Multiinstitucionální studie vedená vědci z University of Pittsburgh a Cornell University, publikovaná koncem ledna v Health Economics, zjistila významné snížení distribuce kodeinu do lékáren ve státech, které legalizovaly rekreační užívání konopí. Kodein je opioid, který je často předepisován na chronickou bolest, ale má vysoký potenciál pro zneužití. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou opioidy každoročně příčinou více než […]

Multiinstitucionální studie vedená vědci z University of Pittsburgh a Cornell University, publikovaná koncem ledna v Health Economics, zjistila významné snížení distribuce kodeinu do lékáren ve státech, které legalizovaly rekreační užívání konopí.

Kodein je opioid, který je často předepisován na chronickou bolest, ale má vysoký potenciál pro zneužití. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou opioidy každoročně příčinou více než 70 % celosvětových úmrtí souvisejících s drogami.

Dvacet jedna amerických států, které legalizovaly konopí pro dospělé, zaznamenaly podle nové studie 26% snížení distribuce kodeinu na předpis v lékárnách.

Studie je jednou z prvních, která samostatně zkoumala dopad zákonů o rekreačním konopí na zásilky opioidů do nemocnic, lékáren a k dalším koncovým distributorům.

Výzkumníci analyzovali data ze systému Automation of Reports and Consolidation Orders (ARCOS) úřadu Drug Enforcement Administration, který sleduje tok kontrolovaných látek v USA.

Zjistili 26% snížení distribuce kodeinu do lékáren a 37% snížení poté, co zákony o rekreačním konopí platí už čtyři roky.

Zaznamenali však minimální dopad na distribuci kodeinu v nemocnicích, které mají často méně tolerantní politiku než lékárny, a na distribuci jiných opioidů, jako je oxykodon, hydrokodon a morfin, v jakémkoli prostředí.

Jeden z autorů, profesor Coleman Drake, PhD, odborný asistent zdravotní politiky a managementu na Pitt’s School of Public Health, uvedl: „Toto zjištění je obzvláště významné. Mezi opioidy na předpis je zneužívání kodeinu obzvláště vysoké. Naše zjištění naznačují, že rekreační užívání konopí může být náhradou za zneužívání kodeinu.

Vedoucí autor Shyam Raman, doktorand na Cornell’s Jeb E. Brooks School of Public Policy, řekl: „Snížení zneužívání opioidů může zachránit životy. Náš výzkum ukazuje, že zákony o rekreačním konopí podstatně snižují distribuci kodeinu do lékáren, což je přehlížený potenciální přínos legalizace rekreačního užívání konopí.“

Zatímco konopí a opioidy mohou být použity k minimalizaci příznaků chronické bolesti, nejsou ekvivalentní ve svém dopadu na zdraví.

„Zvyšující se legální přístup ke konopí může některé spotřebitele přesunout od opiátů ke konopí,“ dodala Johanna Catherine Maclean, PhD, z George Mason University.

„Zatímco všechny látky mají určitá rizika, užívání konopí je pravděpodobně méně škodlivé pro zdraví než nelékařské užívání opioidů na předpis.“

Zdroj: https://cannabishealthnews.co.uk/2023/01/23/adult-use-cannabis-reduced-demand-for-prescription-codeine/