Ozařování konopí způsobuje snížení obsahu terpenů. Stojí to za to?

Matt Weeks | původně publikováno 26. března 2019 na https://www.rxleaf.com/irradiation-of-food-and-cannabis-is-questionable-at-best/

Podle zpráv z médií mikrovlny v zelenině ničí mnoho živin a protirakovinných látek. Ozařování je tedy zřejmě špatné. Jak ovlivňuje vaše léčebné konopí?

Co je ozařování?

Ozařování je proces, při nichž jsou potraviny bombardovány ionizujícím zářením, aby se zničily bakterie, plísně, a další nežádoucí mikroorganismy (a někdy i hmyz). Ozařování navíc oddaluje klíčení a zpomaluje kazivost potravin. Díky tomu pak vydrží déle během vnitrozemské nebo zahraniční přepravy (vzpomeňte si na avokádo a na banány) a jsou na pultech obchodů čerstvé.

Není to ale zadarmo. Podobně jako u chemoterapie, která nezasahuje jen rakovinné buňky, ale poškozuje i zdravé buňky v okolí nádoru, ozařovat potraviny může zničit jejich zdraví prospěšné součásti. Proto není zcela legální. Ve Spojených státech amerických Národní ústav USA pro potraviny a léky (Food and Drug Administration (FDA)) dovoluje obchodníkům prodávat ozařované jen některé druhy potravin – a i tak musí být označené. Potraviny, které mohou projít ozářením, zahrnují: hovězí a vepřové maso, ovoce, zeleninu, hlávkový salát, kuřata, semena, vejce ve skořápce, krevety a ochucovadla. Proč se ale omezujeme jen na některé potraviny? Pokud je to bezpečné pro ně, proč pro jiné nikoliv?

Jiné země než USA mají pro ozařování potravin a potravinových ingrediencí tvrdší podmínky. Tak například Německo výslovně zakazuje ozařovat potraviny s výjimkou sušených bylin a koření.

Věděli jste, že vám ozařují konopí?

U konopí je ozařování kontroverzní záležitostí. Zuří válka mezi puritánskými naturalisty, podle kterých jakákoliv forma ozařování konopí spíše uškodí než prospěje, a technokratickými pragmatiky, kteří tvrdí, že konopí – a zvláště to pro léčebné použití – ozařováno být musí.

Obě strany při argumentaci poukazují na vědecké poznatky ve svůj prospěch.

Začněme argumenty ve prospěch ozařování. Tato skupina na praktické úrovni vítězí. V Kanadě, kde je rekreační konopí legální a široce dostupné, je před prodejem ozařováno více než 80 procent veškerého konopí. A nezapomeňte – Kanada je země, kde ozařování většiny potravin není dovoleno. V současnosti tam vláda povoluje ozařovat pouze koření, brambory, cibuli a pšenici. Konopí bylo přidáno do tohoto seznamu jako poslední.

Tak proč je v pořádku ozařovat konopí a nikoliv třeba kuřata? Zastánci ozařování zohledňují coby důležité pro zdraví člověka jen dvě látky z konopí: THC a CBD. Ozařování činí konopí bezpečným pro pacienty s narušeným imunitním systémem, a účinek těchto dvou léčebných látek se nemění. A protože je v současnosti nemožné pěstovat konopí zcela sterilním způsobem, potřebujeme způsob, jak pacienty chránit před následky požití kontaminovaného konopí.

Přirozenější přístup

Ale zastánci ozařování neříkají všechno. Protože se soustřeďují jen na THC a CBD, unikají jim jiné látky, které dělají z konopí tak prospěšnou rostlinu.

Studie, zveřejněná ve Frontiers of Pharmacology, zjistila, že i když THC a CBD se při obvyklém způsobu ozařování nemění, jiné součásti rostliny změnami procházejí.

Konkrétně se mění profil terpenů. Podle studie se v důsledku ozařování snížil podíl terpenů o deset až čtyřicet procent.

Snížení obsahu terpenů v rostlině jejím léčebným účinkům nijak neprospívá. Terpeny dělají mnohem více, než že konopí dodává příjemnou vůni a barvu. Jsou zodpovědné za málo prostudovaný „entourage effect“ (účinky celé rostliny), který může zlepšit způsob, jímž kanabinoidy interagují s našimi těly, a zvyšuje účinnost aktivních látek. A o patro níže: jsou to také přirozené pesticidy.

Argumenty odpůrců ozařování se také opírají o velmi reálnou obavu: vytváření radiolytických látek, zejména 2-alkylcyklobutanonů (2-ACBs). Ty mohou být pro lidi škodlivé. Příslušný výzkum je zatím inkonkluzivní a omezuje se na nic neříkající, vágní prohlášení, že je to „pravděpodobně v pořádku.“

Lepší způsob

Debata bude zuřit až do dokončení dalších studií; je tu ale třetí cesta, která by případně mohla potěšit zastánce i odpůrce ozařování.

Společnosti jako kanadský Flowr pěstují konopí tak, aby splnili přísná kanadská pravidla o bezpečnosti, aniž by používali ozařování. Ozařované konopí bude mít zřejmě vždy své místo pro pacienty s narušenou imunitou, takže tohle může být dobrý kompromis. A zdá se, že se chytil.

Podle tržních dat z Ontaria se neozařované konopí prodává lépe než ozařované. Takže je jasné, že uživatelé se bez radiace cítí bezpečněji. A kdo ví? Možná bychom mohli převést něco z těchto konopných divů do světa potravin, a pomoci každému zůstat o něco zdravější a bez radiace.