Celkem bez povšimnutí médií proběhla koncem června tisková zpráva Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) o tom, že od pondělí 25.6. bude v lékárnách dostupné české konopí.

Pacienti, kteří na konopí k léčbě stále čekají, se těšili – ale opět byli zklamáni.

„SÚKL úspěšně dokončil veřejnou zakázku a převzal od dodavatelské firmy Elkoplast Slušovice s.r.o. 4,2 kg konopí pro léčebné použití v požadované kvalitě, která zajišťuje pacientům jeho bezpečné užívání.“ … Zdá se to dobrá zpráva, sama paní ředitelka Irena Storová uvedla: Jsme rádi, že české konopí pro léčebné použití je opět našim pacientům k dispozici. Z podnětů, které od nich přicházejí víme, že mají o tuto léčbu velký zájem.“

Zájem pacientů o konopnou léčbu skutečně velký je, lépe řečeno byl by ještě mnohem větší, kdyby bylo konopí skutečně dostupné. Dokonce už pomalu roste i počet lékařů oprávněných k předepisování konopí na elektronický recept (nyní 52 v celé ČR). Bohužel až na konci zprávy je poslední věta: České konopí mohou lékárny nakupovat od SÚKL za necelých 150 Kč za 1 g bez DPH.“ Cena se tak opět stává limitujícím faktorem dostupnosti, i když litera zákona je naplněna.

Konopná léčba totiž není proplácena z veřejného zdravotního pojištění a pacienti si tak musí konopí koupit. A z invalidního důchodu na to nemají – měsíční dávka by je vyšla na několikanásobek.

Přitom v lékárnách je také léčebné konopí, které firma Annabis Medical dováží z Kanady a pacienta přijde na 140 Kč za gram včetně DPH.

A na černém trhu se cena konopí pohybuje kolem 50-120 Kč/gram, ovšem nemá zaručenou kvalitu a prodej je nelegální.

 

Přehlednější jsou fakta v tabulce:

Léčebné konopíprodukceObsah THC:CBDDPHCena Kč/ 1 gram Cena za max. množství/měsíc
české Elkoplast Slušovice19 : 0,115%18032 500
dovoz Canopy Growth Corp.18,8 : 0,515 %14025 200

 

černý trhnelegálníneznámo060-120neomezeno

 

SÚKL/SAKL zajistil české konopí už podruhé a cena stále roste! Jak je možné, že cena konopí z dovozu je nižší? Odpověď je nasnadě. Cena českého konopí je tak vysoká, protože se ho podle byrokratických podmínek zadávacího řízení nevyplatí pěstovat.

Jaká z toho vyplývá politika státu?

Pokud je současný stav opravdu výsledkem pěti let toho nejlepšího snažení SÚKL/SAKL, čeho se pacienti ještě dočkají?

Pacientský spolek KOPAC bude nadále upozorňovat státní správu a veřejnost na skutečné problémy pacientů, kteří nemají čas čekat, a prosazovat jejich právo na svobodnou volbu léčby z daných možností. Dokud stát nebude schopen zajistit a garantovat dostupnost léčebného konopí, nesmí konopné pacienty trestat za to, že si konopí zajistí svépomocí a zvyšovat jejich stres situací, ve které jsou nuceni léčit se sami a nelegálně. 

Hana Vágnerová
KOPAC