Po dramatickém nárůstu počtu odsouzených po změně zákona je nutná revize způsobu, jakým se řeší řízení pod vlivem konopí, a návrat k legislativě z roku 2015

Údaje publikované v článku minulý týden ukazují, že mezi lety 2015 a 2019 došlo k 335% nárůstu počtu britských motoristů stíhaných za překročení zákonného limitu tetrahydrokanabinolu (THC).

Po dramatickém nárůstu počtu odsouzených po změně zákona je nutná revize způsobu, jakým se řeší řízení pod vlivem konopí, a návrat k legislativě z roku 2015. V Anglii a Walesu vstoupily v březnu 2015 v platnost nové prahové hodnoty pro řízení pod vlivem návykových látek s cílem zabránit lidem, aby usedali za volant vozidla pod vlivem řady nelegálních drog a léků na předpis, včetně konopí. Pro konopí byla stanovena horní hranice 2 mikrogramy THC na litr krve a byla odstraněna nutnost policie prokazovat známky zhoršení řízení k tomu, aby došlo k odsouzení.

Přes 10 000 odsouzení ve Spojeném království

Počet odsouzení za THC v krvi řidičů neustále roste; z 2 346 v roce 2015 na 10 206 v roce 2019.

„V roce 2015 byl novelizován zákon o silničním provozu (RTA) a konopí bylo přesunuto z oddílu 4 – kde bylo potřeba mít důkazy týkající se zhoršení řízení – do oddílu 5 (A), kde již důkazy nejsou vyžadovány a překročení zákonného limitu 2 mg THC je pro odsouzení dostačující, nicméně se objevily nové vědecké údaje, které ukazují, že hladina THC v krvi nemá žádnou souvislost s tím, jak dobře nebo špatně člověk řídí” uvedl autor zprávy Guy Coxall.

„Kromě toho neexistuje žádný test, který by určil nezpůsobilost řidiče, ani forenzní analýza, která by prokázala, že překročení limitu 2 mg má nějaký důkazní základ ve vztahu k nezpůsobilosti k řízení nebo k nedávnému užití, a proto je to nepřípustné.”

Dodal, že od roku 2015 bylo konopí legalizováno pro léčebné použití nejen ve Spojeném království, ale také dle mezinárodního práva, přičemž tato rostlina je nyní uznána jako lék a je méně nebezpečná než jiné drogy ze seznamu 1 uvedené v části 5 (A) RTA.

„K dnešnímu dni bylo předepsáno přibližně 10 000 soukromých receptů na konopí pro řadu zdravotních problémů a více než 1,4 milionu občanů Spojeného království nyní zodpovědně užívá konopí jako lék. Mnozí z nich jsou řidiči, kteří jsou dost rozumní na to, aby poznali, kdy jsou způsobilí řídit, stejně jako ti, kteří užívají léky jako je morfin a benzodiazepiny” vysvětlil.

Dosud neexistují žádné statisticky významné nebo nezvratné vědecké důkazy, které by potvrzovaly, že užívání konopí vede přímo k dopravním nehodám.

Boj za spravedlnost

Coxall dále uvedl: „Má smysl dělat tuto zprávu? Moje odpověď je ano. Záleží mi na miliónech lidí v této zemi, kteří jsou neustále politicky pronásledováni za používání netoxické rostliny, která pomáhá jejich zdraví a pohodě a léčí jejich onemocnění.”

„Rádi bychom viděli změnu zákona tak, aby vyhovovala modernímu životu. Ve světě je tolik legislativních změn týkajících se konopí a my je musíme dohánět, zejména s ohledem na naši současnou ekonomickou situaci. Opravdu bychom si vystačili s životaschopným konopným průmyslem tady ve Spojeném království.“

Coxall připouští, že konopí je nepochybně psychoaktivní látka s vedlejšími účinky, které by mohly zhoršit schopnost řídit. Ale to, jak tvrdí, závisí na řadě faktorů.

Pravidelní uživatelé si vytvoří toleranci; jiné kanabinoidy, zejména CBD, působí proti psychoaktivním účinkům THC; a vedlejší účinky časem ustupují a obvykle odezní po dvou až čtyřech hodinách při kouření, i když při perorálním požití je ta doba delší. Coxall dále uvádí: „Obávám se, že většina odsouzených byla ve skutečnosti při řízení střízlivá. Skutečnost, že existuje zákon, který vede k trestnímu rejstříku, pokutám, zákazu řízení a vytváří zbytečnou újmu jednotlivcům, jejich rodinám, společnosti a ekonomice Spojeného království, aniž by se prokázalo, že by obžalovaný při řízení ohrožoval bezpečnost silničního provozu a kteří se vší pravděpodobností uplatňují své nezcizitelné lidské právo na zdraví používáním celosvětově uznávaného základního léku, se rovná lékařské a finanční diskriminaci.“

Coxallova kampaň v současné době podporuje ženu trpící fibromyalgií, bolestí způsobenou artritidou, syndromem dráždivého tračníku a dalšími zdravotními problémy, v odvolání proti jejímu odsouzení za řízení pod vlivem drog. Když ji zastavila policie, bylo zjištěno, že má v krevním oběhu 20 mg THC. V té době se léčila konopím sama, protože si nemohla dovolit soukromý předpis, ale následně si jej opatřila, když náklady klesly o 70 % na 300 liber měsíčně.

„Ve svém shrnutí soudce sympatizoval s jejím postojem a uvedl, že žena vyzývá zákon a lidská práva. Nyní čekáme na vyslyšení této výzvy a v případě potřeby budeme usilovat o postup k vyššímu soudu, abychom mohli vytvořit precedens v právu, který by nakonec ochránil miliony lidí” uvedl Coxall.

Zdroj: https://businesscann.com/huge-increase-in-uk-cannabis-motoring-convictions-highlights-pressing-need-for-law-change/

Překlad: Olga Čečeleva