A to byla ta chvíle, kdy jsem si uvědomila: ‚Můjtybože, tohle by mohlo všechno změnit.‘ Ono to fungovalo.“

Sophie Saint Thomas | původně publikováno 13. prosince 2018 na https://merryjane.com/health/does-transitioning-change-the-way-you-smoke-weed

Varování editora: následující článek obsahuje popis sexuálního zneužití.

Víte, že podle studie na veteránech Války v Zálivu je sexuální zneužívání pravděpodobnější příčinou posttraumatické stresové poruchy (posttraumatic stress disorder, PTSD) než ozbrojený boj? Já jsem to nevěděla, dokud jsem nemluvila se spisovatelkou a veteránkou Laureen Hugh, jež byla dost odvážná, aby se mnou hovořila o tom, jak jí konopí pomáhá léčit příznaky její PTSD, vyvěrající ze sexuálního útoku, jemuž byla vystavena během své kariéry u amerického vojenského letectva.

Laureen tráva usnadňuje její vztahy, protože když je trochu zkouřená, má menší chuť přemýšlet o hádkách nebo rozbíjett tiskárnu na kusy. Také není zdaleka prvním válečným veteránem, kterého uzdravilo konopí. Ministerstvo USA pro záležitosti válečných veteránů (MPZVV) sice musí dodržovat federální pravidla, a tudíž považovat konopí za látku Seznamu 1 (nejnávykovějších narkotik bez zřejmého léčebného využití – pozn. překl.), mnoho veteránů se ale aktivně zasazuje za změnu v tomto ohledu, a to zejména s ohledem na vysokou úspěšnost konopí při léčbě PTSD a dalších chorob. Zákonodárci si také všímají tohoto dění. Letos Kongres navrhl zákon, jenž by umožňoval a přikazoval MPZVV provádět výzkum o léčení posttraumatické stresové poruchy a chronické bolesti u veteránů.

Vzdělavatelce v oblasti sexuality a „Cannasexuálce“ Asley Manta krémy jako je Foria pomohly vyléčit vaginismus, bolestivou nemoc, při níž se během penetrativního sexu smrští vaginální svaly; tato nemoc může být způsobena sexuálním traumatem. Různé formy chronické bolesti mohou být projevem PTSD, i když jsou mnohdy překryty psychologickými projevy nemoci. Mantová mluví často a otevřeně o tom, jak se jí podařilo konopím uzdravit své sexuální trauma. Svou osobní zkušeností a svou prací sexuální vzdělavatelky je také příkladem zotavení se v dané oblasti.

U Holly, jejíž jméno bylo v zájmu ochrany anonymity změněno, se díky letům sexuálního zneužívání od v dětství rodinných příslušníků vyvinula posttraumatická stresová porucha. Není to jen jedna z nejsilnějších žen, jaké jsem kdy potkala, ale také se uzdravila užíváním léčebného konopí a důvěrou ve vztah s ženou.

PTSD se typicky léčí kombinací psychiatrické terapie a léků na předpis. Metody terapie se mohou lišit, ale nejčastější je kognitivně-behaviorální terapie, která se snaží pomoci pacientovi probrat se obtížnými myšlenkami. Existují také pro danou nemoc specifické terapie, jako je desentizace a znovuzpracování pohybů očí (eye movement desensitization and reprocessing (EMDR)), kdy se používají pohyby očí k aktivaci obou polovin mozku pro „reorganizaci“ traumatických vzpomínek. Často se také podávají antidepresiva a medikace proti úzkosti. Všechny tyto způsoby mohou dosáhnout pravých zázraků.

I když jsou benzodiazepiny jako Xanax, Activan a Klonopin vysoce účinné při léčbě úzkostnosti a návalů paniky, je u nich vysoké nebezpečí zneužívání a závislosti, jež u konopí není. Ke konopí se nyní při léčbě svých pacientů s PTSD obrací stále více lékařů, a studie ukazují, že úspěšně. Přečtěte nebo poslechněte si příběhy tří obětí sexuálního násilí, jejichž životy se díky léčebnému konopí zcela změnily.

Rozhovory byly kráceny v zájmu srozumitelnosti a stručnosti

MERRY JANE: Kdy jste vstoupila do armády?

Lauren Hough: Do vojenského letectva jsem vstoupila hned po střední škole. Žila jsem v malém městě v Texasu, což bylo pro malou lesbičku příšerné místo. Nyní žiji v Austinu. Během prvního roku svého výcviku jsem byla sexuálně napadena mariňákem, jenž žil na stejné základně; parta nás pila na pláži, já jsem řekla, že jdu zpět na koleje, on řekl, že se mnou tu cestu do kopce půjde taky, a pak… Takhle, nebylo to nic dramatického, prostě jen jedna z těch věcí, co se běžně stávají.

Lidé chtějí, aby znásilnění vypadala jako nějaké cizí zlo ze Zákona a pořádku, ale obvykle to je jen…

Nějaký ožralý chlápek.

Jo. Zažívala jste příznaky PTSD hned potom?

Trochu. Nejdříve jsem byla opravdu hluboce depresivní, a ani jsem to sama za depresi nepovažovala. Představovala jsem si depresi jako něco, o čem čtete nebo co vidíte v kinech, jako neschopnost fungovat, a já jsem jen nemohla pořádně dělat školu nebo domácí práce nebo tak. Dlouho mi pak bylo lépe, a pak, když jsem opustila vojenské letectvo… prostě se to začalo vracet. Stala jsem se paranoickou a začala jsem mít noční můry. Budila jsem se hrůzou. Měla jsem problém se zvládáním stresu. Dostávala jsem záchvaty vzteku z nefungující tiskárny u počítače; bylo až legrační, co všechno mě dokázalo fakt vytočit. Měla jsem pár příšerných terapeutů, ale taky pár dobrých, a nakonec mi diagnostikovali PTSD.

Dobré na celé věci je, že většina lidí nemá jak dokázat, že se jim něco stalo. Ale když už jsem tam byla, vyšetřovali mě pro mou homosexualitu. Takže tohle se stalo a oni to fakt podělali, takže jsem musela to vyšetřování obrátit proti nim. Nyní dostávám veteránskou výsluhu za PTSD.

Jak probíhal ten proces?

Bylo to vojenské soudní líčení. Celá ta věc je pro mě dodnes prostě surreálná. Bylo to, jako bych to celé sledovala nějak zvenčí. Ono se to prostě… nezdálo skutečné. Nic z toho. Začala jsem o tom psát, a zdálo se, že to pomáhá. Psaní z toho odepsalo tu sílu – nebo alespoň trochu.

Mám stejnou zkušenost. Mít příhodu pod kontrolou hodně pomáhá. Takže, jak jsi objevila konopí coby lék na PTSD?

Tak on to pro mě nikdy nebyl lék, víte…. Bylo to takové to „zakouřit si trávu a koukat na film.“ Poprvé jsem konopí jako lék užila před několika lety v Portlandu. Zašla jsem do dispenzáře s konopím a jeden tamní konopník mi říká „No, tak co si dáš z tady toho všeho?“ A to bylo poprvé, co jsem zjistila, že si můžete vybrat podle toho, co chcete zažít. Když máte dealera s odrůdami z legálního pěstování, je to tak snazší – dokonce i v Texasu. Můžete si najet na Leafly a najít si, co chcete.

Jaké odrůdy máte oblíbené?

Zatraceně dobrá je Gorilla Glue. Obvykle užívám hybridní odrůdy, v nichž dominuje indica. Ze sativy mívám trochu paranoiu. Potřebuji úzkostnost snížit, ne zvýšit. Ale ty těžké kushe mě prostě uspávají. Mám ráda po ruce dvě tři odrůdy, jednu na spaní a jednu na zklidnění a na snížení úzkostlivosti. Ráda kouřím z bongu. Ráda ho čistím; ráda ho skládám. A ráda kouřím celou rostlinu – tedy její květy.

Pomohlo to vašemu milostnému a sexuálnímu životu?

To tedy ano. Jsem šťastná, že jsem lesba. Nikdy jsem nemusela přemýšlet, jak mít vztah s mužem. Možná bych musela, kdyby se ukázal Paul Newman, ale to je tak všechno. Ženy… a Paul Newman.

Tak za prvé sice nevím, jestli s tím má co dělat tráva, ale sex na trávě je super. Co se týče vztahů, s úzkostí se randí fakt špatně. Pokud mám něco z celé rovnice zdůraznit, tak většinou to opravdu pomáhá. Ne být zhulená na padrť, ale pokud jsem trošku zkouřená, pomáhá to při opravdu těžkých hádkách. Konopí mě přiměje si argumenty pořádně promyslet. Nechávám raději věci být, než abych z nich dělala nějakou vědu. Když jsem zkouřená, myslím logičtěji. Vím, že většině lidí se to nebude zdát, ale je to tak. Také když jsem sama doma, pomáhá mi to s mou paranoiou.

Je něco zvláštního na tom, být zároveň veteránem a obětí sexuálního násilí, co by podle vás měli lidé vědět?

MPZVV není dovoleno předepisovat marihuanu. Takže pokud jste veterán a jste ve státě, kde můžete dostat marihuanu na předpis, musíte si z vlastní kapsy zaplatit soukromého doktora, aby vám to napsal; ten hrazený státní péčí o veterány nemůže. Někteří z těchhle veteránských doktorů nemají problém, když užíváte marihuanu, ale někteří ho mají. S veteránskou službou si fakt nemůžete doktory moc vybírat. Ale i když jsou někteří z nich super, předepsat to nemůžou. Protože jsou pod federální vládou, nemůžou to ani doporučovat.

Speciálně co se týče sexuálního násilí, MPZVV právě dokončilo studii, podle níž sexuální násilí způsobí PTSD pravděpodobněji než nasazení v ostrých bojových akcích. Takže by bylo fajn, kdyby veteránští doktoři mohli předepisovat léčebné konopí, hlavně když si uvědomíte, že je [sexuální útoky] lidé zažívají celkem běžně, a zejména ženy. Nechci říkat, že většina z nás byla někdy znásilněna, ale většina z nás byla pravděpodobně někdy znásilněna.

A ještě jednou souhlasím. Díky za rozhovor.

MERRY JANE: Jak jste objevila konopí na PTSD?

Ashley Manta: Byla jsem obětí hned několika sexuálních útoků a k tomu jsem byla zneužívána jako dítě. Při penetraci jsem cítila bolest vlastně už od prvního styku, co jsem kdy měla, a to až do mých pozdních dvacátin. Nebyla jsem v pohodě, až dokud jsem se z Pensylvánie nepřestěhovala do Kalifornie, kde jsem se doslechla o tomhle THC sex spreji pod názvem Floria. Okouzlilo mne, že ta společnost myslela na zlepšení požitku ze sexu jak z pohledu bolesti, tak rozkoše. Setkala jsem se s ředitelkou marketingu a ona mi dala sklenici Florii a řekla mi, ať jdu domů a masturbuji s tím. Tak jsem to udělala. A řekla jsem si: to jsi na správné adrese. Poprvé po více než deseti letech jsem dokázala mít penetrativní sex bez bolesti.

Takže pro vaše PTSD funguje nejlépe konopí, když ho aplikujete povrchově? Jak to děláte?

Čtyřikrát jsem si postříkala vulvu, klitoris, vaginální vchod, nechala to působit 25 minut a pak jsem si stimulovala poštěváček a vnikala do pochvy sexuální pomůckou, a bylo to stoprocentně bez bolesti. A to byla ta chvíle, kdy jsem si uvědomila: ‚Můjtybože, tohle by mohlo všechno změnit.‘ Ono to fungovalo…

Jsem ráda, že mluvíte o fyzických příznacích, protože mám pocit, že když se řekne „PTSD,“ všichni přemýšlíme jen o mentálních obtížích.

No jasně, na ty to užívám taky, ale pro mne byly nejvíce protivné fyzické příznaky. Bolest při penetraci pro mne byla takovou bariérou…

Nebude vám vadit, když se zeptám, co vám lékaři fyzicky diagnostikovali?

Mám diagnózu vaginismu. Mohla jsem zkoušet dilatátory, mohla jsem užívat lubrikancia, ale když ve mně byl opravdový penis – ať už to byla sexuální pomůcka nebo to mělo biologický přívěšek – bolelo to. Takže jsem milovala sex, ale nemohla jsem si ho užít, a to bylo frustrující. Takže mi THC sprej dovolil si to zase pěkně od začátku užít, a nemuset skřípat zuby a modlit se, ať už to nebolí. A pak tady byly úzkostné příznaky PTSD. Když můj sympatický nervový systém pálil ze všech hlavní, přicházely panické ataky, flashbacky, a všechny tyhle opravdu intenzivní emoce. A konopí mi pomáhá zklidnit se.

Jakou metodu užívání volíte na tohle?

Na úzkostnost používám dvoufázovou strategii, když užiji nejdříve pod jazyk trochu CBD, nechám ho působit, a pak vykouřím joint. A tak mám jednak CBD, které vydrží působit po dlouhou dobu, a pak mám jointa pro okamžitou úlevu.

Používala jste i jiné léčebné metody, než jste objevila konopí?

Předepisovali mi na PTSD a úzkostlivost Xanax. Nelibí se mi, co se mnou Xanax dělá; cítím se po něm opravdu zpomalená. Pokud budu uprostřed panického záchvatu, tak si ho vezmu. Ale nyní, když vím, že na mne funguje konopí, je to to jediné, po čem bych sáhla. Někdy se mi to v hlavě fakt zasekne. Někdy bývám rozptýlená během sexu. Když už si nemůžu hlavu vypnout, aspoň konopí mi pomáhá utišit tyhle hlasy, takže si můžu sex užít.

MERRY JANE: Bude v pohodě, když nám popíšete své příznaky PTSD?

Holly: Moje diagnóza PTSD je komplexní posttraumatická stresová porucha. Spousta lidí neví, jak se to liší od PTSD, takže je odkazuji na Wikipedii, podle níž se vyvíjí „v odpověď na dlouhý, opakovaný zážitek interpersonálního traumatu za situace, z níž má jedinec jen malou nebo žádnou šanci uniknout.“ Od útlého věku mě zneužíval otec, dál a dál dokud mi nebylo skoro 17. Byla jsem také ponižována strýcem, a to nejméně od věku, kdy jsem si to bylo schopna pamatovat, až do… no kolem 15 nebo 16 let, odkdy jsem se mu dokázala vyhýbat za jakoukoliv cenu.

Bylo divné to označit za sexuální útok, protože se to ani nedělo pod mými šaty, a já si obvykle spojuji ponižování s intimnějšími dotyky, než jakými mne častoval, ale podle mého terapeuta je OK označit to za ponižování. Dlouho jsem si to neuvědomovala, protože mi to nepřišlo jako něco zlého, co si zaslouží pojmenování. Když na to vzpomínám teď, vybavuje se mi spousta sexuálních narážek, kterými mě zahrnoval od mých asi desíti nebo dvanácti let, a taky pocit, že nikde nejsem bezpečná před jeho osaháváním. Když jsem byla menší, opakovaně jsem o tom říkala mámě, a ona na to, že si o tom promluví s mým otcem. Když se to dělo i nadále, v zásadě mi řekla, ať se mu vyhýbám a nikomu nic neříkám, protože můj táta by se z toho zbláznil. Myslím, že jistá část mého já si doteď myslí, že nejsem hodna těch sympatií, které požívají „opravdové“ oběti.

To si tedy zasloužíte, a je mi líto, že jste si tím musela projít. Jakými příznaky trpíte?

Příznaky C-PTSD mám různorodé. Roztěkanost během sexu je u mne obvykle spojena s jakýmkoliv pocitem bolesti nebo nepohodlí. Jako… například když je pro mne ta která pozice nepohodlná, mentálně ztuhnu, nedokážu nic říct, i když vím, že jsem s takovým partnerem, který mi nechce ublížit. Nechávám věci se dít, i když mě to vlastně bolí. Je to, jako bych měla vypnutý mozek, a ten téměř zcela opustil mé tělo. Pak se cítím hrozně, že jsem nic neřekla, a cítím vinu, že jsem se tak vůbec cítila – to především. Jsem natolik úzkostná, že bych mohla partnera rozmrzet, že se vzdávám většiny sebe sama. Měla jsem několik návalů paniky po sexu. Je těžké říci někomu, s kým randíte: „Já tady s tebou fakt chci být a tohle dělat, ale moje tělo se zaseklo a ty se mě musíš okamžitě přestat dotýkat.“ Vyhýbala jsem se kvůli to mu intimním situacím.

Jak vám užívání konopí zlepšilo život?

Užívání konopí je nejlepší věcí, která se mi ve spojením s PTSD stala. Byla jsem předtím na lécích na PTSD – takový trazodon, například, mě úplně v každodenním životě zneschopnil. Držím se indicy nebo hybridů se silnou převahou indicy, takže mi to pomáhá lépe spát, a to bez PTSD nočních můr, které jsem pravidelně mívala.

Obecně trpí řadou úzkostí, což se obvykle s PTSD vyskytuje, a tráva mi pomáhá hlavu “vypnout,“ když potřebuji spát, hlavou se mi ale honí neodbytné myšlenky. Trpím také klinickou depresí, rovněž komorbidní s mou PTSD (můj lékař mne popisuje jako osobu s „Bermudským trojúhelníkem“ duševních poruch). Léky, které jsem na depresi brala více než pět let, přestaly účinkovat, a já nyní už po devět měsíců zkouším řadu nových antidepresiv.

Konopí mi pomáhá s řadou vedlejších účinku SSRI (inhibitory zpětných vychytávačů serotoninu; pozn. překl.); pomohly mi překonat nevolnost, a když jsem několik měsíců trpěla ztrátou apetitu, konopí byla jediná věc, díky které jsem dokázala něco pozřít. Nevím, jak bych to zvládla, ten SSRI cyklus po nasazení léčby a její vedlejší příznaky, zas a znovu, kdyby nebylo konopí.

Také mi to hodně pomáhá s mým současným milostným životem. Chodím s ženou, a je to nejzdravější vztah, jaký jsem kdy měla. Ze začátku pro mne bylo těžké dělat cokoliv fyzického, i když to bylo jen muchlování. Nakonec jsem sebrala odvahu říci jí o svém PTSD, a o tom, jak mi v tomhle pomohla tráva, protože jsem se o tom chtěla otevřeně bavit, a ne se tajnůstkářsky zhulit, když jsem byla s ní. Rozuměla tomu úplně super a neměla žádný problém s tím, že se zkouřím, než s ní budu mít cokoliv fyzického. Být zkouřená prostě umlčí ten strach a panickou odezvu ve mně, a dovolí mi to, abych byla v té chvíli ve svém těle.

Chtěla byste, aby bylo konopí všude dostupnější?

Mělo by být legalizováno v USA na federální úrovní a na úrovni každého státu. Nenávidím myšlenku, že v tomto státě ještě jsou za mřížemi lidé za drobné přestupky s marihuanou, zvláště když je mezi nimi tolik barevných a tolik nového konopného průmyslu v tomto státě je primárně bílá. Je to na prd, ale já stále chodím do dispenzáře, vlastněného bílými, protože nemám jinou možnost (ačkoliv ho vedou výhradně ženy, což mne s tím hodně smiřuje).

Když jsem v Oregonu, snažím se podporovat dispenzáře, vlastněné černými. Chodím teď zrovna na vysokou do programu stran divokého zaměstnaneckého trhu, kde se v podstatě chcete stěhovat kamkoliv, kde byste měli pozici pro svou kariéru, ale já jsem o tom hodně přemýšlela a nechci se stěhovat do státu, kde se konopí nedá legálně nebo snadno obstarat pro léčebné účely. Zhoršilo by mi to kvalitu života, podobně jako kdybych ztratila přístup do světa SSRI.

Sledujte Sophii Saint Thomas na Twitteru.

 Sophie Saint Thomas

Sophie Saint Thomas je spisovatelka, sídlící na Brooklynu. Vyrostla na Panenských ostrovech (součást USA; pozn. překl.). Kromě Merry Jane publikuje ve VICE, Cosmopolitanu, Marie Claire, High Times, Nylonu a v Playboyi, CQ, Harper’s Baazar a v dalších. Brookly Magazine ji v roce 2016 zahrnul mezi svých Třicet talentů pod třicet. Její nejoblíbenější odrůdou trávy je Grand Daddy Purp.