Je to už pět let, co v Coloradu začala éra legálního prodeje marihuany, a to je dost dlouho na to, abychom zjistili, jaké jsou dopady osvobození trávy na stát v Rocky Mountains. Legalizace marihuany má své následky – od ekonomiky a fiskálního zdraví státu přes prosazování zákona až po veřejnou bezpečnost.

psmith | původně publikováno 16. ledna 2019 na https://stopthedrugwar.org/chronicle/2019/jan/16/5_things_we_now_know_after_5

Některé z nich známe díky zprávám o prodeji marihuany, díky zprávám o výběru daní coloradskou Finanční správou a díky zákonem nařízené dva roky pokrývající zprávě Odboru trestního práva.

  1. V Coloradu se dozajista kupuje spousta trávy, a pokladnice státu praskají pod přívalem daní z marihuany. Celkové prodeje marihuany v roce 2014 v celém státě dosáhly 683 milionů amerických dolarů, kdy legální prodeje začaly, a v roce 2018 se více než zdvojnásobily na 1,4 miliardy dolarů. Od legalizace tak hodnota legální trávy prodané ve státě přesáhla 6 miliard dolarů. To je skoro 20 000 pracovních míst, a také to přineslo státu přes 900 milionů dolarů na marihuanových daních, licencích a poplatcích. Daňové výnosy se od legalizace každým rokem zvyšují, a tyto dolary pomáhají financovat projekty veřejných škol, sociálních služeb, administrativy, zemědělství, politiku zaměstnanosti, soudnictví, zdravotnictví, dopravy a podobně. Daně z trávy jsou jen jedním procentem z celkového daňového výběru v Coloradu, ale každých 900 milionů se počítá.
  2. Stíhání kvůli marihuaně rapidně ubývá, ale černí jsou stále ještě zatýkáni disproporčně často. Ikdyž je tráva legalizována, za marihuanu se stále ještě dá dostat do vězení, například když jí držíte více než unci [cca 30 gramů; pozn. překl.] nebo když prodáváte či pěstujete trávu bez licence. I tak ale počet zatčení dramaticky poklesl – od legalizace o celých 56 %. Snížil se počet žalob za držení i prodeje, ale zatčení za nezákonné pěstování znatelně přibylo, což odráží trvající boj státu s cílem odstranit černý trh. Nejvyšší pravděpodobnost zatčení měli 18-20letí, kteří mohou legálně užívat či držet marihuanu jen s kartou pacienta na léčebném konopí. Jsou zatýkáni 30x častěji než dospělí starší 21 let. Zatčení se snižují u všech etnických a rasových skupin, ale černí jsou za trávu stále zatýkáni téměř dvakrát častěji než bílí.
  3. Legalizace nevedla k více úmrtím na silnicích. I když počet řidičů s obsahem marihuany v těle v rozbitých autech dramaticky vzrostl, zpráva poznamenává, že „detekce kanabinoidů v krvi neznamená řízení pod vlivem, ale jen jejich přítomnost v těle.“ Počet odhalených řízení pod vlivem marihuany vzrostl o tři procenta, ale počet smrtelných dopravních nehod za účasti řidičů pod vlivem marihuany poklesl o pět procent.
  4. Užívání se lehce zvýšilo mezi dospělými, ale nikoliv mezi teenagery. Počet dospělých, kteří užili v posledních 30 dnech marihuanu, se zvýšil o dvě procenta, a z mužů je to téměř pětina. To je téměř dvakrát tolik než u žen. Pokud srovnáme tato coloradská data s celými USA, jsou vysoká – a vždycky byla, dokonce ještě dávno před legalizací. (Existuje taková ta hádanka o vejci a slepici: Kouří Coloraďani rádi trávu, protože ji mají legální, nebo je marihuana v Coloradu legální, protože ji Coloraďané mají rádi?) Ale co děti? Nuž, děti jsou OK. Od legalizace se nezměnily úrovně užívání marihuany mezi středoškoláky ani vysokoškoláky, a ani mezi absolventy.
  5. Zásahy rychlé zdravotnické pomoci kvůli marihuaně narostly. V roce 2000 vyhledalo lékaře s akutními problémy, souvisejícími s marihuanou, na 575 lidí; toto číslo se ale zvýšilo na více než 3500 v roce 2016. Zvýšil se počet zásahů služby rychlé zdravotnické pomoci i počet individuálních poradenských hovorů Centra pro jedy. Je nicméně třeba zdůraznit, že drtivá většina zásahů rychlé zdravotnické služby v souvislosti s marihuanou byly spíše o zásahu při záchvatu paniky nebo úzkostnosti a obvykle skončily poklidným odchodem pacienta domů. Nárůst je třeba také přičíst na konto nových, nezkušených uživatelů, zejména uživatelů potravin s obsahem konopí, kteří si ukousnou více, než dokáží strávit.