat zdarma a reklama by byla zakázána.

Výrobky by byly zdaněny a poplatek, podobný jako u alkoholu a hazardních her, by financoval služby ke snížení škod způsobených konopím.

Zákon potvrzuje podrobnosti zveřejněné v loňském roce – například věkovou hranici a maximální limit nákupu.

Osoba ve věku 20 a více let by mohla koupit až 14 gramů sušeného konopí (nebo jeho ekvivalentu) denně pouze z licencovaných prodejen, konzumovat konopí v soukromí nebo na licencovaném místě a pěstovat až dvě rostliny s maximem čtyř rostlin na domácnost.

Návrh zákona o legalizaci a kontrole konopí byl aktualizován a obsahuje podrobnosti o:

  • fungování trhu s konopím a postupném zavádění konopí počínaje čerstvým a sušeným konopím, rostlinami a semeny konopí
  • regulaci spotřebních prostor
  • schvalovacím procesu pro konopné produkty a které produkty by byly zakázány
  • licenčních požadavcích
  • vystavení konopí jako rizika pro mladé lidi

Veřejnosti bude položena jednoduchá referendová otázka ano / ne: „Podporujete navrhovaný Zákon o legalizaci a kontrole konopí?“ a pokud projde, Parlament prosadí legislativu, aby byla zákonná.

Toto referendum je jedním ze dvou, které je předkládáno všeobecné volbě. Voliči budou rovněž dotázáni, zda by měl vstoupit v platnost Zákon o volbě konce života z roku 2019, který dává lidem v terminálních stadiích nemoci možnost požádat o asistovanou smrt.