Průzkumy ukazují, že podpora pro trávu je vyšší než kdy předtím – nyní je na politicích, aby se vyrovnali s tím, co požadují masy.

Katie Way | původně publikováno 18. února 2019 na https://cannabisnow.com/surprise-surprise-polls-show-americans-are-excited-about-legal-marijuana/

V obratu, který by neměl překvapit snad nikoho, kdo čte tento článek, ukazuje současný průzkum veřejného mínění, že většina Kaliforňanů je spokojena se zaváděním užívání marihuany pro dospělé. Zbytek USA je podle všeho spokojen s tím, co má, protože dvě třetiny Američanů nyní podporují federální opatření k legalizaci marihuany. Není to fajn, mít pravdu?

průzkumu, prováděném Quinnipac University a zveřejněném 6. února 2019, se 65,4 % kalifornských voličů vyjádřilo, že legalizace je pro jejich stát dobrá, a jen 31 procent respondentů zastávalo opačný názor. Mladí lidé, muži a voliči demokratů mají k legalizaci pozitivnější vztah: s legalizací bylo OK 70 % respondentů ve věku 18-34 let, stejně jako 59 % mužů a 31 procent voličů demokratů. Nejméně jsou s legalizací OK voliči republikánů (pouhých 31 % z nich s legalizací souhlasilo) a voliči nad 65 let věku, z nichž jen 38 procent vyjádřilo souhlas s kalifornskou revolucí kolem užívání marihuany dospělými.

Kalifornská případová studie

Tato data se zdají být ve shodě s tím, co už víme o širší národní shodě o legalizaci marihuany. Podle Gallupova průzkumu z října 2018 nyní podporuje legalizaci marihuany 66 % Američanů. Agentura zdůrazňuje, že to není jen „další nový vrchol“ amerického souhlasu s legální marihuanou, ale že je to také potřetí za sebou, co byl zlomen rekord.

V naneštěstí velmi vzácné mezistranické shodě podporuje legalizaci většina Republikánů i Demokratů. Pro je 53 procent Republikánů a ohromujících 75 % Demokratů.

Odraz těchto celoamerických čísel už byl patrný na presidentské kampani několika politiků, ucházejících se o nominaci Demokratické strany. Za zmínku v tomto ohledu stojí obzvláště senátor Cory Brooker a senátorka Kamala Harris. Booker zmínil ukončení marihuanové prohibice jako svou prioritu na začátku února, když ohlašoval spuštění své kampaně, a Harrisová nedávno sklidila bouři  za svoje smíšené záznamy v této věci, a to bez ohledu na to, jak nažhavená říká, že v současnosti na konopí je.

Podle Gallupových výsledků se zdá nejen, že všichni vážní demokratičtí kandidáti musí zaujmout stanovisko k legalizaci marihuany – pokud mají za ušima, naslouchají lidem a podporují ukončení prohibice.

Nejen legální tráva

Ale únorový průzkum Quinnipac University se ptal ještě na něco, s čím se plně nevyrovnal ani každý prezidentský kandidát, ani každý stát s legálním konopím: co se po legalizaci má stát s kriminálními záznamy, spojenými s marihuanou?

Co se Kaliforňanů týče, vyslovili se silně ve prospěch vymazání kriminálních záznamů za držení marihuany. Podle tiskového prohlášení kalifornského NORML, neexistují v podpoře výmazu těchto záznamů „téměř žádné generační rozdíly,“ a podpora je rozprostřena „silně všemi regiony Kalifornie a napříč věkovými skupinami.“ Celkem podporuje vymazání záznamů za držení marihuany 64 procent respondentů a jen 28 % je proti.

„Tento průzkum ukazuje, že Kaliforňané jsou spokojeni s legalizací marihuany ve státě, a že navíc nechtějí, aby lidé byli za držení trávy trestáni,“ řekla v tiskovém prohlášení Ellen Komp, zástupkyně ředitele kalifornského NORML [americká nestátní nezisková organizace, která se už po desetiletí snaží posunout americké veřejné mínění k legalizaci užívání marihuany dospělými, a slouží jako advokáti uživatelů tak, aby se dostali k vysoce kvalitní marihuaně, jež je bezpečná, snadná k užívání a ekonomicky dostupná; https://norml.org/about; pozn. překl.]

„Neuskutečnily se chmurné perspektivy, před nimiž varovali odpůrci návrhu zákona Prop. 64 o legalizaci užívání a prodeje rekreačního konopí v roce 2016, a namísto toho začíná stát pociťovat výhody regulovaného trhu.“

Jak ví každý konopný nadšenec, jen to, že něco se stane populárním, naneštěstí nepřiměje vždy vládu, aby se podle toho zařídila, a to zejména když břímě konopné prohibice disproporčně nesou menšiny.

Ale máme tu několik politiků, kteří už přislíbili reparace války proti drogám, a mnoho dalších, kteří se rychle řadí do útvaru, aby nezůstali mimo moře centristů a pseudoprogresivistů, snažících se sesadit Trumpa. Máme tedy větší naději než kdy jindy, že v říši federální konopné legislativy USA dojde ke změnám.