Nedávná studie nicméně naznačuje, že nízké dávky THC, nejznámějšího aktivního kanabinoidu z konopí, mohou zvrátit proces stárnutí mozku.

Julia Granowicz | původně publikováno 27. srpna 2019 na https://www.marijuanatimes.org/recent-study-suggests-microdosing-thc-could-reverse-brain-aging/

Každý, kdo někdy zažil, jak se mu někdo blízký vytrácí díky nemocem, jež přicházejí s věkem – jako je Alzheimerova nemoc a demence –, ví, jak těžké to je pro všechny zúčastněné. Je srdcervoucí pozorovat, jak někdo, koho máte v péči, bojuje, aby zachytil své myšlenky, vzpomínky a plány. Ale co když je tu možný lék? Nyní máme jen možnosti, které zpomalí degeneraci buněk a mozkových funkcí. Nedávná studie nicméně naznačuje, že nízké dávky THC, nejznámějšího aktivního kanabinoidu z konopí, mohou zvrátit proces stárnutí mozku.

Studie, která byla zveřejněna letos v květnu vědci z Bonnské univerzity spolu s kolegy z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě (Izrael), pracovala s myšmi. Tyto myši byly staré 12 až 18 měsíců a byly rozděleny do dvou skupin. První skupině byly po čtyři týdny podávány nízké dávky THC, druhá skupina dostávala placebo.

„Bylo to, jako by THC obrátily chod molekulárních hodin,“ říká profesor Andreas Zimmer.

Výzkumníci zjistili, že myši, jimž byly denně podávány nízké dávky THC, vykázaly známky zvratu ve stárnutí mozku. To zahrnovalo pozorovatelná zlepšení paměti a dalších problémů, spojených s věkem, jako je učení a kognitivní rychlost. Vědci také zkoumali mozkovou tkáň a genetickou aktivitu, která nyní připomínala dvouměsíční myš. Myši, které dostávaly placebo, nicméně i nadále vykazovaly očekávané známky stárnutí.

Podpora fakty vedeného výzkumu je nepostradatelná, protože je to živná půda pro vše, co se týká aplikace. Ačkoliv je od myší k lidem dlouhá cesta, cítím jako obrovskou naději, že THC bude moci být užíváno například k léčbě demence.“

S tím, jak zjišťujeme stále více o endokanabinoidním systému – který byl až donedávna docela záhadou –, se medicína mění. Zatímco výzkum v USA může být v důsledku federální prohibice prováděn jen obtížně, jsou části světa – jako Izrael –, kde vědci mohou a chtějí pracovat na lepším porozumění tomu, jak lze konopí využívat k našemu prospěchu. V tomto případě se zdá, že endokanabinoidní systém hraje zásadní roli ve změnách v mozku, které přicházejí s tím, jak stárneme – a pravidelné užívání nízkých dávek THC by mohlo být účinnou léčbou Alzheimerovy nemoci a demence.