Prezident USA Donald Trump opět řekl, že jeho vláda dovoluje jednotlivým federálním státům USA nastavit si vlastní politiku, co se týče marihuany.

Kyle Jaeger | původně publikováno 30. srpna 2019 na https://www.marijuanamoment.net/president-trump-reiterates-his-administration-will-let-states-legalize-marijuana/

Na tiskové konferenci minulý pátek byl prezident tázán reportérem serveru DC Examiner Stevem Nelsonem, zda bude za jeho mandátu marihuana federálně legalizována.

Nelson ve svém dotazu odkázal na studie, podle kterých státy s legálním konopím mají méně předávkování opioidy.

„Uvidíme, co se bude dít. Je to velká otázka, a právě teď dovolujeme jednotlivým federálním státům USA, aby se o ní rozhodly samy,“ řekl prezident Trump. „Mnoho států se rozhodlo pro legalizaci, a my je necháváme být.“

Tato prohlášení přišla den poté, co americký ministr zdravotnictví vydal varování proti užívání konopí dospívajícími a těhotnými ženami – varování, které nezmínilo, že federální data ukazují pokles užívání marihuany dospívajícími ve státech, které začaly prosazovat legalizační zákony.

Přestože to není poprvé, co Trump vyjádřil podporu pro právo jednotlivých států nastavit si vlastní marihuanovou politiku, je to jedna z mála příležitostí, kdy byl prezident na problém dotázán přímo.

Během své prezidentské kampaně Trump prohlásil, že podporuje legalizaci léčebného konopí a že širší legalizace „by měla být záležitostí jednotlivých federálních států, stát od státu.“

V červnu 2018 byl prezident tázán – opět Stevenem Nelsonem – na legislativu, podporovanou jednotlivými senátory a kongresmany z obou hlavních amerických stran, jíž navrhl senátor Cory Gardner (Republikánská strana, Colorado) a která by chránila státy s legálním konopím před federální intervencí. Trump odpověděl, že „opravdu“ podporuje tento návrh zákona.

„Přesně vím, co dělá,“ odpověděl tehdy. „Pozorujeme to.“

Trumpův ministr spravedlnosti William Barr vyjádřil podobnou podporu vytvoření legislativní nápravy konfliktu mezi státními a federálními zákony; letos v dubnu při slyšení v Senátu prohlásil, že by před dalším udržováním současného stavu dal přednost tomu, aby Kongres přijal něco jako Gardnerův zákon.

Kongres přijal v červnu novelu zákona o výdajích, která by chránila před federální intervencí všechny státy s legálním konopným programem. Ale osud této novelizace v Senátu – stejně jako dalších zákonů o marihuaně, jako je Gardnerův zákon – zůstává nejasný.

„Prezidentovo zopakování prohlášení o politice nevměšování se je jasným znamením, že státy by se i nadále měly v otázce marihuanových zákonů vzpírat federální vládě,“ řekl serveru Marijuana Moment politický ředitel organizace NORML Justin Strekal. „Kongres by měl po návratu ze srpnové dovolené urychleně projednat nevyřízenou legislativu, vyjmout konopí ze Zákona o kontrolovaných látkách a poskytnout tak úlevu všem jedincům a firmám, které strádají pod krutou celoamerickou politikou kriminalizace.“

Fotografie via Wikimedia