Přístup k léčebnému konopí stojí nad nelegálností pobytu, tvrdí nejvyšší soud EU
Rus, který se odvolal proti zamítnutí žádosti o azyl v Nizozemsku na základě toho, že by ztratil přístup k léčebnému konopí, pokud by se vrátil do Ruska, vyhrál svůj případ.
V přelomovém rozhodnutí, které vydal koncem loňského roku Soudní dvůr Evropské unie (SDEU), je uvedeno, že mužova léčba vzácného typu rakoviny krve konopím předčí nezákonnost jeho pobytu v Nizozemsku.
Výklad je závazný nejen pro Nizozemsko, ale pro celou EU.
Případ ruského státního příslušníka byl přidělen velké komoře, kde končí nejdůležitější a právně nejvýznamnější – méně než 10 procent – případů a kde jsou stanoveny právní precedenty, uvedl mluvčí SDEU.
Význam případu spočívá v tom, že právo na zdraví převažuje nad jakýmkoli jiným ohledem, řekl Vincenzo Salvatore, současný právní zástupce a vedoucí týmu zaměřeného na zdravotní péči a biologické vědy v milánské advokátní kanceláři BonelliErede.
„To by mohl být precedens pro ostatní jurisdikce, aby následovaly tento přístup a výklad,“ řekl Salvatore.
Rozsudek je v souladu s předchozí judikaturou soudu a judikaturou Evropského soudu pro lidská práva se sídlem ve Štrasburku ohledně azylových práv a zákazu posílat lidi zpět do země původu, pokud by to ohrozilo jejich lidskou důstojnost.
Ačkoli se případ týká přístupu k léčebnému konopí, rozhodnutí se vztahuje na jakoukoli lékařskou péči, která není v zemi původu dostupná.
„Občan třetí země, který trpí vážnou nemocí, nesmí být vyhoštěn, pokud v zemi původu chybí vhodné lékařské ošetření a jeho státní příslušník by riskoval, že bude vystaven reálnému riziku rychlého, významného a trvalého nárůstu bolesti v souvislosti s touto nemocí,“ uvedl soud v prohlášení.
To vyžaduje prokázat, že absence léčby by vedla k bolesti „takové intenzity, že by byla v rozporu s lidskou důstojností tím, že by člověku mohla způsobit vážné a nevratné psychické následky nebo by ho dokonce přivedla k sebevraždě“, zní prohlášení.
Rus, který onemocněl vzácnou rakovinou krve ve věku 16 let, již dříve řekl, že přerušení jeho léčby by vedlo k bolesti tak silné, že by u něj došlo k depresi a sebevraždě.
Rozhodnutí je v souladu se stanoviskem, které v červnu vydal poradce nejvyššího soudu EU, generální advokát Priit Pikamäe.
Případ se nyní vrací k nizozemskému soudu, aby na základě výkladu SDEU rozhodl o osudu ruského muže.
Můžete nás také podpořit, nebo nám pomoci v tom, co umíte (tisk, PR, organizace, překlady...) - napište nám. Děkujeme vám.